Kruchość wodorowa śrub wysokowytrzymałych: które klasy wymagają zabezpieczeń, jakie powłoki i wygrzewanie są akceptowalne i czego żądać przed zapytaniem ofertowym
Podatność na kruchość wodorową wyraźnie rośnie powyżej specyfikowanej twardości około 39 HRC (380 HV). Klasy ISO 898-1 12.9 (39–44 HRC) i 14.9 (44–49 HRC) mieszczą się więc w zakresie zabezpieczeń, podczas gdy klasa 10.9 i SAE J429 Grade 8 zwykle znajdują się poniżej. Elektroosadzanie i trawienie kwasem wytwarzają wodór; dźwignie kupującego to wybór powłoki, wygrzewanie po osadzaniu 8–24 h w 190–230 °C, próby ze stałym obciążeniem wg ASTM F519 oraz zabezpieczenia montażowe. Dwa punkty pozostają w źródłach nierozstrzygnięte: czy 4-godzinne okno wygrzewania jest ważnym kryterium oraz czy cynkowanie ogniowe jest akceptowalne dla wysokowytrzymałych śrub konstrukcyjnych.
Czy Twoja klasa leży powyżej progu twardości?
Zacznij od przeliczenia specyfikowanej klasy wytrzymałości na zakres twardości, bo twardość jest czynnikiem pierwszego rzutu podatności. Wraz ze wzrostem wytrzymałości stal staje się twardsza, mniej ciągliwa i mniej udarna, i łatwiej pochłania wodór 1. Powyżej specyfikowanej twardości 39 HRC (380 HV) podatność rośnie istotnie. Poniżej łączniki z reguły nie wykazują znaczącej podatności, o ile zostały wykonane dobrze opanowanymi procesami ze stali odpowiedniej jakości 1. Ten próg nie jest sztywną linią. Efekty drugiego rzędu — skład chemiczny, temperatura odpuszczania, submikrostruktura — przesuwają go o około ±1 HRC (±10 HV), a niektóre normy przyjmują niższe progi krytyczne 31–35 HRC 1. Zastosuj to do klas, które zwykle specyfikujesz. Klasa 12.9 ISO 898-1 jest specyfikowana w zakresie 39–44 HRC (385–435 HV), a norma zawiera dla niej zastrzeżenie o korozji naprężeniowej 5. Klasa 14.9 — minimum 1400 MPa, 44–49 HRC — leży na szczycie zakresu ryzyka i w całości wykracza poza zakres ISO 898-1 9. Klasa 10.9 i SAE J429 Grade 8 są podawane jako przykłady łączników normalnie bez istotnej podatności, a przedział 25–39 HRC (240–380 HV) opisuje się jako normalnie nie kruchejący od cynkowania 1, 6. Pierwsza decyzja jest więc binarna: jeśli specyfikowany zakres twardości osiąga lub przekracza około 39 HRC, traktuj element jako podatny na kruchość wodorową i przeciągnij zabezpieczenia dotyczące powłoki, wygrzewania, badań i montażu przez resztę tej sekwencji. Jeśli leży całkowicie poniżej, zabezpieczenia są zwykle zbędne — źródła zauważają, że elementy Grade 8 i klasy 10.9 często są wygrzewane bez potrzeby 3. Potwierdź zakres twardości na rysunku, zamiast wnioskować go wyłącznie z numeru klasy.
Które procesy powłokowe wprowadzają wodór, a które tego unikają?
