Waterstofbrosheid bij hoogsterkte bouten: welke sterkteklassen maatregelen vereisen, welke coatings en gloeiprogramma's acceptabel zijn en wat u vóór de offerteaanvraag moet eisen

De gevoeligheid voor waterstofbrosheid neemt boven een gespecificeerde hardheid van ongeveer 39 HRC (380 HV) sterk toe. Daarmee vallen ISO 898-1 klasse 12.9 (39–44 HRC) en klasse 14.9 (44–49 HRC) binnen het bereik van maatregelen, terwijl klasse 10.9 en SAE J429 Grade 8 normaal eronder blijven. Elektrolytisch plateren en beitsen genereren de waterstof; de knoppen voor de inkoper zijn de keuze van de coating, een uitgloeiing na het plateren van 8–24 h bij 190–230 °C, duurproeven volgens ASTM F519 en installatiecontroles. Twee punten blijven in de bronnen onopgelost: of een uitgloeivenster van 4 uur een geldig criterium is en of thermisch verzinken acceptabel is voor hoogsterkte constructiebouten.

Offerte aanvragen

Zit uw klasse boven de hardheidsdrempel?

Begin met het omrekenen van de gespecificeerde sterkteklasse naar een hardheidsbereik, want hardheid is de eerstegraads factor voor gevoeligheid. Naarmate de sterkte toeneemt, wordt het staal harder, minder taai en minder buigzaam, en neemt het waterstof gemakkelijker op 1. Boven een gespecificeerde hardheid van 39 HRC (380 HV) neemt de gevoeligheid aanzienlijk toe. Daaronder vertonen bevestigingsmiddelen normaal geen significante gevoeligheid, mits ze zijn vervaardigd met goed beheerste processen en staal van voldoende kwaliteit 1. Die drempel is geen vaste lijn. Effecten van tweede orde —chemische samenstelling, temperingstemperatuur, submicrostructuur— verschuiven hem met circa ±1 HRC (±10 HV), en sommige normen stellen lagere kritische grenzen van 31–35 HRC 1. Pas dat toe op de klassen die u doorgaans specificeert. ISO 898-1 klasse 12.9 is gespecificeerd op 39–44 HRC (385–435 HV) en de norm bevat daarvoor een waarschuwing over spanningscorrosie 5. Klasse 14.9 —minimaal 1400 MPa, 44–49 HRC— zit aan de top van het risicobereik en valt volledig buiten het toepassingsgebied van ISO 898-1 9. Klasse 10.9 en SAE J429 Grade 8 worden als voorbeelden genoemd van bevestigingsmiddelen normaal zonder significante gevoeligheid, en de band 25–39 HRC (240–380 HV) wordt beschreven als normaal niet door verzinken bros geworden 1, 6. De eerste beslissing is dus binair: bereikt of overstijgt uw gespecificeerde hardheidsbereik ongeveer 39 HRC, behandel het onderdeel dan als gevoelig voor waterstofbrosheid en sleep de controles voor coating, uitgloeien, testen en montage door de rest van deze reeks. Blijft het er geheel onder, dan zijn die controles meestal overbodig — de bronnen merken op dat Grade 8- en klasse 10.9-onderdelen vaak onnodig worden uitgegloeid 3. Bevestig het hardheidsbereik op de tekening in plaats van het alleen uit het klassenummer af te leiden.

Welke coatingprocessen brengen waterstof in, en welke vermijden dat?

