Altıgen Soketli Silindir Başlı Vida mı Altıgen Başlı Vida mı: Mukavemet, Baş Geometrisi ve RFQ'ya Ne Yazılmalı

1/2" inç serisi bir birleştirmede, bu kanıt setindeki tek doğrudan aynı ölçü karşılaştırması, altıgen soketli silindir başlı vidada 16.000+ lbs çekme dayanımına karşılık Grade 8 altıgen başlı kapak vidasında 14.000 lbs olduğunu bildiriyor. Ancak bu tek satıcı-düzeyi değer diğer ölçülere veya standartlara genellenemez. Şimdi netleştirebileceğiniz kararlar şunlar: 39 HRC üzerindeki hidrojen kırılganlığı kuralı, kavrama boyuna daha küçük baş katkısı (0,50'ye karşılık 0,40 x çap). Ve ikamesini engelleyen standart ve kaplama tanımlamaları.

Teklif İsteyin

Belgelenmiş Giderim Olmayan Elektrokaplamalı Yüksek Mukavemetli Bağlantı Elemanlarını Eleyin

Buradan başlayın, çünkü bu arıza modu teknik veri sayfası ne derse desin birleşimi geçersiz kılar. 39 HRC üzeri (390 HV / 1200 MPa) değerlerde bir bağlantı elemanı hidrojen kırılganlığına yüksek duyarlılık sınıfına girer ve giderim önlemleri zorunludur 2. Bu bant, ISO 898-1 sınıf 10.9 ve 12.9, SAE J429 Grade 8, ASTM A574 altıgen soketli silindir başlı vidalar ve tüm yüzey sertleştirmeli bağlantı elemanlarını kapsar 2. Sınıf 12.9 bu bandın en üstünde yer alır; 39–44 HRC (385–435 HV) sertlik aralığına sahiptir ve ISO 898-1'in gerilmeli korozyon çatlaması konusunda açık uyarısı vardır 2. 34 ile 39 HRC arası geçiş sınıfındadır ve proses kontrolü kritik önem taşır 2. Mekanizma çelikte değil, kaplamadadır. Elektrokaplama kaplamalar parçaya hidrojen kazandırır. Çinko-nikel, kaplama sonrası fırınlama ile hidrojen kırılganlığı yönetimi gerektirir ve sertleştirilmiş parçalarda kalıntı risk sürer 17. Kadmiyum elektrokaplama aynı yükümlülüğü taşır — yüksek mukavemetli sertleştirilmiş kadmiyum kaplı parçalar kaplama sonrası fırınlanmalıdır 22. Çinko pul kaplama elektrolitsiz uygulanır. Bu nedenle kırılganlık riskinin ciddiye alındığı otomotiv, yapısal, raylı sistem ve arazi dışı araç uygulamalarında yüksek mukavemetli cıvatalar için yaygın bir tercihtir 17. İşlenmiş bir örnek: çinko-nikel kaplı sınıf 12.9 bir SHCS ile çinko pul kaplı olan aynı mukavemet sınıfını taşıyabilir. Ancak elektrokaplamalı parçanın gerektirdiği kırılganlık yönetimi adımından yalnızca çinko pul yolu kaçınır 17. Kaynaklar fırınlama süreleri, sıcaklıkları veya kabul kriterleri vermiyor. Bu yüzden bunları RFQ'ya varsayım olarak değil, kaplayıcıya sorulacak soru olarak yazın 2. Teknik resminizde şu ek risk faktörlerini kontrol edin: 6 mm altı dişler, bor veya yüksek karbonlu çelikler, ısıl işlem sonrası soğuk şekillendirme ve martenzitik ya da çökelme sertleştirmeli paslanmaz 2.