Wodór powodujący opóźnione pękanie wnika przy przygotowaniu powierzchni i nakładaniu powłoki, a nie w eksploatacji. Elektroosadzanie wytwarza wodór na powierzchni stali i może on wnikać w utwardzone wysokowytrzymałe elementy 18. Cynkowanie, cynk-nikiel i kadmowanie elektrolityczne są więc procesami zdolnymi wywołać kruchość, które wymagają wygrzewania po osadzaniu 16, 21. Trawienie kwasem to druga droga wejścia: w stalach sprężynowych należy go całkowicie unikać, stosując w zamian czyszczenie mechaniczne (śrutowanie, obróbkę bębnową) 10. Alternatywy nieelektrolityczne nie wprowadzają wodoru. Powłoki z cynku płatkowego nakłada się przez zanurzenie, wirowanie i utwardzanie, a nie przez elektroosadzanie, i deklaruje się, że nie niosą ryzyka kruchości wodorowej z samego procesu 17. Cynkowanie mechaniczne, powłoki organiczne i fosforanowanie z olejem wymienia się obok nich jako preferowane drogi, gdy elektroosadzanie nie jest konieczne 10. Powłoki fosforanowe są bardzo porowate, i to właśnie porowatość podaje się jako powód, dla których ich ryzyko IHE opisuje się jako nieistniejące 7. Dwie niuanse mają znaczenie przy pisaniu specyfikacji. Po pierwsze, nie wszystkie powłoki elektrolityczne zachowują się tak samo: niektóre procesy cynk-nikiel o zawartości 12–16% niklu opisuje się jako o znacznie niższym ryzyku IHE niż cynk czy cynk-żelazo, ponieważ są bardziej przepuszczalne i łatwiej wypuszczają wodór 7. Po drugie, cynkowanie ogniowe to przypadek szczególny — sam proces nie wprowadza wodoru, ale może uwolnić uwięziony wodór resztkowy przez termiczny wzrost temperatury. Dlatego cynkowane ogniowo wysokowytrzymałe łączniki pękały bez jakiegokolwiek kontaktu z kwasem 2. Cynkowanie elektrolityczne sygnalizowane jest też jako potencjalnie nieodpowiednie dla śrub hartowanych powierzchniowo o wysokiej twardości 2. Dla podatnej klasy praktyczna zasada brzmi: specyfikuj powłokę nieelektrolityczną, chyba że zastosowanie wymusza elektroosadzanie, i nazywaj konkretny proces, a nie rodzinę wykończenia. Powłoka z cynku płatkowego to powszechny wybór nieelektrolityczny dla wysokowytrzymałych śrub w automotive, budownictwie, kolejnictwie i technice terenowej 16.
Jaki program wygrzewania powinno określać zamówienie?
Wygrzewanie to obróbka cieplna w niskiej temperaturze po nałożeniu powłoki, która usuwa wodór przez dyfuzję na zewnątrz lub przenosi go do miejsc pułapkujących, z których nie może już migrować. Gdy spada wodór swobodny, rosną zarówno czas do pęknięcia, jak i naprężenie progowe 3. O skuteczności decydują trzy zmienne: temperatura, czas i przepuszczalność powłoki 3. Ponieważ się zmieniają, źródła podają rodzinę programów zamiast jednej liczby, a program, który zapiszesz, powinien odpowiadać klasie, powłoce i zastosowaniu. | Warunek | Temperatura | Czas trwania | Okno osadzanie–wygrzewanie | |---|---|---|---| | Cynkowane elektrolitycznie, powyżej 39 HRC | 190–220 °C | minimum 8–10 h, do 24 h zależnie od wymiaru i wytrzymałości | Utrzymywać krótkie 3 | | Cynkowane elektrolitycznie | 200–220 °C | Nie podano | Utrzymywać krótkie 4 | | Kadmowane elektrolitycznie | 190–200 °C | Nie podano | Utrzymywać krótkie 4 | | Nakrętki klasy 10 elektroosadzane | 190–230 °C | minimum 8 h | W ciągu 4 h 11 | | Nakrętki klasy 12 elektroosadzane | 190–230 °C | minimum 8–24 h | W ciągu 4 h 11 | | Sprężyny, jeśli osadzanie nieuniknione | 190–230 °C | minimum 24 h | W ciągu 1 h 10 | | Lotnictwo, powyżej 44 HRC | 190–210 °C | minimum 23–24 h | W ciągu 1 h 14 | Wzorzec: wyższa wytrzymałość i cieńsze przekroje pchają ku długiemu końcowi zakresu czasu i krótkiemu końcowi okna. Sprężyny pokazują dlaczego: cienki drut daje wodorowi krótką drogę dyfuzji, więc krytyczne stężenie osiąga szybciej niż w śrubie o dużej średnicy 10. Wygrzewanie 4 h przy około 190 °C to program do odrzucenia. Dla elementów cynkowanych elektrolitycznie powyżej 39 HRC opisuje się go jako niewystarczający, prowadzący do sporadycznych pęknięć, a nawet potencjalnie szkodliwy, bo cynk jest skuteczną barierą dyfuzji wodoru 3. Zauważ, że te samo źródło traktuje okno osadzanie–wygrzewanie inaczej niż czas wygrzewania: stałe 4-godzinne okno nazywa subiektywnym i mechanizmem zapewnienia jakości, a nie sztywnym kryterium odbiorczym, i ostrzega przed używaniem go do przypisywania przyczyny pęknięcia 4. Okno jest zabezpieczeniem procesu; czas trwania to właściwy etap usuwania kruchości. Poproś galwanizera, aby zweryfikował proponowany program danymi próby ze stałym obciążeniem na elementach produkcyjnych, zamiast cytować ogólnikową tabelę 4.