De waterstof die vertraagde breuk veroorzaakt, komt binnen bij de voorbehandeling en de coating, niet in bedrijf. Elektrolytisch plateren produceert waterstof aan het staaloppervlak, en die kan doordringen in geharde hoogsterkte onderdelen 18. Daarmee zijn verzinken, zink-nikkelen en cadmiaan elektrolytisch brosheid-capabele processen die uitgloeiing na het plateren vereisen 16, 21. Beitsen is de andere toegangsweg: bij veerstaal moet het volledig worden vermeden, met mechanische reiniging (stralen, trommel finish) in plaats daarvan 10. De niet-elektrolytische alternatieven brengen geen waterstof in. Laminair zink (zinc flake) wordt aangebracht door dompelen, centrifugeren en uitharden in plaats van door elektrolytisch plateren, en wordt beschreven als zonder risico op waterstofbrosheid uit het proces zelf 17. Mechanisch verzinken, organische coatings en fosfateren met olie staan eronder genoteerd als geprefereerde routes wanneer plateren niet essentieel is 10. Fosfaatcoatings zijn zeer poreus, en juist die porositeit wordt als reden genoemd waarom hun IHE-risico als niet-bestaand wordt beschreven 7. Twee nuances tellen mee bij het schrijven van de specificatie. Ten eerste gedragen niet alle elektrolytische coatings zich gelijk: bepaalde zink-nikkel-processen met 12–16% nikkel worden beschreven met aanzienlijk lager IHE-risico dan zink of zink-ijzer, omdat ze permeabeler zijn en waterstof gemakkelijker laten ontsnappen 7. Ten tweede is thermisch verzinken een bijzonder geval — het proces zelf brengt geen waterstof in, maar kan ingesloten restwaterstof vrijgeven via thermische opwarming. Daarom zijn thermisch verzinkte hoogsterkte bevestigingsmiddelen ook zonder enig zuurcontact gescheurd 2. Elektrolytisch verzinken wordt bovendien aangemerkt als mogelijk ongeschikt voor inductiegeharde schroeven met hoge hardheid 2. Voor een gevoelige klasse is de praktische regel: specificeer een niet-elektrolytische coating tenzij de toepassing plateren afdwingt, en noem het specifieke proces in plaats van de afwerkingsfamilie. Een laminair zinkcoating is de gebruikelijke niet-elektrolytische keuze voor hoogsterkte bouten in automotive, constructie, spoor en terreinwerk 16.

Welk uitgloeiprogramma moet de order voorschrijven?

Uitgloeiing is een warmtebehandeling bij lage temperatuur na de coating die waterstof door effusie verwijdert of naar vangplaatsen verplaatst waar het niet meer kan migreren. Naarmate vrij waterstof daalt, stijgen zowel de tijd tot breuk als de drempelspanning 3. Drie variabelen bepalen de werking: temperatuur, tijd en de permeabiliteit van de coating 3. Omdat die variëren, leveren de bronnen een familie van programma's in plaats van één getal, en het programma dat u schrijft moet passen bij klasse, coating en toepassing. | Conditie | Temperatuur | Duur | Venster plateren-uitgloeiing | |---|---|---|---| | Elektrolytisch verzinkt, boven 39 HRC | 190–220 °C | minimaal 8–10 h, tot 24 h naar maat en sterkte | Kort houden 3 | | Elektrolytisch verzinkt | 200–220 °C | Niet vermeld | Kort houden 4 | | Elektrolytisch gecadmeerd | 190–200 °C | Niet vermeld | Kort houden 4 | | Elektrolytisch geplateerde moeren klasse 10 | 190–230 °C | minimaal 8 h | Binnen 4 h 11 | | Elektrolytisch geplateerde moeren klasse 12 | 190–230 °C | minimaal 8–24 h | Binnen 4 h 11 | | Veren, als plateren onvermijdelijk is | 190–230 °C | minimaal 24 h | Binnen 1 h 10 | | Lucht- en ruimtevaart, boven 44 HRC | 190–210 °C | minimaal 23–24 h | Binnen 1 h 14 | Het patroon: hogere sterkte en dunner doorsnede duwen u naar het lange eind van de duur en het korte eind van het venster. Veren illustreren waarom: de fijne draad geeft waterstof een korte diffusieweg, waardoor de kritische concentratie sneller wordt bereikt dan in een bout met grote diameter 10. Een uitgloeiing van 4 uur bij circa 190 °C is het programma om af te wijzen. Voor elektrolytisch verzinkte onderdelen boven 39 HRC wordt het beschreven als onvoldoende, met af en toe breuken, en mogelijk zelfs schadelijk, omdat zink een effectieve barrière voor waterstofdiffusie is 3. Merk op dat dezelfde bron het venster plateren-uitgloeiing anders beoordeelt dan de uitgloeiduur: een vast venster van 4 uur noemt zij subjectief en een instrument van kwaliteitsborging in plaats van een star acceptatiecriterium, en waarschuwt het te gebruiken om een breukoorzaak toe te wijzen 4. Het venster is een procescontrole; de duur is de eigenlijke ontsprotingsstap. Vraag uw verzinker om het voorgestelde programma te valideren met duurproefgegevens op productieonderdelen in plaats van een generieke tabel te citeren 4.