Bir SHCS'nin Ekstra Çekme Kapasitesine İhtiyacınız Olup Olmadığına Karar Verin

Kanıt setinde tam olarak bir adet doğrudan aynı ölçü karşılaştırma var. Bir spesifikasyona mukavemet iddiası yazmadan önce bunu dikkatle okuyun. 1/2" çapta bir altıgen soketli silindir başlı vida 16.000+ lbs çekme dayanımıyla bildirilirken, Grade 8 altıgen kapak vidası 14.000 lbs, Grade 5 11.000 lbs ve Grade 2 6.000 lbs seviyesindedir 16. Bu, tek bir ölçüdeki satıcı-düzeyi bir değerdir. Bu yüzden bunu 1/2" ölçüsünde bir SHCS'nin Grade 8 altıgen kapak vidasını geçebileceğine dair bir gösterge olarak değerlendirin; iki aile hakkında genel bir kural saymayın 16. Mutlak sınıf değerleri karşılaştırmayı sağlamlık açısından denetlemenizi sağlar ama kapsamını genellemez. SAE J429 Grade 8, minimum çekme dayanımı 150 ksi olan suverilip temperlenmiş alaşım çeliğidir 13. ISO 898-1 sınıf 8.8, minimum çekme dayanımı 800 MPa (116.000 PSI) ve akma dayanımı 640 MPa olan sınıftır 26. Tek bir M12 sınıf 8.8 cıvatanın kabaca 54,1 kN (12.160 lbf) taşıdığı bildirilmektedir 26. Bunlar, bir bağlantı elemanının o sınıfa girebilmesi için bir standardın koyduğu minimum değerlerdir. Ve her standart her testi öngörmez — SAE J429, proof load lehine bir akma şartı içermemektedir 6. RFQ'nuz için anlamı şu: SHCS'nin her zaman üstün olduğu varsayımını değil, gereken özellik sınıfını veya kaliteyi ve standardı belirtin. Kaynaklar 1/2" sonucunun diğer ölçülerde, sınıflarda veya standartlarda geçerli olduğunu ortaya koymuyor. Ve bu kanıt setinde sayısal bir ASTM A574 çekme veya proof-load değeri yer almıyor 1618.

Baş Stilini Yalnızca Mukavemete Değil Erişim ve Kavrama Boyuna Göre Seçin

Baş geometrisi, birleşimi mukavemet değerinin yakalamadığı iki şekilde etkiler. Ön yük ve uzama hesaplarında, altıgen soketli bir cıvata 0,40 x mil çapı etkin boy katkısı sağlarken altıgen başlı bir cıvata başlığı 0,50 x mil çapı katkı yapar 14. SHCS başlığı bu nedenle kavrama boyunun daha azını tüketir. Bu, altıgen soketli silindir başlı vidaların alçak profilli, dar alanlara ve hassas makinelere uygun olarak tanımlanmasıyla uyumludur 24. Tartılacak takas, önceki bölümdeki çekme karşılaştırması budur. Altıgen başlığın mevcut hacme sığmadığı durumlarda, daha küçük etkin baş katkısı ve altıgen anahtar yuvası, SHCS'yi pratik tercih yapan nedenlerdir 1424. Birleşimin yeterli hacmi olduğu ve montaj sırasının dış altıgeni kolaylaştırdığı durumlarda ise altıgen başlık geleneksel seçenek olmaya devam eder 24. Bohluk onayını doğrulamada normalde kullanacağınız boyutsal ayrıntı — baş çapı, baş yüksekliği, verilen diş çapındaki altıgen soket ölçüsü — bu kanıt setinde yer almıyor. Bu yüzden tasarımı serbest bırakmadan önce tedarikçinin katalog resmiyle veya ilgili standartla doğrulayın 1424.

Tedarikçi İkame Yapamasın Diye Standardı ve Özellik Sınıfını Adıyla Belirtin

Yalnızca mukavemet düzeyi bir bağlantı elemanını tanımlamaz. ASTM A574, alaşım çeliği altıgen soketli silindir başlı vidaların standart şartnamesidir. SHCS'yi benzer mukavemetteki bir altıgen cıvatadan ayıran tanımlama budur 18. Altıgen tarafta ise SAE J429 Grade 8, ASTM F3125'ten farklı bir standarttır. Ve Grade 8 cıvatalar, mukavemet düzeyleri benzer olsa da mühendislik onayı olmadan A490 yapısal cıvatalarıyla genel olarak birbirinin yerine kullanılamaz 13. Bu ayrım evrak ötesinde sonuç doğurur. A325 veya A490 yapısal cıvata şart edilen yerde standart altıgen cıvata kullanmak mevzuat ihlalidir, çünkü yapısal cıvataların belirli proof load ve montaj gereksinimleri vardır 21. Bir A490 kalemine karşılık önerilen Grade 8 altıgen cıvata, benzer mukavemete rağmen farklı bir standarttır. Bu nedenle RFQ kalemi yalnızca kaliteyi değil, standardı da adıyla yazmalıdır 1321. Tanımlamayı standart + özellik sınıfı + kaplama kodu biçiminde yazın ve ikamelerin yazılı onay gerektirdiğini belirtin. Kaynaklar hangi kalite veya sınıfın hangi uygulama için zorunlu olduğunu ortaya koymuyor. Bu seçim, birleşim hesabınıza ve varsa bağlayıcı mevzuata aittir 1321.

