Wymagania dla łączników w programach motoryzacyjnych (IATF 16949/GMW) i lotniczo-kosmicznych (AS9100/NASM): co kupujący może zweryfikować

W przypadku łączników dla sektorów regulowanych weryfikowalnymi bramkami są certyfikacja SQJ dostawcy (IATF 16949 dla motoryzacji, AS9100D dla przemysłu lotniczo-kosmicznego) oraz, w zakresie powłok, akredytacja Nadcap 1311. Poza tym kupujący musi uzyskać od dostawcy lub klienta wartości nadrzędne wynikające z GMW, NASM/MS lub rysunku, ponieważ żadne źródło w tym zbiorze ich nie podaje 133. Części o wysokiej wytrzymałości (klasa 12.9 i wyższa, lub powyżej 44 HRC) wiążą się z zabezpieczeniami przed kruchością wodorową i dokumentacją, które kupujący powinien potwierdzić, a nie zakładać 910.

Zapytanie ofertowe

Zacznij od certyfikacji SQJ wymaganej w branży docelowej

Certyfikacja to bramka, która nadaje sens każdej dalszej weryfikacji. Dostawca bez właściwego certyfikatu systemu zarządzania jakością nie może w sposób powtarzalny spełniać wymagań jakościowych sektora regulowanego, niezależnie od zmierzonych wymiarów części 13. Dla przemysłu lotniczo-kosmicznego i obronnego właściwa jest certyfikacja AS9100D; dla łańcuchów dostaw motoryzacyjnych — IATF 16949 13. W przypadku procesów specjalnych, takich jak powłoki, istotnym dodatkowym kwalifikatorem jest akredytacja Nadcap: jeden z dostawców powłok wymienia AS9100D, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 i certyfikat Nadcap dla chromowania obok specyfikacji AMS i ASTM, w tym ASTM F519 11. Ten wykaz to samoobsługowe oświadczenie dostawcy o jego kwalifikacjach, a nie niezależna weryfikacja; żadne źródło w tym zbiorze nie potwierdza, że jakiś konkretny dostawca posiada ważny certyfikat IATF 16949 lub AS9100, ani zakresu ani terminu ważności jakiegokolwiek certyfikatu 1113. Zanim udostępnisz szczegóły na poziomie części, zażądaj numeru certyfikatu, akredytowanego zakresu i terminu ważności.

Sprawdź, czy numer części jest objęty normą, którą dostawca może poświadczyć

Numer części niesie ze sobą wyłącznie system jakości normy, według której został zdefiniowany. ISO 898-1 obejmuje standardowe klasy handlowe do klasy 12.9; klasa 14.9, przy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie 1400 MPa i twardości 44–49 HRC, wykracza poza ten zakres i jest zamiast tego specyfikowana według norm lotniczo-kosmicznych, takich jak serie NAS, AN i MS 3. To rozróżnienie decyduje o tym, jaki pakiet certyfikacji dostawca może zaproponować: część wywołana rysunkiem NAS, AN lub MS nie jest częścią klasy 12.9 ISO 898-1 z inną etykietą, a kupujący powinien potwierdzić nadrzędną normę rysunku przed wyceną. Źródła w tym zbiorze nie podają kryteriów zgodności dla numerów części NASM ani MS ani powiązanych specyfikacji rysunkowych, więc muszą one pochodzić z rysunku klienta lub certyfikatu zgodności dostawcy.

Wybierz powłokę, która spełnia cel korozyjny, nie tworząc problemu kruchości ani pasowania gwintu