Welke brosheidstest en welk acceptatiecriterium eist u?

De acceptatietest voor een gevoelig lot is de duurproef volgens ASTM F519 of BS ISO 16573-1: geen enkel proefstuk mag breken bij 75% van de kerfbreeksterkte gedurende minimaal 200 uur. Elke breuk geldt als falen 19. Volgens ASTM F519 wordt bij een enkele breuk de belasting verhoogd en nog een uur gehandhaafd; meerdere breuken betekenen dat het platingsproces zelf opnieuw beoordeeld moet worden 19. Juist die laatste clausule hoort in de order, omdat die de verzinker dwingt het proces te corrigeren in plaats van te blijven hertesten tot een lot erdoor komt. Proceskwalificatie is een aparte eis naast lotacceptatie. ASTM F1940 gebruikt een brosheidsverhouding —drempelspanning onder waterstofbelasting gedeeld door de referentiesterkte zonder belasting— met acceptatie boven 0,60 voor algemene en boven 0,75 voor kritische toepassingen 19. Andere methoden bestaan (voorbelasting volgens BS EN ISO 15330, langzame vervormingssnelheid volgens BS ISO 16573-2/ASTM G129). Maar de duurproef is de methode die de bedrijfsbelasting direct simuleert en wordt gebruikt voor kwalificatie en lotacceptatie 19. Accepteer analytische methoden niet als productiebewijs. ASTM G129, ISO 7539-7 en ASTM F1624 worden vanwege tijd en kosten beschreven als ongeschikt voor brosheidstesten op productieschaal en worden normaal gebruikt voor onderzoek en ontwikkeling 3. Biedt een leverancier een F1624-resultaat aan als acceptatiebewijs voor een productielot, dan past dat niet bij het beoogde gebruik. In de lucht- en ruimtevaart boven 44 HRC ligt de lat opnieuw hoger: 100% duurproeven volgens ASTM F519 plus volledige documentaire traceerbaarheid 14. Voor algemene industriële loten beschrijven de bronnen de testmethoden en criteria, maar niet de bemonsteringsplannen. Het aantal proefstukken per lot moet u dus met de leverancier afspreken in plaats van het uit een norm te lezen.

Montagecontroles en controles na montage

Het aandraaien levert de aanhoudende trekspanning die de waterstofmigratie aandrijft, en de tijd tot breuk verkort naarmate die spanning stijgt 5. De controles hieronder houden de gemonteerde spanning en de bewakingsperiode onder controle.

