Co musi zawierać zapytanie ofertowe na elementy złączne, aby dostawcy wyceniali tę samą część
Porównywalne zapytanie ofertowe na elementy złączne podaje normę nadrzędną i jej edycję, klasę wytrzymałości, normę gwintu i wzorców oraz pełne oznaczenie powłoki, ponieważ każdy z tych elementów zmienia to, co dostawca może wytworzyć. Określa też ilość i harmonogram, ramy kontroli i pobierania próbek oraz pakiet dokumentacyjny, ponieważ to one kształtują minimalną ilość zamówienia, koszty oprzyrządowania i koszty badań. Źródła nie dostarczają jednego skonsolidowanego wzoru zapytania, dlatego poniższe pola zestawiono z norm i warunków dostawców, które faktycznie ustanawiają.
Podaj normę nadrzędną, a nie opis części
Pozycja typu „śruba ocynkowana 3/4 in” nie podlega wycenie, bo to norma ustala wymiary, tolerancje gwintu i zasady znakowania, według których pracuje dostawca. Ta sama część nominalna niesie też różne minimalne grubości powłoki w zależności od tego, którą normę powłoki się poda — norma jest więc częścią definicji części, a nie notatką na marginesie. Śruby A394 pokazują skalę rozbieżności. Według ASTM F2329 z wymogiem uzupełniającym 1 wymagają 2,8 mils średnio i 2,5 mils na każdym pojedynczym egzemplarzu; według ASTM A153 klasa C te same śruby wymagają 2,1 mils średnio i 1,7 mils indywidualnie 1. Drobne elementy złączne poniżej 3/8 in średnicy dzielą się odwrotnie: 1,5 mils według F2329 wobec 1,4 mils według A153 11. Więcej cynku na części zmienia luz gwintu i zgodność z nakrętką, więc te dwa wyniki nie są wymienne 1. Klasa wytrzymałości też nie rozstrzyga normy. Grade 8 (SAE J429) i A490 (ASTM F3125) mają zbliżone poziomy wytrzymałości, ale to różne normy i na ogół nie są wymienne w konstrukcjach stalowych bez zgody konstruktora 15. Wpisz numer i edycję normy w pozycji zapytania, a każdą substytucję traktuj jako udokumentowane pytanie, a nie domyślny wybór dostawcy.
Sformułuj pozycję klasy i materiału tak, by klasa wytrzymałości i obowiązek odpuszczania były ustalone
Klasa wytrzymałości to nie tylko liczba wytrzymałości. Ustala pas twardości, a pas twardości decyduje, czy część leży w strefie ryzyka kruchości wodorowej i tym samym jaki reżim powłoki i odpuszczania jest dopuszczalny 2, 17. Klasa 12.9 mieści się w zakresie 39-44 HRC (385-435 HV) i jest opisywana jako strefa skrajnego ryzyka, praktycznie bez tolerancji wobec wodoru atomowego 17. Klasa 10.9 mieści się w zakresie 32-39 HRC i może tolerować więcej wodoru dyfuzyjnego przed zainicjowaniem pęknięć 17. Elementy specyfikowane w zakresie 25-39 HRC (240-380 HV) normalnie nie ulegają kruchości przy cynkowaniu ogniowym — dlatego śruby klasy 10.9 i śruby A354 BD są rutynowo cynkowane 2. Dlatego zapytanie powinno podawać klasę wytrzymałości i pas twardości, a nie samą wartość wytrzymałości na rozciąganie. Jeśli pozostawi się klasę otwartą, każdy dostawca może wycenić inny pas twardości i inną drogę powłoki, a zabezpieczenia przed kruchością wkalkulowane w dwie oferty nie będą takie same.
Pola wymiarowe i gwintowe, które zapytanie musi zawierać
Sam średnica i długość zostawiają dostawcy wybór systemu gwintu i wzorca, którym zostanie sprawdzony. System gwintu decyduje też o tym, czy Wasze określenie powłoki ma zastosowanie — podajcie więc jedno i drugie.
