Dobór nakrętki do śruby: klasa właściwości, wysokość, głębokość zazębienia i nakrętka kołnierzowa kontra sześciokątna

Klasa nakrętki powinna odpowiadać klasie śruby, a parowanie trzeba ponownie sprawdzić przy każdej zmianie klasy śruby. Śruba klasy 8 z nakrętką klasy 2 ulega zniszczeniu w nakrętce 16, a nakrętka sprawdzona ze śrubą 10.9 nie może być uznana za odpowiednią po zmianie na 12.9 18. Poza tym dopasowaniem wysokość nakrętki, długość zazębienia gwintu, wybór między kołnierzem a podkładką oraz element zabezpieczający określa połączenie, a nie sama śruba.

Zapytanie ofertowe

Dopasuj klasę nakrętki do klasy śruby — i sprawdź ją ponownie, gdy śruba się zmieni

Nakrętka słabsza od śruby przenosi zniszczenie na nakrętkę, więc połączenie ustępuje w najtańszym elemencie zamiast w tym, który zaprojektowano. Śruba klasy 8 z nakrętką klasy 2 niszczy nakrętkę, dlatego oba stopnie są parowane, a nie wybierane niezależnie 16. Tę samą logikę widać w tabelach wygrzewania przeciw wodorowemu kruchnięciu: łączy się tam nakrętkę stopnia 8 ze śrubą 8.8, nakrętkę stopnia 10 ze śrubą 10.9 i nakrętkę stopnia 12 ze śrubą 12.9, a każde parowanie niesie własny pas twardości 14. Te pasy są konsekwencją parowania, a nie odrębnym kryterium doboru. Parowanie nie jest trwałe. Nakrętki, która sprawdziła się ze śrubą klasy 10.9, nie należy przenosić automatycznie, gdy śruba zostanie podniesiona do 12.9. Wymagana klasa nakrętki, jej wysokość, zazębienie gwintu i zdolność do obciążenia próbnego muszą zostać sprawdzone od nowa 18. Jeśli jeszcze wybierasz samą śrubę, definicje klas właściwości są przedstawione w Co kodują klasy właściwości śrub 8.8, 10.9 i 12.9. Tego, czego źródła nie podają, to liczbowy stosunek obciążenia próbnego definiujący sparowaną parę ani tabela dopuszczalnych substytucji na klasę niższą. Zażądaj od dostawcy nakrętek podania obciążenia próbnego, jakie jego nakrętka rozwija wobec Twojej klasy śruby, zamiast zakładać, że zejście o jeden stopień jest bezpieczne.

Ustal wysokość nakrętki i zazębienie gwintu według miększego materiału

Długość zazębienia dyktuje miększy z dwóch gwintowanych materiałów, bo to on się wyciera (strzępi). Łącznik stalowy w aluminium potrzebuje co najmniej 1,5-krotności średnicy nominalnej zazębienia, wobec 1-krotności dla stali 20. Powodem jest twardość: aluminium ma około 60–80 HV wobec 250–370 HV dla stali konstrukcyjnych, więc moment dokręcania napisany dla stali w stali wycina gwinty aluminiowe 20. Ta jedna reguła to jedyna liczbowa wartość zazębienia, jaką podają źródła. Kalkulator zrywania gwintu traktuje minimalną długość zazębienia jako wynik obliczany z pól zrywania profilu gwintu i wytrzymałości materiałów, ale nie publikuje żadnego ogólnego zestawu reguł 2. Przy stalowej nakrętce na stalowej śrubie nie zakładaj więc, że 1-krotność to cała historia. To wartość podana dla tego przypadku, a nie zweryfikowane minimum dla każdej średnicy i klasy. Wysokość nakrętki to druga połowa tego samego pytania — i tu dowody są najcieńsze. Żadne źródło nie podaje tu minimalnej wysokości nakrętki, by rozwinąć pełną wytrzymałość śruby dla danej klasy i gwintu, i żadna nie definiuje wysokości wykonania 1 versus wykonania 2. Zapisz wysokość jako wymiar odsyłający do normy wyrobu nakrętki i wymagań dostawcy potwierdzenia, że nakrętka przy tej wysokości rozwija obciążenie próbne śruby. Jeśli Twoje połączenie to wkręt w miększym materiale podstawowym zamiast nakrętki, ta sama logika zrywania gwintu jest przepracowana w Śruby stalowe w aluminium: ile zazębienia gwintu zapobiega zerwaniu?.