  • Bevestig dat de aandraaimethode bij het product past: impactschroevendraaiers zijn voor sommige producten en toepassingen mogelijk niet geschikt 2.
  • Verifieer dat de moment- of voorspanspanningsprocedure is gekwalificeerd voor de feitelijke combinatie van bout, moer, ring, coating en smeermiddel, want een andere afwerking verandert de schroefdraad- en steunvlakwrijving 12.
  • Behandel de 24 uur tot een week na montage als het kritieke bewakingsvenster voor breuk door interne waterstofbrosheid 20.
  • Beheers de waterstofproducerende processen stroomopwaarts: volg de toepasselijke coating- of productnorm, pas de vereiste ontspanningsbehandeling direct toe en kwalificeer waar passend een niet-elektrolytische coating 12.
  • Wanneer het onderdeel voor het plateren koud wordt omgevormd, koud gebogen, koud rechtgezet, geboord of gelast, specificeer dan spanningsarmgloeien vóór het elektrolytisch plateren 6.

Toets de materiaal- en warmtebehandelingsconditie

Coating- en uitgloeicontroles compenseren geen slecht staal lot. Onjuist harden en temperen wordt zeer vaak gekoppeld aan breuken door waterstofbrosheid; de gevolgen zijn onder meer hogere hardheid dan verwacht, onbedoelde koolstofopname en onvolledige martensietomzetting 5. Inhomogeniteit van de metallografische structuur door slecht beheerste warmtebehandeling, onzuiverheden en niet-metalische insluitsels kan de gevoeligheid dramatisch verhogen, op manieren die een correct coatingprogramma niet repareert 1. De breuken van de ankerstangen van de San Francisco-Oakland Bay Bridge worden genoemd als voorbeeld waarbij de hoofdoorzaak de materiaalconditie van één lot was, niet het verzinkproces 6. Resttrekspanning is de tweede materiaalkant-factor. Koudvervorming vóór elektrolytisch plateren kan resttrekspanningen achterlaten die de brosheidsdrempel overschrijden en na het plateren waterstofgeïnduceerde microscheuren initiëren 6. Waar dat geldt —koud omvormen, koud buigen, koud richten, sommige boor- en lasbewerkingen— is spanningsarmgloeien vóór het plateren gunstig 6. Het is niet nodig of niet wenselijk voor bevestigingsmiddelen waarvan het draadeind na de warmtebehandeling wordt gewalst, of waar drukrestspanningen bewust worden aangebracht. Standaardsecundaire bewerkingen zoals slijpen, draaien, tappen en frezen zijn normaal geen probleem 6. In de offerteaanvraag betekent dit twee vragen: de warmtebehandelingsconditie en het hardheidsbereik van het geleverde lot, en of een koudvervormingsbewerking aan het plateren voorafgaat. Als het antwoord op de tweede ja is, hoort de spanningsarmgloeistap in de procesvolgorde, niet in een opmerking.

Kosten- en ordergrootte-gevolgen van brosheidveilige routes

Brosheidveilige coatings zijn niet kostenneutraal, en de premie is groot genoeg om te bepalen welke route u kunt rechtvaardigen. Eén fabrikant rapporteert laminair zink op ongeveer twaalf keer de kosten van fosfateren met olie bij zijn volumes, met de kanttekening dat zijn laminaire-zinkvolume veel lager is, wat de prijs zelf al opdrijft 17. Dat cijfer is de waarneming van één fabrikant bij diens eigen volumes, geen marktverhouding — behandel het als een orde-van-grootte-signaal, niet als een offertebenchmark. Thermisch verzinken draagt zijn eigen premie wanneer de versterkte specificatie wordt geëist. ASTM F2329 wordt gerapporteerd met een kostenpremie van 10–25% boven ASTM A153. Het vraagt bovendien installatiecapaciteit die niet elke verzinker heeft: een waterblustank, nabewerking, temperatuurbewaking, opgeleid kwaliteitspersoneel en documentatiesystemen 8. Dezelfde bron adviseert F2329 alleen te specificeren waar kritische constructietoepassingen, hoogsterkte bevestigingsmiddelen of strenge kwaliteitsdocumentatie dat werkelijk rechtvaardigen 8. Over de ordergrootte noemt één fabrikant een typische minimale afname van 1000 stuks, met uitzonderingen voor extra grote afmetingen, speciale materialen en speciale doeleinden 22. Dat is het beleid van één leverancier, geen sectorvloer — maar het is precies het soort cijfer dat u vroeg kunt bevestigen als uw coatingkeuze de leverancierspool verkleint. De bronnen stellen het effect van uitgloeiing of brosheidveilige coatings op doorlooptijd niet vast: vraag daarom de plating- en uitgloeistappen in de geboden levertijd, in plaats van aan te nemen dat ze daarin zijn opgenomen.