O wyborze powłoki decydują jednocześnie dwie kwestie: czy proces wprowadza wodór oraz czy grubość powłoki mieści się w gwincie i powierzchniach współpracujących części. Cynk-nikiel nakładany jest galwanicznie, więc wiąże się z ryzykiem kruchości wodorowej i wymaga wygrzewania po powlekaniu; zyskuje adopcję jako mniej toksyczna alternatywa dla kadmu, wspierana regulacjami rządowymi, i jest stosowana przez konstruktorów samochodów, ciężarówek, pojazdów wojskowych i silników 7. Powłoka łuskowa cynkowa (zinc-flake) nakładana jest bez elektrolizy i dlatego nie niesie ryzyka kruchości wodorowej 24. Dwie najczęściej spotykane u jednego dostawcy specyfikacje powłok łuskowych cynkowych to GMW3359 Code A i TACOM 12424710 Method 4, obie w klasie grubości 12 µm 24. O reszcie decyduje geometria: cynk-nikiel nadaje się ogólnie do precyzyjnych łączników gwintowanych i ścisłej kontroli wymiarowej, podczas gdy rozkład grubości powłok łuskowych cynkowych może być mniej korzystny dla niektórych gwintów wewnętrznych lub bardzo ciasnych powierzchni współpracujących, więc geometrię łącznika i części współpracującej należy przejrzeć przed wykonaniem partii próbnych do zatwierdzenia 22. Powłoki zawierające chrom sześciowartościowy są ograniczone przez RoHS i REACH, więc pasywacje trójwartościowe i powłoki nawierzchniowe bez Cr(VI) to droga zgodna z przepisami 18.

Ustal klasę wytrzymałości i twardość, a następnie potwierdź zabezpieczenia przed kruchością, których wymusza ta klasa

Klasa wytrzymałości i twardość określają, jak duża kontrola wodoru jest potrzebna części. Zastosowania lotniczo-kosmiczne często wymagają łączników o twardości 44–50 HRC lub wyższej, co sytuuje je na szczycie ryzyka kruchości wodorowej, z najrygorystyczniejszymi wśród wszystkich sektorów wymaganiami zapobiegania, badań i dokumentacji 9. Gdy powyżej 44 HRC stosowane jest galwanizowanie, wymieniane zabezpieczenia to wygrzewanie w ciągu 1 godziny od nałożenia powłoki, minimum 23–24 godziny w temperaturze 190–210 °C, 100%-owe badania pod obciążeniem trwałym wg ASTM F519 oraz pełna dokumentowa identyfikowalność 9. Na poziomie klasy 12.9 śruba może ulec zniszczeniu już przy 0,5–1,0 ppm wodoru dyfuzyjnego, a wiele krytycznych dla bezpieczeństwa specyfikacji motoryzacyjnych i lotniczo-kosmicznych odchodzi od klasy 12.9 w stronę klasy 10.9 przy większych średnicach, aby osiągnąć równoważną nośność połączenia przy mniejszej podatności 10. Tam, gdzie klasa 12.9 jest nieunikniona, systemy powłok niegalwanicznych są zdecydowanie preferowane wobec galwanizowania, a wygrzewanie po powlekaniu specyfikuje się typowo na minimum 24 godziny wobec 8 godzin dla klasy 10.9 10. Źródła nie ustalają, która konkretna norma motoryzacyjna czy lotniczo-kosmiczna nakłada te zabezpieczenia, więc kupujący powinien potwierdzić właściwy punkt z klientem.

Potwierdź, że dostawca utrzyma tolerancje gwintu, długości i łba po nałożeniu powłoki

Grubość powłoki zmienia wymiary końcowe części, więc zdolność tolerancyjna musi być sprawdzona na geometrii powlekanej, a nie na części gołej. Grube powłoki, takie jak cynkowanie ogniowe, wymagają nakrętek z przewierconym gwintem lub pogłębiania gwintu po powlekaniu, aby zapewnić prawidłowy montaż, podczas gdy wykończenia galwaniczne są bardziej przewidywalne dla tolerancji gwintu 18. Poniższe kontrole obejmują szczegóły rysunku decydujące o tym, czy powlekana część będzie się montować.

  • Potwierdź, że oznaczenie powłoki na rysunku jest kompletne: ISO 10683 flZnnc-f720 bez „L” nie zawiera smaru i pozostawia współczynnik tarcia bez kontroli 6.
  • Jeśli wymagane jest przewidywalne zachowanie momentu i siły wstępnego dokręcenia, określ na rysunku „-L” lub odrębną specyfikację smarowania 6.
  • Jeśli zastępujesz ISO 10683 flZnnc-L-f720 normą ASTM F1136 Grade 3, potwierdź to z klientem i udokumentuj zamianę, ponieważ metody badań nieco się różnią 6.
  • Poproś dostawcę o wskazanie tolerancji gwintu w stanie powlekanym i sposobu jej sprawdzania po nałożeniu powłoki, ponieważ źródła nie publikują wartości tolerancji skoku, długości ani wymiarów łba.

