Jak czytać oznaczenie powłoki na rysunku złącza: oznaczenia ISO 10683, godziny w badaniu mgły solnej i co potwierdzić z galwanizatorem
Oznaczenie powłoki płatkowej cynku ISO 10683 jest pozycyjne: 'flZn' płatkowy cynk, 'nc' bez chromianów, 'L' smarowanie, 'f' cienka klasa grubości (5–12 µm), a liczba końcowa to minimalna liczba godzin w mgle solnej do rdzy czerwonej, którą galwanizator musi spełnić 5. Ta liczba godzin to wynik testu komorowego zaliczony/niezaliczony na częściach niemontażowanych, a nie obietnica trwałości w eksploatacji, ponieważ montaż przecina gwinty i ściera powierzchnie docisku, a zmienność grubości, utwardzania i przyczepności między partiami zmienia wyniki 11, 15. Przed zatwierdzeniem potwierdź z galwanizatorem klasę grubości i metodę pomiaru, przyrost gwintu i pokrycie gniazd na rzeczywistej geometrii części, metodę i częstość badań przyczepności oraz plan pobierania próbek i certyfikację dla każdej partii 13, 18, 4, 9, 22.
Dekodowanie oznaczenia pole po polu
Oznaczenie ISO 10683 jest pozycyjne: każde pole niesie osobne wymaganie, a brakujące pole to brakujące wymaganie, a nie wartość domyślna 5. Weźmy przykład 'flZnnc-L-f720': 'flZn' to powłoka płatkowa cynku, 'nc' oznacza bez chromu (bez chromianów), 'L' oznacza włączenie smarowania, 'f' to cienka klasa grubości 5–12 µm, a '720' to minimum 720 godzin do rdzy czerwonej w mgle solnej 5. Odczytane tak rysunek już koduje wymóg korozyjny, który galwanizator musi spełnić, i jednocześnie mówi wykonawcy powłoki, jaki system nałożyć 5. Równie ważne jest, czego ciąg nie mówi. Jeśli na rysunku widnieje 'ISO 10683 flZnnc-f720' bez 'L', powłoka nie zawiera komponentu smarnego, a jej współczynnik tarcia jest niekontrolowany; ochrona antykorozyjna pozostaje, ale nie uzyskasz przewidywalnej zależności moment–siła wstępnego naciągu, chyba że dodasz '-L' lub osobną specyfikację smarowania 5. To decyzja na etapie rysunku — galwanizator nie uzupełni jej za ciebie.
Do czego liczba godzin w mgle solnej zobowiązuje galwanizatora — a do czego nie
Liczba godzin to minimalny czas do rdzy czerwonej w obojętnej mgle solnej wg ASTM B117 lub ISO 9227, przy czym części ogląda się wizualnie pod kątem pojawienia się korozji; jeśli po określonym czasie badania są wolne od korozji, test zaliczono, a większa liczba godzin oznacza wyższą odporność na korozję 11. To całe zobowiązanie: wynik zaliczony/niezaliczony w komorze, na częściach niemontażowanych. To nie jest wartość trwałości eksploatacyjnej. Powłoki nie są barierami trwałymi — podczas montażu gwinty się przecinają, powierzchnie docisku ścierają, a gniazda napędu odkształcają, i gdy powłoka ulegnie uszkodzeniu, w odsłoniętych miejscach mogą powstać lokalne ogniwa galwaniczne 15. Zmienność grubości, utwardzania lub przyczepności może też dawać różne wyniki korozyjne w obrębie tej samej partii produkcyjnej 15. Żadne źródło w tym zestawie nie kwantyfikuje, ile trwałości traci się przez uszkodzenia montażowe czy zmienność między partiami, i żadne nie podaje przeliczenia godzin mgły solnej na lata eksploatacji — traktuj więc tę liczbę jako kryterium odbioru procesu, a projekt połączenia rozpatruj osobno 15.