Zdecyduj, czy w tym połączeniu kołnierz zastępuje podkładkę

Kołnierz rozkłada siłę docisku na większą powierzchnię podparcia i może przejąć zadanie podkładki, ale to rozstrzygnięcie dla każdego połączenia osobno, nie reguła. Rezygnacja z podkładki w połączeniu konstrukcyjnym zmniejsza skuteczną powierzchnię podparcia i zwiększa ryzyko przeciągnięcia 16. A tam, gdzie norma połączeń zakazuje przekładek i podkładek, kołnierz nie znosi tego zakazu — wpływ na projektowanie i montaż połączenia trzeba ocenić 5. Tam, gdzie podkładkę naprawdę można pominąć, raportowany zysk pochodzi z liczby części, a nie z ceny nakrętki. Linia maszyn rolniczych zastąpiła śrubę plus sprężystą podkładkę plus podkładkę płaską pojedynczą śrubą z kołnierzem: czas montażu spadł z 42 s do 18 s na połączenie, a połączeń wadliwych z 2,1% do 0,3%, przy koszcie jednostkowym wyższym o 0,04 $ i oszczędności robocizny 0,21 $ na połączenie 29. To raportowany przypadek jednego producenta, nie ogólna zależność cenowa. Kołnierze karbowane dodają do rozkładu obciążenia drugą funkcję: karby wgryzają się w powierzchnię połączenia i dają chwyt mechaniczny 26. Czy ten chwyt zastępuje osobne zabezpieczenie, to odrębna decyzja od tego, czy kołnierz zastępuje podkładkę.

Wybierz element zabezpieczający pod kątem temperatury pracy

Nakrętka samohamowna z momentem oporu ma sens tylko wtedy, gdy połączenie jej potrzebuje, a wybór między wersją z wkładką a całkowicie metalową jest sterowany przede wszystkim temperaturą. Nakrętki zabezpieczone wkładką nylonową tracą skuteczność wraz ze wzrostem temperatury; zwykły zakres pracy wg ISO 2320 jest ograniczony do -50 °C do +120 °C 4. Całkowicie metalowe nakrętki z momentem oporu używają zamiast wkładki przekształconej lub eliptycznie odkształconej sekcji gwintu, tworząc zakłócenie pasowania względem gwintów śruby, które trwa po montażu, i pasują do środowisk o wysokiej temperaturze, gdzie nylon by zawodził 26. Dzieli je też możliwość ponownego użycia. Nakrętek z wkładką nylonową nie zaleca się do ponownego użycia 4, podczas gdy całkowicie metalowe nakrętki z momentem oporu można używać ponownie ograniczoną liczbę razy, zanim moment oporu spadnie poniżej specyfikacji 26. Jeśli Twój montaż jest serwisowany w terenie, ta różnica znaczy więcej niż cena jednostkowa. Jeden dostawca nakrętek z wkładką nylonową podaje, że skuteczność zabezpieczenia utrzymuje się do 250 °F dzięki termicznie stabilizowanej wkładce nylonowej typu 6/6 24. To deklaracja dostawcy o jego własnym produkcie, powyżej zakresu ISO 2320; obie wartości zestawia tabela poniżej.