Wpisz rezultaty kontroli i identyfikowalności do zamówienia

W sektorach regulowanych pakiet dokumentacji jest często wymagany umownie i nie u każdego dostawcy dostępny standardowo, więc musi zostać wymieniony w zamówieniu, a nie założony 13. Poniższe pozycje to rezultaty, które źródła wskazują jako typowo wymagane.

  • Raport inspekcji pierwszej sztuki 13.
  • Pakiet PPAP poziom 3 13.
  • Analiza składu materiału 13.
  • Certyfikat zgodności 13.
  • W przypadku lotniczo-kosmicznych części o ultrawysokiej wytrzymałości powyżej 44 HRC: pełna dokumentowa identyfikowalność wraz z wygrzewaniem i badaniem pod obciążeniem trwałym wg ASTM F519 9.
  • Potwierdź, czy standardowy pakiet dostawcy obejmuje te pozycje, czy są wyceniane jako dodatkowe.

Zażądaj warunków handlowych, których nie zawierają źródła

Żadne źródło w tym zbiorze nie podaje ceny jednostkowej, minimalnej wielkości zamówienia, kosztu oprzyrządowania, terminu dostawy ani rocznej mocy przerobowej dla któregokolwiek dostawcy, więc należy ich bezpośrednio zażądać w zapytaniu ofertowym, a nie wywodzić z danych technicznych. Jedyna dostępna wartość kosztowa to obserwacja jednego dostawcy, że przy jego własnych wolumenach powłoka łuskowa cynkowa kosztuje dwunastokrotnie więcej niż fosfatowanie z olejowaniem, co tłumaczy znacznie mniejszym wolumenem tych powłok u siebie; to obserwacja specyficzna dla źródła, a nie punkt odniesienia dla rynku, i nie należy jej używać do budżetowania programu 24. Poproś każdego dostawcę o wycenę ścieżki powłokowej oddzielnie od części bazowej, aby dopłata za powłokę była widoczna, i o podanie założenia wolumenowego stojącego za ceną.

Deklarowane doświadczenie traktuj tylko jako kryterium rozstrzygające przy remisie

Deklaracje doświadczenia dostawców są autoodczytem i powinny być ważone dopiero po przejściu kontroli certyfikacji, powłoki, wytrzymałości i dokumentacji. Jeden dostawca deklaruje ponad 50 lat łączonego doświadczenia w precyzyjnych łącznikach w motoryzacji, lotnictwie, energetyce wiatrowej, budownictwie i przemyśle 5; inny deklaruje 70 lat obsługi przemysłu motoryzacyjnego i części zatwierdzone w systemie QSLM dla wojska 12. Żadna z tych deklaracji nie została w tych źródłach niezależnie zweryfikowana, a żadne źródło nie podaje nazwanych referencji programowych ani dowodów na podobne programy u któregokolwiek dostawcy. Traktuj deklaracje jako kryterium rozstrzygające między dostawcami, którzy już przeszli bramki techniczne, i zażądaj nazwanych referencji programowych, jeśli program ich wymaga.

Gdzie źródła się różnią w sprawie galwanizowania części o ultrawysokiej wytrzymałości

Poniższe dwa stanowiska pochodzą od tego samego wydawcy, ale wskazują różne kierunki co do tego, czy galwanizowanie powyżej 44 HRC jest dozwolone. Kupujący nie może tego rozstrzygnąć na podstawie dostępnych danych i musi przekazać sprawę klientowi lub na rysunek.

Punkt sporny (z jednostką)Jedno źródło podajeInne źródło podajeCo kupujący powinien zrobić
Galwanizowanie łączników o ultrawysokiej wytrzymałości (dozwolone / zabronione)Całkowicie zabronione dla klasy 14.9 przy 44–49 HRC; dozwolone wyłącznie powłoki niegalwaniczne 3Dozwolone powyżej 44 HRC, jeśli wykonano wygrzewanie w ciągu 1 godziny, 23–24 h w 190–210 °C i badania ASTM F519 w 100% 9Zapytaj klienta, jakie stanowisko przyjmuje nadrzędna norma rysunku, zanim przyjmiesz wycenę.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są konkretne wymagania dla łączników w zastosowaniach motoryzacyjnych (IATF, GMW) i lotniczo-kosmicznych (AS9100, NASM)?