Kaplamayı Korozyon Ömrü ve Toplam Montaj Maliyetine Göre Seçin

Birim fiyat burada kötü bir ölçüttür, çünkü en ucuz görünen kaplama çoğu zaman en fazla doğrulama yükünü getirir. Siyah oksit, oksidasyonu yalnızca günler mertebesinde geciktiren ince bir yağ filmi taşır 20. Çinko kaplama koruyucu (sacrificial) ve çiziklerde kendini onaran yapıdadır, ancak yoğun korozyon ortamında sonsuza dek dayanmaz 20. Kadmiyum elektrokaplama artık çinkonun dört katından fazla maliyetlidir; kısmen uygulayıcıların bu hizmeti bırakması nedeniyle. Yüksek mukavemetli sertleştirilmiş parçalarda kaplama sonrası fırınlama gereksinimi de sürer 22. Sıcak daldırma tarafında, ASTM F2329, ASTM A153'e göre %10–25 maliyet primi taşır ve denetimi daha karmaşıktır. Yalnızca kritik yapısal uygulamalar, yüksek mukavemetli bağlantı elemanları veya titiz dokümantasyon gereksinimleri bunu gerekçelendiriyorsa şart edilmeye değer 5. Çinko pul ve çinko nikel ayrımı yalnızca korozyon ömrüne dayanmaz. Çinko nikel elektrokaplamadır ve fırınlamayla kırılganlık yönetimi gerektirir; çinko pul elektrolitsizdir ve otomotiv, yapısal, raylı sistem ve arazi dışı uygulamalarda yüksek mukavemetli cıvatalar için yaygındır 17. Uygulama iletkenlik, parlak metalik görünüm veya çok hassas diş davranışı gerektiriyorsa, kalite ve proses kontrolleri desteklediği sürece çinko nikel yine de daha uygun olabilir 17. Birim fiyat karşılaştırmasının hiç ortaya çıkarmayacağı bir korozyon ömrü kararı: işlem görmüş keresteyle kullanılan çinko kaplı bağlantı elemanları hızla korozyona uğrar ve sıcak daldırma galvanizli veya paslanmaz ile değiştirilmelidir 21. Kaplama fiyatlarını karşılaştırmadan önce servis ortamını ve temas ettiği malzemeyi kontrol edin.

Kaplama Tanımlamasını Yazın ve RFQ Kapanmadan Önce Stok Durumunu Doğrulayın

Kaplama kodu tork-gerilme ilişkisini belirler; stok durumu ise RFQ'nun hiç karşılanıp karşılanamayacağına karar verir. Göndermeden önce şunları sırayla yapın.

  • Kaplamanın bir yağlayıcı içermesi ve sürtünme katsayısının kontrol altında olması için 'L' bileşeniyle birlikte ISO 10683 tanımını şartlandırın (örneğin flZnnc-L-f720) 3.
  • Teknik resminiz 'L' içermiyorsa sürtünme katsayısının kontrolsüz kalacağını hesaba katın; ya '-L' ekleyin ya da ayrı bir yağlayıcı şartlandırın 3.
  • Gerçekten ihtiyaç duyduğunuz kalınlık sınıfını ve tuz püskürtme hedefini doğrulayın — 'f' sınıfı 5-12 µm'dir ve '720', kırmızı paslanmaya kadar 720 saat anlamına gelir 3.
  • Tedarikçiden istenen sınıf ve ölçünün stokta olduğunu veya siparişe üretilebileceğini, ayrıca minimum sipariş miktarı uygulanıp uygulanmadığını doğrulamasını isteyin 2623.
  • 39 HRC üzerindeki her parça için kaplayıcının gevreklik giderme (bake) prosesini yazılı olarak doğrulayın 2.

Kaynakların Çeliştiği veya Eksik Bıraktığı Noktalar

Mukavemet karşılaştırması tek bir ölçüdeki tek bir satıcı-düzeyi kaynağa, kaplama maliyet primleri ise farklı standart ve proseslere dayanır. Aşağıdaki satırları tasarıma esas alınacak değerler değil, tedarikçiye sorulacak sorular olarak değerlendirin.

İhtilaflı veya eksik kalem (birimiyle)Bir kaynakta bildirilenDiğer kaynakta bildirilenAlıcının yapması gereken
1/2" ölçüsünde SHCS ile Grade 8 altıgen çekme karşılaştırması (lbs)SHCS 16,000+ lbs 16Grade 8 altıgen 14,000 lbs 16Kendi ölçü ve sınıfınız için tedarikçiden emniyet yükü (proof-load) sertifikası isteyin
1/2" dışındaki ölçülerde SHCS çekme dayanımı (lbs)Aynı ölçüde karşılaştırma bulunamadıAynı ölçüde karşılaştırma bulunamadıNominal çapınız için standardın emniyet yükü tablosunu isteyin
ASTM A574 minimum çekme mukavemeti (ksi veya MPa)Sayısal değer belirtilmemiş 18Sayısal değer belirtilmemiş 18Tedarikçiden sertifikada A574 özellik tablosuna atıf yapmasını isteyin
Baş çapı, baş yüksekliği, lokma ölçüsü (mm veya inç)Verilmemiş 14Verilmemiş 24Serim öncesinde tedarikçinin katalog çizimiyle doğrulayın
Tork değerleri ve kollar yarıçapı (N·m, mm)VerilmemişVerilmemişKaplamanıza uygun tork-gerilme verisini tedarikçiden isteyin
Sınıf/ölçü bazında birim fiyat, MOQ ve teslim süresiVerilmemişVerilmemişKendi BOM'unuza göre teklif alın; stok pozisyonu varsaymayın
Kaplama maliyeti primi (baza göre %)Kadmiyum, çinkonun 4 katı 22F2329, A153'e göre %10-25 daha yüksek 5Birim fiyat üzerinden değil, toplam montaj maliyeti üzerinden karşılaştırın