Dobierz materiał i powłokę nakrętki tak, by nakrętka nie skorodowała pierwsza

Ogniwo galwaniczne między różnymi metalami napędza korozję części mniej szlachetnej, więc nakrętka powinna w szeregu napięciowym leżeć blisko śruby i zaciskanego elementu albo być od nich odizolowana. Podejście praktyczne to łącznik z tego samego materiału co łączony element albo z materiału bardzo bliskiego na skali galwanicznej 30. Niektóre pary wykazują duże różnice potencjałów i należy ich unikać lub je mocno izolować: stal węglowa ze stalą nierdzewną oraz aluminium ze stalą nierdzewną — obie są na tej liście 31. Zauważ, że ryzyko zależy od środowiska — para teoretycznie ryzykowna może działać zadowalająco w suchym, kontrolowanym otoczeniu, podczas gdy para zgodna może jednak cierpieć w narażeniu na wodę morską 31. Drewno impregnowane to osobny przypadek z jasną odpowiedzią. Standardowe łączniki ocynkowane galwanicznie szybko korodują w kontakcie z nowoczesnym drewnem impregnowanym ciśnieniowo (ACQ/CA), więc łączniki cynkowane ogniowo lub nierdzewne są wymagane przy konstrukcjach tarasów, słupkach ogrodzeń i każdym połączeniu konstrukcyjnym na drewnie impregnowanym 16. Jeśli Twoje połączenie łączy metale, a nie drewno, sama deklaracja powłoki jest omówiona w Czytanie oznaczenia powłoki łącznika.

Nazwij certyfikaty i dowody badań, zanim partia zostanie przyjęta

Partie łączników wysokowytrzymałych są zwalniane na podstawie dowodów badań, a nie samego oznakowania, więc certyfikat i badania partii muszą zostać nazwane w zamówieniu. Dla zakupu łączników wysokowytrzymałych źródła opisują następujące punkty jako typowe wymagania.

  • Zażądaj 100% badań twardości partii produkcyjnej 33
  • Zażądaj badań magnetyczno-proszkowych 33
  • Zażądaj badania trwałym obciążeniem wg ASTM F519 lub równoważnego dla każdej partii produkcyjnej 33
  • Potwierdź w zamówieniu oznakowanie nakrętki i pożądany typ certyfikatu — źródła tu nie ustalają, która forma certyfikatu jest obowiązkowa

Kołnierz kontra sześciokątna z podkładką: co raportowany przypadek naprawdę pokazuje

Raportowana oszczędność pochodzi z eliminacji prac z podkładkami, a nie z ceny nakrętki, więc przypadek przenosi się tylko tam, gdzie podkładkę naprawdę można pominąć. Poniższe liczby to raportowany przed-po-jeden producenta na pojedynczej linii montażu 29; nie jest to ogólny punkt odniesienia cenowego ani robocizny.

OpcjaRaportowany koszt jednostkowyRaportowany czas montażu i odsetek wad
Śruba z kołnierzem, część jednolita0,04 $ więcej za sztukę niż zestaw z trzech części 2918 s na połączenie; 0,3% połączeń wadliwych 29
Śruba + podkładka sprężysta + podkładka płaskaPunkt odniesienia porównania 2942 s na połączenie; 2,1% połączeń wadliwych 29

Jedyna wartość, w której źródła się różnią

Dwa poniższe źródła podają różne granice temperatury dla zabezpieczenia wkładką nylonową i ta różnica rozstrzyga, czy wkładka nylonowa jest dopuszczalna w Twojej temperaturze pracy. Obie wartości pozostają tu widoczne, bo żadna nie jest ogólną granicą branżową.

Sporny punkt z jednostkąJedno źródło podajeInne podajeCo powinien zrobić kupujący
Maksymalna temperatura pracy nakrętek z wkładką nylonową (°C)Zakres ISO 2320 ograniczony do -50 °C do +120 °C 4Skuteczność zabezpieczenia utrzymuje się do 250 °F, około 121 °C 24Zażądaj od dostawcy nakrętek danych badań przy Twojej rzeczywistej temperaturze pracy

Najczęściej zadawane pytania

Jak paruje się klasę właściwości nakrętki z klasą śruby, kiedy nakrętka kołnierzowa wygrywa z sześciokątną z podkładką i jakie reguły rządzą wysokością nakrętki i zazębieniem gwintu?

Klasa nakrętki powinna odpowiadać klasie śruby, a parowanie trzeba ponownie sprawdzić przy każdej zmianie klasy śruby. Śruba klasy 8 z nakrętką klasy 2 niszczy nakrętkę, a nakrętka sprawdzona ze śrubą 10.9 nie może być uznana za odpowiednią po zmianie na 12.9.