Sprawdzenie liczby godzin względem klasy ekspozycji
Przedziały godzinowe powłok płatkowych cynku są stopniowane według zastosowania, a nie jako jedna wartość wydajnościowa: ta sama chemia powłoki niesie różne minima w zależności od tego, gdzie część będzie pracować 8. Poziomy to 360–500 h dla wnętrz i warunków umiarkowanych, 720 h dla standardu motoryzacyjnego, ogólnego przemysłu i typowej ekspozycji zewnętrznej oraz 1000–1500 h dla środowisk surowych, takich jak strefa nadmorska lub silne oddziaływanie soli drogowych, oraz wymagań wydłużonej trwałości w energetyce wiatrowej i offshore 8. Wykorzystaj te przedziały do sprawdzenia sensowności otrzymanego oznaczenia: 720 h na części przeznaczonej do instalacji nadmorskiej albo 1000–1500 h na wsporniku wewnętrznym warto omówić z autorem rysunku. Przedziały to stopniowanie jednego źródła, nie norma wiążąca — liczba, którą zatwierdzisz, pozostaje tą, którą nazywa rysunek i którą wykazuje raport z badań 8.
Czy wskazana droga nakładania wymusza wygrzewanie odwracające kruchość wodorową?
Droga nakładania decyduje najpierw o tym, czy wygrzewanie odprężające w ogóle wchodzi w skład procesu. Powłoki nieelektrolityczne — płatkowy cynk, szerardyzowanie i cynkowanie mechaniczne — nie wprowadzają wodoru podczas nakładania i eliminują wymóg usuwania kruchości 7. Płatkowy cynk nakłada się przez zanurzenie, odwirowanie nadmiaru i utwardzanie cieplne, a nie galwanicznie — dlatego śruby z powłoką płatkową cynku nie niosą ryzyka kruchości wodorowej 12. Cynk-nikiel nakłada się elektrolitycznie, więc ryzyko należy opanować na stali o wysokiej wytrzymałości: wygrzewanie po galwanizacji to praktyka standardowa, ale na elementach hartowanych ryzyko resztkowe nie może być ignorowane 14. Gdy rysunek przewiduje nakładane galwanicznie nakrętki, wygrzewanie jest wyspecyfikowane — nakrętki klasy 10 minimum 8 h w 190–230 °C, a nakrętki klasy 12 przez 8–24 h w 190–230 °C, w obu przypadkach z rozpoczęciem w ciągu 4 h od galwanizacji 7. Dla łączników poniżej M6 (lub poniżej nr 10 calowych) w klasie wytrzymałości 10.9 i wyższej okno zacieśnia się do 1 godziny od galwanizacji, a tam, gdzie to możliwe, należy specyfikować cynkowanie mechaniczne lub płatkowy cynk, aby usunąć źródło wodoru 6. Źródła podają czasy wygrzewania tylko dla klas nakrętek, nie czasy dla klas śrub przy cynku-niklu — dla śruby potrzebny będzie harmonogram samego galwanizatora.
Co potwierdzić z galwanizatorem przed zatwierdzeniem
To są punkty, w których rysunek i proces galwanizatora mogą się rozjechać, i w których źródła radzą ocenić geometrię wcześnie, a nie dopiero po wykonaniu próbek odbiorczych 13.
- Potwierdź klasę grubości na rysunku i metodę, jaką galwanizator będzie jej używał.
- Potwierdź przyrost gwintu i pokrycie gniazd na rzeczywistej geometrii twojej części — cynk-nikiel wymaga tej oceny przy drobnych skokach gwintu lub wąskich tolerancjach, a płatkowy cynk może rozkładać się mniej idealnie na niektórych gwintach wewnętrznych lub bardzo ciasnych połączeniach.
- Potwierdź, czy grubość powłoki wymusza nakrętki z pogłębionym gwintem lub poprawianie gwintu po nakładaniu, jak robią to grube powłoki, np. cynkowanie ogniowe.
- Potwierdź metodę badania przyczepności i jej częstość — wg ASTM F2329 test tępym nożem jest wymagany dla każdej partii wsadowej z odbiorem bezdefektowym, natomiast wg ASTM A153 wykonuje się go tylko przy widocznych przesłankach potencjalnego problemu z przyczepnością.
- Potwierdź plan pobierania próbek dla partii i certyfikację, jaka będzie towarzyszyć każdej partii; F2329 odsyła do tabeli 3 F1470 z domyślną wielkością próby C, gdy brakuje certyfikowanych raportów z badań.