Welke certificering en traceerbaarheid u moet eisen

Certificeringseisen schalen mee met de sector, en de bronnen beschrijven twee zeer verschillende niveaus. Lucht- en ruimtevaart boven 44 HRC vereist volgens de bronnen volledige documentaire traceerbaarheid, met Nadcap-accreditatie en de normen AMS 2759/9 (ontsprotingsuitgloeiing) en AMS 2750 (pyrometrie) erbij genoemd 14. Aan het andere eind noemt één fabrikant ISO 9001-certificering en ROHS/REACH-naleving als referenties 22. Dat zijn verschillende sectoren en verschillende schema's, die dus niet als een trap te lezen zijn — een ISO 9001-certificaat bewijst niet de ovencontrole die AMS 2750 dekt. Voor uw eigen order is de nuttige zet om het specifieke bewijs te noemen dat u nodig heeft, in plaats van een schemanaam. Bij een gevoelig, elektrolytisch geplateerd onderdeel zijn de uitgloeiovenregistraties —beladmethode, oventijd en temperatuuruniformiteit— wat de verzinker nauwgezet moet beheersen 4. Voeg daaraan het duurproefrapport van het lot toe. Of IATF 16949 of Nadcap vereist is voor algemene industriële hoogsterkte bevestigingsmiddelen, en of lottraceerbaarheid die platings- en uitgloeiregistraties koppelt aan geleverde bouten een algemene eis is, wordt door deze bronnen niet beslecht. Eist uw sector het, dan is dat een klant- of regelgevingseis die u oplegt, geen die de bevestigingsmiddelennormen vaststellen.

De twee geschilpunten die u moet beslechten voordat u een programma of afwerking accepteert

Twee punten in deze reeks worden tussen de bronnen werkelijk betwist. Beschouw geen van beide standpunten als beslecht zolang de eigen testgegevens van de leverancier er niet achter staan.

Betwist punt (met eenheid)Eén bron meldtEen andere meldtWat de inkoper moet doen
Uitgloeiduur voor elektrolytisch verzinkte onderdelen boven 39 HRC (uren bij ~190 °C)4 h is onvoldoende en kan zelfs schadelijk zijn 3Een vast venster van 4 h is subjectief, geen star criterium 4Eis duurproefgegevens op productieonderdelen om het aangeboden programma te valideren 4
Thermisch verzinken van hoogsterkte constructiebouten (acceptabiliteit)ASTM-commissie F16 heeft het voor A490 in Noord-Amerika verboden 2Verzinken van ISO 898-1 klasse 10.9 constructiebouten blijft in Europa standaardpraktijk 2Bevestig welke norm op uw bout van toepassing is en vraag de materiaalconditieregistraties van het lot op 2, 6

Veelgestelde vragen

Wat is waterstofbrosheid bij hoogsterkte bouten, welke klassen lopen risico en hoe kan het tijdens plateren en installatie worden voorkomen?

De gevoeligheid voor waterstofbrosheid neemt boven een gespecificeerde hardheid van ongeveer 39 HRC (380 HV) sterk toe. Daarmee vallen ISO 898-1 klasse 12.9 (39–44 HRC) en klasse 14.9 (44–49 HRC) binnen het bereik van maatregelen, terwijl klasse 10.9 en SAE J429 Grade 8 normaal eronder blijven.