Jakie badanie i kryterium odbioru kruchości wymagasz?
Badaniem odbiorczym dla podatnej partii jest próba ze stałym obciążeniem wg ASTM F519 lub BS ISO 16573-1: żadna próbka nie może pęknąć przy 75% wytrzymałości na pękanie z karbem utrzymywanej przez minimum 200 godzin. Każde pęknięcie liczy się jako niezgodność 19. Wg ASTM F519, jeśli pojedyncza próbka pęknie, obciążenie się zwiększa i utrzymuje przez kolejną godzinę; liczne pęknięcia oznaczają, że sam proces osadzania trzeba poddać ponownej ocenie 19. Właśnie tę ostatnią klauzulę warto wpisać do zamówienia, bo wymusza na galwanizerze naprawę procesu zamiast ponawiania badań, aż partia przejdzie. Kwalifikacja procesu to odrębne wymaganie względem odbioru partii. ASTM F1940 stosuje współczynnik kruchości — naprężenie progowe po nasyleniu wodorowym podzielone przez wytrzymałość odniesienia bez nasylenia — z akceptacją powyżej 0,60 dla zastosowań ogólnych i powyżej 0,75 dla krytycznych 19. Istnieją inne metody (obciążenie wstępne wg BS EN ISO 15330, powolna prędkość odkształcenia wg BS ISO 16573-2/ASTM G129). Ale próba ze stałym obciążeniem jest tą, która bezpośrednio symuluje naprężenia eksploatacyjne i służy kwalifikacji oraz odbiorowi partii 19. Nie akceptuj metod analitycznych jako dowodu produkcyjnego. ASTM G129, ISO 7539-7 i ASTM F1624 opisuje się jako nieprzydatne do badania kruchości w skali produkcyjnej ze względu na czas i koszt, i normalnie używa się ich w pracach badawczo-rozwojowych 3. Jeśli dostawca oferuje wynik F1624 jako dowód odbioru partii produkcyjnej, jest to niezgodne z przeznaczeniem. W lotnictwie powyżej 44 HRC poprzeczka znowu wyżej: 100% prób ze stałym obciążeniem wg ASTM F519 plus pełna identyfikowalność dokumentacyjna 14. Dla ogólnych partii przemysłowych źródła opisują metody i kryteria badań, ale nie plany pobierania próbek. Liczba próbek na partię to rzecz do uzgodnienia z dostawcą, a nie do odczytania z normy.
Kontrole montażowe i po montażu
Dokręcanie dostarcza stałe naprężenie rozciągające, które napędza migrację wodoru, a czas do pęknięcia skraca się wraz ze wzrostem tego naprężenia 5. Poniższe kontrole utrzymują w ryzach naprężenie zamontowanego połączenia i okres monitorowania.
- Potwierdzić, że metoda dokręcania pasuje do produktu: klucze udarowe mogą nie być odpowiednie dla niektórych produktów i zastosowań 2.
- Zweryfikować, że procedura momentu lub siły wstępnego jest kwalifikowana dla rzeczywistej kombinacji śruby, nakrętki, podkładki, powłoki i smaru, bo zmiana wykończenia zmienia tarcie w gwincie i na powierzchniach oporowych 12.