- Potwierdź, że pomiar grubości będzie prowadzony wg ASTM E376, z pomiarem w wielu punktach na obu końcach i w środku dla elementów dłuższych niż pięć stóp.
Doprecyzowanie sformułowania zgodności: czego 'nc' faktycznie wyklucza
'nc' w oznaczeniu znaczy: bez chromu sześciowartościowego, który jest rakotwórczy i od 2017 r. zakazany w Europie — nie znaczy, że powłoka jest bezchromowa 8. Powłoka może nadal zawierać chrom trójwartościowy, dużo mniej toksyczny i dopuszczony w REACH/RoHS 8. Jeśli twoje zastosowanie faktycznie wymaga całkowicie bezchromowej formuły, trzeba tego wprost zażądać od dostawcy powłok, bo samo pole 'nc' tego nie zapewni 8.
Co galwanizator może, a czego nie może wycenić na podstawie samej rodziny powłoki
Źródła nie ustalają żadnego względnego kosztu na sztukę między systemami powłok przy określonych wolumenach, żadnych wymagań narzędziowych czy oprzyrządowania, żadnych minimalnych wielkości zamówienia, żadnych terminów dostaw ani limitów wymiarowych nakładania. Te dane muszą pochodzić od galwanizatora, a nie być wnioskowane z rodziny powłoki na rysunku. Istniejące dane kosztowe to obserwacje konkretnych dostawców, nie ceny rynkowe. Jeden dostawca szacuje płatkowy cynk na około dwunastokrotność kosztu fosfatowania z olejem i przypisuje to częściowo własnemu, znacznie mniejszemu wolumenowi płatkowego cynku 12. Inne źródło przypisuje ASTM F2329 narzut kosztowy 10–25% względem A153 i zaleca je tylko tam, gdzie uzasadniają to krytyczne zastosowania konstrukcyjne, łączniki o wysokiej wytrzymałości lub rygorystyczna dokumentacja jakości 2. Żadna z tych liczb nie przenosi się na twoją część bez wyceny samego galwanizatora.
W czym źródła są rozbieżne co do godzin w mgle solnej
Publikowane liczby godzin dla tych samych rodzin powłok nie są zgodne, a żadne źródło w tym zestawie nie wyjaśnia rozbieżności. Dlatego liczba, którą zatwierdzisz, powinna być powiązana z nazwaną normą badania i nazwanym raportem z badań, a nie z zapamiętanym numerem.
| Kwestia sporna z jednostką | Jedno źródło podaje | Inne podaje | Co powinien zrobić kupujący |
|---|---|---|---|
| Godziny w mgle solnej płatkowego cynku (h do rdzy czerwonej) | Przedziały stopniowane: 360–500 wnętrza, 720 standard, 1000–1500 surowe | Powłoki bazowe płatkowego cynku mogą przekraczać 500–1 000 h | Zapytać galwanizatora, jaką normę i klasę grubości stosował raport. |
| Cynk-nikiel / płatkowy cynk na stali węglowej 10.9 (h do rdzy czerwonej) | Powłoki bazowe płatkowego cynku mogą przekraczać 500–1 000 h | 500–1 000+ h dla cynku-niklu lub płatkowego cynku | Powiązać zatwierdzoną liczbę z raportem z badań, nie z rodziną powłoki. |
| Godziny w mgle solnej cynkowania ogniowego (h do rdzy czerwonej) | Często osiąga kilkaset godzin | 200–600 h na stali stopowej 10.9/12.9 | Potwierdzić podłoże i normę stojące za podanym zakresem. |
Najczęściej zadawane pytania
Jak czytać oznaczenie powłoki na łącznikach (oznaczenia płatkowego cynku ISO 10683, cynk-nikiel, znaczniki grubości przy cynkowaniu mechanicznym), co faktycznie gwarantuje liczba godzin w mgle solnej, a czego nie, i co kupujący powinien potwierdzić z galwanizatorem przed zatwierdzeniem specyfikacji powłoki — z pominięciem kompromisów wyboru powłoki, którymi zajmuje się osobny artykuł?