W przypadku łączników dla sektorów regulowanych weryfikowalnymi bramkami są certyfikacja SQJ dostawcy (IATF 16949 dla motoryzacji, AS9100D dla przemysłu lotniczo-kosmicznego) oraz, w zakresie powłok, akredytacja Nadcap. Poza tym kupujący musi uzyskać od dostawcy lub klienta wartości nadrzędne wynikające z GMW, NASM/MS lub rysunku, ponieważ żadne źródło w tym zbiorze ich nie podaje.

Czy źródła są zgodne co do tego, czy galwanizowanie łączników o ultrawysokiej wytrzymałości jest dozwolone?

Zgromadzone źródła są rozbieżne: jedno podaje, że „Galwanizowanie jest typowo całkowicie zabronione dla klasy 14.9 (44–49 HRC), a dozwolone są wyłącznie powłoki niegalwaniczne (S3).”, inne zaś, że „Galwanizowanie łączników o ultrawysokiej wytrzymałości powyżej 44 HRC jest dozwolone, jeśli wykonano wygrzewanie w ciągu 1 godziny, 23–24 godziny w 190–210 °C oraz 100%-owe badanie pod obciążeniem trwałym wg ASTM F519 (S9).”. Traktuj rozbieżność jako sygnał: przed zamówieniem zweryfikuj u dostawcy konkretną wartość dla swojego wymiaru i warunków pracy.

Czego nie ustalono w odniesieniu do wymagań dla łączników motoryzacyjnych i lotniczo-kosmicznych?

Żadne źródło nie podaje wymagań GMW3350 ani GMW3059 ani ich zastosowania do konkretnych typów łączników. Żadne źródło nie podaje kryteriów zgodności dla numerów części NASM ani MS ani powiązanych specyfikacji rysunkowych. Gdy ma to znaczenie dla Twojego zamówienia, zażądaj od dostawcy konkretnej wartości badania lub karty katalogowej zamiast przyjmować ogólne twierdzenie.

Źródła · 25
  1. 1 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  2. 2 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  3. 3 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  4. 4 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  5. 5 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  6. 6 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  7. 7 wilsongarner.com wilsongarner.com
  8. 8 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  9. 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  10. 10 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  11. 11 armoloy.com armoloy.com
  12. 12 www.wilsongarner.com wilsongarner.com
  13. 13 yijinsolution.com yijinsolution.com
  14. 14 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  15. 15 www.modusadvanced.com modusadvanced.com
  16. 16 intercorpusa.com intercorpusa.com
  17. 17 kebafastenings.com kebafastenings.com
  18. 18 engineeringhardware.com engineeringhardware.com
  19. 19 wilsongarner.com wilsongarner.com
  20. 20 kebafastenings.com kebafastenings.com
  21. 21 coremetsteel.com coremetsteel.com
  22. 22 kebafastenings.com kebafastenings.com
  23. 23 armoloy.com armoloy.com
  24. 24 wilsongarner.com wilsongarner.com
  25. 25 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com

Zapytanie ofertowe

Uzyskaj ceny bezpośrednio od producenta — od zweryfikowanych dostawców.

Co powinno znaleźć się w Twoim zapytaniu ofertowym

  • ✓ Norma i klasa wytrzymałości (np. DIN 912, ISO 4762, klasa 8.8) — w przypadku części niestandardowych dołącz rysunek.
  • ✓ Wymiary, długości i rodzaj gwintu (metryczny lub calowy).
  • ✓ Ilość dla każdego wymiaru oraz oczekiwany termin dostawy.
  • ✓ Kraj docelowy oraz wymagania dotyczące powłoki lub wykończenia powierzchni.
  • ✓ Dokumenty, które mają być dołączone do przesyłki (np. świadectwo kontroli materiałowej), aby znalazły się w wycenie.
  • ✓ Twoje zapytanie trafia bezpośrednio pocztą e-mail do zespołu fabryki, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.
  • ✓ Ceny bezpośrednio od producenta
  • ✓ Specyfikacje standardowe i niestandardowe
  • ✓ Eksport bezpośrednio z fabryki do klientów w Europie, Azji, Ameryce i na Bliskim Wschodzie
  • ✓ Obsługa pełnej rodziny łączników

Wykorzystujemy Twoje dane wyłącznie do odpowiedzi na Twoje zapytanie — wszystkie dane, które zbiera formularz, opisuje Informacja o ochronie danych.