- Średnica nominalna i skok, czyli oznaczenie gwintu (M, UNC, UNF, UNEF) 10
- Norma wzorców gwintu stosowana obok normy powłoki, np. BS 84 lub ASME B1.1 10
- Długość i punkt odniesienia, od którego dostawca ma mierzyć
- Typ łba i typ napędu
- Czubek, trzon i każda geometria pod łbem wpływająca na montaż
- Norma powłoki podana w tej samej pozycji, ponieważ ISO 10683:2018 obejmuje gwinty metryczne nienormowe, w tym UNC, UNF i UNEF 10
Zapisz pełne oznaczenie powłoki, a nie słowo o wykończeniu
„Cynkowana” lub „zinc flake” nie da się porównywalnie wycenić, bo oznaczenie normy powłoki koduje właściwości, które dostawca ma dostarczyć. W ISO 10683 kod flZnnc-L-f720 oznacza: powłokę zinc flake, bez chromu sześciowartościowego, ze smarem, drobny zakres grubości 5-12 µm i minimum 720 godzin do rdzy czerwonej w badaniu mgły solnej 6. Każdy element zmienia część. Bez L powłoka nie zawiera smaru, współczynnik tarcia jest niekontrolowany, a zależność momentu od siły mocowania przestaje być przewidywalna 6. Zakres grubości i liczba godzin mgły solnej to osobne decyzje: 720 godzin opisuje się jako standard motoryzacyjny i ogólnoprzemysłowy, 360-500 godzin obejmuje umiarkowane warunki wewnętrzne, a 1000-1500 godzin trudne warunki nadmorskie i offshore 10. Cynkowanie ogniowe wymaga tej samej dyscypliny. F2329 dodaje obowiązkowe badanie przyczepności przy każdym lotie produkcyjnym, odbiór zerowej wadliwości i wyższe minimalne grubości dla drobnych elementów i śrub A394; źródło opisuje premię kosztową 10-25% względem A153 11. Jeśli zapytanie powie tylko „cynkowane ogniowo”, dostawcy mogą wycenić którykolwiek z dwóch systemów, a oferty się nie zestawią.
Wolumen, wzór zamówień i warunki dostawy
Minimalna ilość zamówienia, koszty oprzyrządowania i terminy zmieniają się wraz z wymiarem, materiałem i wzorem zamówień — ilość bez harmonogramu nie jest porównywalnym zapytaniem. Opublikowane warunki jednego dostawcy przewidują dla zwykłych wkrętów o średnicy trzonu poniżej 10 mm minimalną ilość zamówienia co najmniej 50.000 sztuk, dostawę typowo w 15-25 dni roboczych i osobne rozliczanie form 21. To warunki tego dostawcy, nie reguła rynku, ale pokazują, dlaczego zapytanie musi określić podstawę. Podaj dostawcy ilość roczną lub projektową, wzór wywołań do dostaw oraz to, czy oprzyrządowanie ma być amortyzowane, czy rozliczone jednorazowo. Określ w zapytaniu też warunki dostawy i miejsce przeznaczenia, bo wyceniona cena jest na nich zbudowana. Źródła w tym zestawie nie publikują standardowego pola incoterms ani przeznaczenia — zapisz warunki, których potrzebujesz, zamiast zakładać wartość domyślną.
Poziom kontroli, plan pobierania próbek i pakiet dokumentacyjny
Obciążenie kontrolą wynika z normy powłoki i branży, więc zapytanie, które pomija poziom, pozwala każdemu dostawcy wycenić inną ilość badań.
- Które ramy pobierania próbek obowiązują — dla F2329 podaj, czy wymagany jest lot produkcyjny czy lot partii, bo to klient odpowiada za jego określenie 7, 14
- Reguła odbioru — F2329 odsyła do tabeli 3 F1470 w sprawie wielkości próbki, a liczba odbioru wynosi zero wad 7
- Certyfikowane wyniki badań z lotu wysyłkowego, inaczej dostawca przechodzi domyślnie na Sample Size C i wykonuje badania 7
- Certyfikat materiału EN 10204 3.1 lub 3.2, gdy część jest wrażliwa 25
- Zapisy obróbki cieplnej, przygotowania powierzchni, powłoki i odpuszczania, plus zapisy badań weryfikacyjnych 25
- Dokumentacja branżowa — FAI, PPAP poziom 3, analiza składu materiału i CoC są w branżach regulowanych często wymagane umownie 26
Pola opakowania, które musicie zdefiniować sami
Opakowanie zmienia koszty manipulacji i cenę jednostkową, a żadne źródło w tym zestawie dowodów nie definiuje wymaganych pól opakowaniowych dla zapytania na elementy złączne. Zapiszcie je wprost zamiast akceptować domyślny wybór dostawcy.