Oznaczenie płatkowego cynku ISO 10683 jest pozycyjne: 'flZn' płatkowy cynk, 'nc' bez chromianów, 'L' smarowanie, 'f' cienka klasa grubości (5–12 µm), a liczba końcowa to minimalna liczba godzin w mgle solnej do rdzy czerwonej, którą galwanizator musi spełnić. Ta liczba godzin to wynik testu komorowego zaliczony/niezaliczony na częściach niemontażowanych, a nie obietnica trwałości w eksploatacji, ponieważ montaż przecina gwinty i ściera powierzchnie docisku, a zmienność grubości, utwardzania i przyczepności między partiami zmienia wyniki.
Czy źródła są zgodne co do godzin w mgle solnej dla powłok płatkowego cynku?
Zebrane źródła są rozbieżne: jedno podaje przedziały stopniowane (360–500 h wnętrza/umiarkowane, 720 h motoryzacja/przemysł standardowe, 1000–1500 h surowe), a inne że powłoki bazowe płatkowego cynku mogą przekraczać 500–1000 godzin. Traktuj rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla swojej części u dostawcy przed zamówieniem.
Czy źródła są zgodne co do godzin w mgle solnej dla cynkowania ogniowego?
Zebrane źródła są rozbieżne: jedno podaje, że cynkowanie ogniowe często osiąga kilkaset godzin, a inne 200–600 godzin na stali stopowej 10.9/12.9. Traktuj rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla swojej części u dostawcy przed zamówieniem.
Czego nie ustalono w kwestii czytania specyfikacji powłok: co faktycznie gwarantują godziny w mgle solnej i oznaczenia?
Żadne źródło w tym zestawie nie wspomina ISO 1963, więc jego istnienia i zakresu nie można ocenić. Żadne źródło nie podaje krzywej grubość–godziny mgły solnej zmierzonej wg ISO 9227 NSS i ocenionej wg ISO 10289. Tam, gdzie ma to znaczenie dla twojego zamówienia, żądaj od dostawcy konkretnego badania lub wartości z karty katalogowej zamiast akceptować ogólne twierdzenie.
Strony powiązane
Źródła · 22
- 1 galvanizeit.org galvanizeit.org
- 2 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 3 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 4 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 5 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 6 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 7 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 8 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 9 galvanizeit.org galvanizeit.org
- 10 intercorpusa.com intercorpusa.com
- 11 wilsongarner.com wilsongarner.com
- 12 wilsongarner.com wilsongarner.com
- 13 kebafastenings.com kebafastenings.com
- 14 kebafastenings.com kebafastenings.com
- 15 kebafastenings.com kebafastenings.com
- 16 www.komaspec.com komaspec.com
- 17 armoloy.com armoloy.com
- 18 engineeringhardware.com engineeringhardware.com
- 19 prochemwater.com prochemwater.com
- 20 engineeringhardware.com engineeringhardware.com
- 21 www.leist.de leist.de
- 22 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
Zapytanie ofertowe
Uzyskaj ceny bezpośrednio od producenta — od zweryfikowanych dostawców.
Co powinno znaleźć się w Twoim zapytaniu ofertowym
- ✓ Norma i klasa wytrzymałości (np. DIN 912, ISO 4762, klasa 8.8) — w przypadku części niestandardowych dołącz rysunek.
- ✓ Wymiary, długości i rodzaj gwintu (metryczny lub calowy).
- ✓ Ilość dla każdego wymiaru oraz oczekiwany termin dostawy.
- ✓ Kraj docelowy oraz wymagania dotyczące powłoki lub wykończenia powierzchni.
- ✓ Dokumenty, które mają być dołączone do przesyłki (np. świadectwo kontroli materiałowej), aby znalazły się w wycenie.
- ✓ Twoje zapytanie trafia bezpośrednio pocztą e-mail do zespołu fabryki, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.
- ✓ Ceny bezpośrednio od producenta
- ✓ Specyfikacje standardowe i niestandardowe
- ✓ Eksport bezpośrednio z fabryki do klientów w Europie, Azji, Ameryce i na Bliskim Wschodzie
- ✓ Obsługa pełnej rodziny łączników