- Traktować 24 godziny do tygodnia po montażu jako krytyczne okno monitorowania pęknięcia z powodu wewnętrznej kruchości wodorowej 20.
- Opanować procesy wytwarzające wodór na wejściu: stosować właściwą normę powłoki lub produktu, bezzwłocznie wykonywać wymagany zabieg uodporniający i kwalifikować odpowiednią powłokę nieelektrolityczną 12.
- Gdy element jest przed osadzaniem formowany na zimno, gięty na zimno, prostowany na zimno, wiercony lub spawany, specyfikować wygrzewanie odkształceniowe przed elektroosadzaniem 6.
Sprawdzić stan materiału i obróbki cieplnej
Zabezpieczenia powłokowe i wygrzewanie nie zrekompensuje złej partii stali. Nieprawidłowe hartowanie i odpuszczanie bardzo często wiąże się z pęknięciami z powodu kruchości wodorowej; skutki to m.in. twardość wyższa niż oczekiwana, niezamierzone nawęglanie i niekompletna przemiana martenzytyczna 5. Niejednorodność struktury metalurgicznej wynikająca z źle opanowanej obróbki cieplnej, zanieczyszczeń i wtrąceń niemetalicznych może dramatycznie zwiększyć podatność — w sposób, którego poprawny program powłokowy nie naprawi 1. Pęknięcia prętów kotwiących mostu San Francisco-Oakland Bay przywołuje się jako przykład, gdzie przyczyną pierwotną był stan materiału jednej partii, a nie proces cynkowania 6. Resztkowe naprężenia rozciągające to drugi czynnik po stronie materiału. Umocnienie zgniotem przed elektroosadzaniem może pozostawić resztkowe naprężenia rozciągające przekraczające próg kruchości i inicjujące po osadzaniu mikropeknięcia indukowane wodorowo 6. Gdy to ma zastosowanie — obróbka plastyczna na zimno, gięcie na zimno, prostowanie na zimno, niektóre wiercenia i spawanie — wygrzewanie odkształceniowe przed osadzaniem jest korzystne 6. Nie jest konieczne ani pożądane dla łączników z gwintem walcowanym po obróbce cieplnej ani tam, gdzie celowo wprowadza się ściskające naprężenia resztkowe. Standardowe obróbki wykończeniowe — szlifowanie, toczenie, gwintowanie, frezowanie — zwykle nie sprawiają problemów 6. W zapytaniu ofertowym przekłada się to na dwa pytania: stan obróbki cieplnej i zakres twardości dostarczonej partii oraz czy któraś operacja zgniotu poprzedza osadzanie. Jeśli odpowiedź na drugie brzmi tak, etap wygrzewania odkształceniowego należy do sekwencji procesu, a nie do notatki.
Skutki kosztowe i wielkości zamówienia dla tras bezpiecznych wobec kruchości
Powłoki bezpieczne wobec kruchości nie są neutralne kosztowo, a dopłata jest na tyle duża, że decyduje, którą trasę możesz uzasadnić. Jeden producent podaje cynk płatkowy jako około dwunastokrotność kosztu fosforanowania z olejem przy swoich wolumenach, zaznaczając, że jego wolumen cynku płatkowego jest znacznie mniejszy, co samo podnosi cenę 17. Ta liczba to obserwacja jednego producenta przy jego własnych wolumenach, a nie relacja rynkowa — traktuj ją jako sygnał rzędu wielkości, a nie punkt odniesienia ofert. Cynkowanie ogniowe niesie własną dopłatę, gdy wymagana jest rozszerzona specyfikacja. ASTM F2329 raportuje się z dopłatą kosztową 10–25% względem ASTM A153. Wymaga też możliwości zakładowych, których nie ma każdy galwanizer: kadzi chłodzącej wodą, obróbki końcowej, monitorowania temperatury, przeszkolonego personelu kontroli jakości i systemów dokumentacyjnych 8. To samo źródło zaleca specyfikować F2329 tylko tam, gdzie krytyczne zastosowania konstrukcyjne, wysokowytrzymałe łączniki lub rygorystyczna dokumentacja jakości naprawdę tego uzasadniają 8. Co do wielkości zamówienia jeden producent podaje typową minimalną ilość zamówienia 1000 sztuk, z wyjątkami dla bardzo dużych wymiarów, materiałów specjalnych i celów specjalnych 22. To zadeklarowana polityka jednego dostawcy, nie branżowe minimum — ale to właśnie ten rodzaj liczby warto potwierdzić wcześnie, jeśli Twój wybór powłoki zawęża pulę dostawców. Źródła nie ustalają wpływu wygrzewania ani powłok bezpiecznych na termin: żądaj więc etapów osadzania i wygrzewania w oferowanym terminie, zamiast zakładać, że są w nim zawarte.