Sıkça Sorulan Sorular

Altıgen soketli silindir başlı vidalar (SHCS) nedir, mukavemet ve ölçüleri altıgen cıvatalarla nasıl karşılaştırılır ve ne zaman doğru tercih olurlar?

1/2" inç serisi bir birleştirmede, bu kanıt setindeki tek doğrudan aynı ölçü karşılaştırması, altıgen soketli silindir başlı vidada 16.000+ lbs çekme dayanımına karşılık Grade 8 altıgen başlı kapak vidasında 14.000 lbs olduğunu bildiriyor. Ancak bu tek satıcı-düzeyi değer diğer ölçülere veya standartlara genellenemez.

Altıgen Soketli Silindir Başlı Vidalar: Spesifikasyonlar, Mukavemet ve Kullanım Zamanları konusunda ne bilinmiyor?

Aynı nominal çapta SHCS (ASTM A574) ile altıgen cıvataları (SAE J429 kaliteleri, ISO 4014/4017 sınıfları) karşılaştıran birleştirilmiş bir proof-load tablosu mevcut değil. Sayısal ASTM A574 çekme veya proof-load değerleri mevcut değil. Bu durum siparişinizi etkiliyorsa, genel bir iddiayı kabul etmek yerine tedarikçiden spesifik testi veya veri sayfası değerini isteyin.

Kaynaklar · 28
  1. 1 www.engineeringtoolbox.com engineeringtoolbox.com
  2. 2 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  3. 3 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  4. 4 intercorpusa.com intercorpusa.com
  5. 5 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  6. 6 wilsongarner.com wilsongarner.com
  7. 7 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  8. 8 wilsongarner.com wilsongarner.com
  9. 9 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  10. 10 www.fastenright.com fastenright.com
  11. 11 kebafastenings.com kebafastenings.com
  12. 12 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  13. 13 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  14. 14 www.nord-lock.com nord-lock.com
  15. 15 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  16. 16 scfastening.com scfastening.com
  17. 17 kebafastenings.com kebafastenings.com
  18. 18 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  19. 19 kebafastenings.com kebafastenings.com
  20. 20 www.fiveflute.com fiveflute.com
  21. 21 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  22. 22 wilsongarner.com wilsongarner.com
  23. 23 www.fastenright.com fastenright.com
  24. 24 scfastening.com scfastening.com
  25. 25 www.fastenright.com fastenright.com
  26. 26 princefastener.com princefastener.com
  27. 27 www.fastenright.com fastenright.com
  28. 28 www.cyclonebolt.com cyclonebolt.com

Teklif İsteyin

Doğrulanmış üreticilerden fabrika çıkışı fiyat alın.

Talebinize eklemeniz gerekenler

  • ✓ Standart ve mukavemet sınıfı (ör. DIN 912, ISO 4762, sınıf 8.8) — özel parçalar için teknik resim.
  • ✓ Ölçüler, boylar ve diş tipi (metrik veya inç).
  • ✓ Her ölçü için adet ve hedef teslim tarihi.
  • ✓ Varış ülkesi ve varsa kaplama veya yüzey işlemi gereksinimi.
  • ✓ Sevkiyatla birlikte ihtiyaç duyduğunuz belgeler (ör. döküm analiz sertifikası) — teklife dahil edilmeleri için.
  • ✓ Talebiniz e-postayla doğrudan fabrika ekibine ulaşır ve 24 saat içinde yanıt alır.
  • ✓ Fabrika çıkışı fiyatlandırma
  • ✓ Standart ve özel ölçüler
  • ✓ Avrupa, Asya, Amerika ve Orta Doğu'daki alıcılara fabrikadan doğrudan ihracat
  • ✓ Tüm bağlantı elemanı ailelerinde tam destek

Bilgilerinizi yalnızca talebinizi yanıtlamak için kullanırız — formun topladığı her şey için Gizlilik Bildirimi sayfımıza bakın.