Czy źródła zgadzają się co do granicy temperatury nakrętek z wkładką nylonową?

Zgromadzone źródła się różnią: jedno podaje „zakres ISO 2320 ograniczony do -50 °C do +120 °C; skuteczność maleje ze wzrostem temperatury (S4)”, a inne „skuteczność zabezpieczenia utrzymuje się do 250 °F (około 121 °C) (S24)”. Potraktuj rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla Twojego rozmiaru i zastosowania u dostawcy przed zamówieniem.

Czego nie ustalono przy doborze nakrętki: parowania klas, powierzchni podparcia i wysokości nakrętki?

Żadne źródło nie podaje liczbowego stosunku obciążenia próbnego definiującego sparowaną parę śruba-nakrętka. Żadne źródło nie podaje tabeli dopuszczalnych substytucji na niższe klasy nakrętek. Tam, gdzie ma to znaczenie dla Twojego zamówienia, zażądaj od dostawcy konkretnej wartości z badania lub karty katalogowej, zamiast akceptować ogólną deklarację.

Źródła · 33
  1. 1 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  2. 2 www.amesweb.info amesweb.info
  3. 3 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  4. 4 www.nord-lock.com nord-lock.com
  5. 5 galvanizeit.org galvanizeit.org
  6. 6 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  7. 7 www.fasteneref.com fasteneref.com
  8. 8 galvanizeit.org galvanizeit.org
  9. 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  10. 10 www.fasteneref.com fasteneref.com
  11. 11 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  12. 12 kebafastenings.com kebafastenings.com
  13. 13 galvanizeit.org galvanizeit.org
  14. 14 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  15. 15 wilsongarner.com wilsongarner.com
  16. 16 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  17. 17 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  18. 18 flybearfastener.com flybearfastener.com
  19. 19 www.nord-lock.com nord-lock.com
  20. 20 wilsongarner.com wilsongarner.com
  21. 21 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  22. 22 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  23. 23 wilsongarner.com wilsongarner.com
  24. 24 industrialnut.com industrialnut.com
  25. 25 kebafastenings.com kebafastenings.com
  26. 26 boltcraftmfg.com boltcraftmfg.com
  27. 27 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  28. 28 www.fastenright.com fastenright.com
  29. 29 ypfasteners.com ypfasteners.com
  30. 30 kebafastenings.com kebafastenings.com
  31. 31 www.modusadvanced.com modusadvanced.com
  32. 32 www.fasteneref.com fasteneref.com
  33. 33 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk

Zapytanie ofertowe

Uzyskaj ceny bezpośrednio od producenta — od zweryfikowanych dostawców.

Co powinno znaleźć się w Twoim zapytaniu ofertowym

  • ✓ Norma i klasa wytrzymałości (np. DIN 912, ISO 4762, klasa 8.8) — w przypadku części niestandardowych dołącz rysunek.
  • ✓ Wymiary, długości i rodzaj gwintu (metryczny lub calowy).
  • ✓ Ilość dla każdego wymiaru oraz oczekiwany termin dostawy.
  • ✓ Kraj docelowy oraz wymagania dotyczące powłoki lub wykończenia powierzchni.
  • ✓ Dokumenty, które mają być dołączone do przesyłki (np. świadectwo kontroli materiałowej), aby znalazły się w wycenie.
  • ✓ Twoje zapytanie trafia bezpośrednio pocztą e-mail do zespołu fabryki, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.
  • ✓ Ceny bezpośrednio od producenta
  • ✓ Specyfikacje standardowe i niestandardowe
  • ✓ Eksport bezpośrednio z fabryki do klientów w Europie, Azji, Ameryce i na Bliskim Wschodzie
  • ✓ Obsługa pełnej rodziny łączników

Wykorzystujemy Twoje dane wyłącznie do odpowiedzi na Twoje zapytanie — wszystkie dane, które zbiera formularz, opisuje Informacja o ochronie danych.