Jakiej certyfikacji i identyfikowalności żądać
Wymogi certyfikacyjne skalują się z sektorem, a źródła opisują dwa bardzo różne poziomy. Lotnictwo powyżej 44 HRC wymaga — zgodnie ze źródłami — pełnej identyfikowalności dokumentacyjnej, z akredytacją Nadcap oraz normami AMS 2759/9 (wygrzewanie usuwające kruchość) i AMS 2750 (pirometria) cytowanymi obok 14. Na drugim biegunie jeden producent wskazuje certyfikację ISO 9001 i zgodność ROHS/REACH jako referencje 22. To różne sektory i różne systemy, których nie da się odczytać jako drabinki — certyfikat ISO 9001 nie dowodzi kontroli pieców objętej normą AMS 2750. We własnym zamówieniu użytecznym krokiem jest nazwanie konkretnego dowodu, którego potrzebujesz, zamiast nazwy systemu. Dla podatnego elementu osadzanego elektrolitycznie to zapisy pieca wygrzewania — sposób załadunku, czas w piecu i jednorodność temperatury — są tym, co galwanizer ma kontrolować rygorystycznie 4. Dołącz do nich raport próby ze stałym obciążeniem dla partii. Czy IATF 16949 lub Nadcap jest wymagane dla ogólnych przemysłowych łączników wysokowytrzymałych i czy identyfikowalność partii wiążąca zapisy osadzania i wygrzewania z dostarczonymi śrubami jest wymogiem ogólnym — te źródła tego nie rozstrzygają. Jeśli Twój sektor tego wymaga, to wymóg klienta lub przepisów, który Ty nakładasz, a nie taki, który ustanawiają normy łączników.
Dwa spory do rozstrzygnięcia, zanim przyjmiesz program lub wykończenie
Dwa punkty tej sekwencji są między źródłami rzeczywiście sporne. Nie traktuj żadnego stanowiska jako rozstrzygniętego, dopóki nie stoją za nim własne dane badawcze dostawcy.
| Punkt sporny (z jednostką) | Jedno źródło podaje | Inne źródło podaje | Co powinien zrobić kupujący |
|---|---|---|---|
| Czas wygrzewania dla elementów cynkowanych elektrolitycznie powyżej 39 HRC (godziny przy ~190 °C) | 4 h jest niewystarczające i może być szkodliwe 3 | Stałe okno 4 h jest subiektywne, nie jest sztywnym kryterium 4 | Żądać danych próby ze stałym obciążeniem na elementach produkcyjnych, by zwalidować oferowany program 4 |
| Cynkowanie ogniowe wysokowytrzymałych śrub konstrukcyjnych (dopuszczalność) | Komitet ASTM F16 zakazał go dla A490 w Ameryce Północnej 2 | Cynkowanie śrub konstrukcyjnych ISO 898-1 klasy 10.9 pozostaje standardem w Europie 2 | Potwierdzić, która norma obowiązuje Twoją śrubę, i zażądać zapisów stanu materiału partii 2, 6 |
Najczęściej zadawane pytania
Czym jest kruchość wodorowa w wysokowytrzymałych śrubach, które klasy są zagrożone i jak jej zapobiegać przy osadzaniu i montażu?