Zijn de bronnen het eens over de uitgloeiduur voor elektrolytisch verzinkte hoogsterkte onderdelen?

De verzamelde bronnen zijn het oneens: de ene meldt "4 uur bij circa 190 °C is onvoldoende en kan zelfs schadelijk zijn; minimaal 8–10 uur, met tot 24 uur nodig (S3).", terwijl de andere meldt "Een vast venster van 4 uur is subjectief en bedoeld als praktisch operationeel kader en kwaliteitsborgingsmechanisme, niet als star criterium (S4).". Behandel het meningsverschil als signaal: verifieer de specifieke waarde voor uw maat en toepassing bij de leverancier voordat u bestelt.

Zijn de bronnen het eens over de acceptabiliteit van thermisch verzinken voor hoogsterkte constructiebouten?

De verzamelde bronnen zijn het oneens: de ene meldt "De ASTM-commissie F16 heeft thermisch verzinken van ASTM A490 constructiebouten in Noord-Amerika verboden (S2).", terwijl de andere meldt "Verzinken van ISO 898-1 klasse 10.9 constructiebouten is in Europa en elders standaardpraktijk gebleven (S2).". Behandel het meningsverschil als signaal: verifieer de specifieke waarde voor uw maat en toepassing bij de leverancier voordat u bestelt.

Wat is niet vastgesteld over waterstofbrosheid bij hoogsterkte bevestigingsmiddelen?

Geen enkele bron levert één treksterktedrempeltabel per klasse die 8.8, 10.9, 12.9 en ASTM A490 op één plek dekt. Geen enkele bron geeft specifieke moment- of trekkrachtgrenzen, noch vergelijkt ze aandraaimethoden (moment, draaioverhoek, spanning) op brosheidsrisico. Waar dat voor uw order telt, vraag dan de leverancier om de specifieke test- of databladwaarde in plaats van een algemene claim te accepteren.

Bronnen · 23
  1. 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  2. 2 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  3. 3 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  4. 4 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  5. 5 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  6. 6 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  7. 7 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  8. 8 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  9. 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  10. 10 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  11. 11 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  12. 12 www.fasteneref.com fasteneref.com
  13. 13 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  14. 14 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  15. 15 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  16. 16 kebafastenings.com kebafastenings.com
  17. 17 wilsongarner.com wilsongarner.com
  18. 18 wilsongarner.com wilsongarner.com
  19. 19 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  20. 20 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  21. 21 wilsongarner.com wilsongarner.com
  22. 22 kenenghardware.com kenenghardware.com
  23. 23 www.nord-lock.com nord-lock.com

Offerte aanvragen

Ontvang fabrieksprijzen rechtstreeks van geverifieerde fabrikanten.

Wat u in uw aanvraag moet opnemen

  • ✓ Norm en sterkteklasse (bijv. DIN 912, ISO 4762, klasse 8.8) — of een tekening voor speciale onderdelen.
  • ✓ Maten, lenges en schroefdraadtype (metrisch of inch).
  • ✓ Hoeveelheid per maat en uw gewenste leverdatum.
  • ✓ Bestemmingsland, plus eventuele eisen aan coating of afwerking.
  • ✓ Documenten die u bij de zending nodig heeft (bijv. een fabriekskeuringscertificaat), zodat de offerte deze meeneemt.
  • ✓ Uw aanvraag gaat rechtstreeks per e-mail naar het fabrieksteam en krijgt binnen 24 uur antwoord.
  • ✓ Fabrieksprijzen rechtstreeks
  • ✓ Standaard- en maatwerkspecificaties
  • ✓ Directe export vanaf de fabriek aan kopers in Europa, Azië, Amerika en het Midden-Oosten
  • ✓ Ondersteuning voor de volledige bevestigingsfamilie

We gebruiken uw gegevens uitsluitend om uw aanvraag te beantwoorden — zie onze Privacyverklaring voor alles wat het formulier verzamelt.