Podatność na kruchość wodorową wyraźnie rośnie powyżej specyfikowanej twardości około 39 HRC (380 HV). Klasy ISO 898-1 12.9 (39–44 HRC) i 14.9 (44–49 HRC) mieszczą się więc w zakresie zabezpieczeń, podczas gdy klasa 10.9 i SAE J429 Grade 8 zwykle znajdują się poniżej.
Czy źródła są zgodne co do czasu wygrzewania cynkowanych elektrolitycznie elementów wysokowytrzymałych?
Zebrane źródła są niezgodne: jedna podaje, że "4 godziny przy około 190 °C jest niewystarczające i może być wręcz szkodliwe; minimum 8–10 godzin, przy potrzebie do 24 godzin (S3).", a inna, że "Stałe 4-godzinne okno jest subiektywne i stanowi praktyczne ramy operacyjne oraz mechanizm zapewnienia jakości, a nie sztywne kryterium (S4).". Traktuj rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla swojego wymiaru i zastosowania u dostawcy przed zamówieniem.
Czy źródła są zgodne co do dopuszczalności cynkowania ogniowego wysokowytrzymałych śrub konstrukcyjnych?
Zebrane źródła są niezgodne: jedna podaje, że "Komitet ASTM F16 zakazał cynkowania ogniowego śrub konstrukcyjnych ASTM A490 w Ameryce Północnej (S2).", a inna, że "Cynkowanie śrub konstrukcyjnych ISO 898-1 klasy 10.9 pozostawało standardową praktyką w Europie i gdzie indziej (S2).". Traktuj rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla swojego wymiaru i zastosowania u dostawcy przed zamówieniem.
Czego nie ustalono w sprawie kruchości wodorowej wysokowytrzymałych łączników?
Żadne źródło nie podaje jednej tabeli progów wytrzymałości na rozciąganie per klasa obejmującej 8.8, 10.9, 12.9 i ASTM A490 w jednym miejscu. Żadne źródło nie podaje konkretnych granic momentu lub siły rozciągania ani nie porównuje metod dokręcania (moment, obrót nakrętki, kontrola siły) pod kątem ryzyka kruchości. Tam, gdzie to ma znaczenie dla Twojego zamówienia, zażądaj od dostawcy konkretnej wartości badawczej lub z karty katalogowej zamiast przyjmować ogólnikowe oświadczenie.
Strony powiązane
Źródła · 23
- 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 2 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 3 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 4 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 5 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 6 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 7 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 8 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 10 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 11 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 12 www.fasteneref.com fasteneref.com
- 13 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 14 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 15 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 16 kebafastenings.com kebafastenings.com
- 17 wilsongarner.com wilsongarner.com
- 18 wilsongarner.com wilsongarner.com
- 19 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 20 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 21 wilsongarner.com wilsongarner.com
- 22 kenenghardware.com kenenghardware.com
- 23 www.nord-lock.com nord-lock.com
Zapytanie ofertowe
Uzyskaj ceny bezpośrednio od producenta — od zweryfikowanych dostawców.
Co powinno znaleźć się w Twoim zapytaniu ofertowym
- ✓ Norma i klasa wytrzymałości (np. DIN 912, ISO 4762, klasa 8.8) — w przypadku części niestandardowych dołącz rysunek.
- ✓ Wymiary, długości i rodzaj gwintu (metryczny lub calowy).
- ✓ Ilość dla każdego wymiaru oraz oczekiwany termin dostawy.
- ✓ Kraj docelowy oraz wymagania dotyczące powłoki lub wykończenia powierzchni.
- ✓ Dokumenty, które mają być dołączone do przesyłki (np. świadectwo kontroli materiałowej), aby znalazły się w wycenie.
- ✓ Twoje zapytanie trafia bezpośrednio pocztą e-mail do zespołu fabryki, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.
- ✓ Ceny bezpośrednio od producenta
- ✓ Specyfikacje standardowe i niestandardowe
- ✓ Eksport bezpośrednio z fabryki do klientów w Europie, Azji, Ameryce i na Bliskim Wschodzie
- ✓ Obsługa pełnej rodziny łączników