- Jednostka pakowania i ilość na pudełko lub karton
- Treść i format etykietowania na pudełku i kartonie zewnętrznym
- Dostawa luzem a w małych pudełkach oraz to, czy kitting jest wymagany
- Wymagania VCI, pochłaniacza wilgoci lub bariery dla przesyłki
- Opakowanie zwrotne czy jednorazowe i czyje jest
Gdzie źródła podają różne wartości dla tej samej decyzji
Dwa spory warto rozstrzygnąć, zanim zapytanie pójdzie na zewnątrz, bo każdy z nich zmienia to, co dostawca może wycenić.
| Sporny punkt z jednostką | Jedno źródło podaje | Inne podaje | Co powinien zrobić kupujący |
|---|---|---|---|
| Wymóg odpuszczania dla elementów Grade 8 i klasy 10.9 | Niewymagany; często niepotrzebnie wymagany przez normy takie jak ASTM B633 8 | Obowiązkowy do 1 godziny ze 100% monitorowaniem zgodności, gdy pozostaje się przy galwanizowaniu 12 | Zapytaj każdego dostawcę, który reżim wycenia, i określ reżim, którego wymagasz |
| Minimalna grubość powłoki dla śrub A394 (mils) | 2,8 średnio / 2,5 indywidualnie według F2329 SR1 1 | 2,1 średnio / 1,7 indywidualnie według A153 klasa C 1 | Podaj normę i typ lotu w zapytaniu; zweryfikuj, którą z nich przyjęła oferta |
Najczęściej zadawane pytania
Jakie informacje musi zawierać zapytanie ofertowe na elementy złączne — norma, klasa, wymiary, powłoka, ilość, opakowanie, poziom kontroli — aby dostawca wycenił bez zgadywania?
Porównywalne zapytanie podaje normę nadrzędną i jej edycję, klasę wytrzymałości, normę gwintu i wzorców oraz pełne oznaczenie powłoki, ponieważ każdy z tych elementów zmienia to, co dostawca może wytworzyć.
Czy źródła są zgodne co do tego, czy odpuszczanie jest wymagane dla standardowych elementów Grade 8 i klasy 10.9?
Zgromadzone źródła są rozbieżne: jedna podaje „S8: części takie jak standardowe elementy Grade 8 i klasy 10.9 nie wymagają odpuszczania, a jednak często jest ono niepotrzebnie wymagane przez normy takie jak ASTM B633.”, a inna podaje „S12: tam gdzie pozostaje się przy galwanizowaniu, odpuszczanie jest obowiązkowe do 1 godziny ze 100% monitorowaniem zgodności (praktyka producentów motoryzacji)”. Traktujcie rozbieżność jako sygnał: zweryfikujcie konkretną wartość dla Waszego wymiaru i prędkości u dostawcy przed zamówieniem.
Czego nie ustalono na temat pisania zapytania na elementy złączne: co specyfikować, aby oferty wracały porównywalne?
Żadne źródło nie dostarcza jednej skonsolidowanej listy pól obejmującej wszystkie osiem obszarów wymagań. Żadne źródło nie mówi, czy klasę wytrzymałości należy w zapytaniu wyrazić jako minimum, czy jako zakres. Tam, gdzie ma to znaczenie dla Waszego zamówienia, poproście dostawcę o konkretną wartość badania lub kartą katalogową, zamiast akceptować ogólne twierdzenie.
Strony powiązane
Źródła · 27
- 1 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 2 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 3 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 4 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 5 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 6 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 7 galvanizeit.org galvanizeit.org
- 8 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 9 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 10 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 11 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 12 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 13 kenenghardware.com kenenghardware.com
- 14 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 15 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 16 kebafastenings.com kebafastenings.com
- 17 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 18 wilsongarner.com wilsongarner.com
- 19 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
- 20 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
- 21 kenenghardware.com kenenghardware.com
- 22 www.fastenright.com fastenright.com
- 23 www.leist.de leist.de
- 24 kenenghardware.com kenenghardware.com
- 25 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 26 yijinsolution.com yijinsolution.com
- 27 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
Zapytanie ofertowe
Uzyskaj ceny bezpośrednio od producenta — od zweryfikowanych dostawców.
Co powinno znaleźć się w Twoim zapytaniu ofertowym
- ✓ Norma i klasa wytrzymałości (np. DIN 912, ISO 4762, klasa 8.8) — w przypadku części niestandardowych dołącz rysunek.
- ✓ Wymiary, długości i rodzaj gwintu (metryczny lub calowy).
- ✓ Ilość dla każdego wymiaru oraz oczekiwany termin dostawy.
- ✓ Kraj docelowy oraz wymagania dotyczące powłoki lub wykończenia powierzchni.
- ✓ Dokumenty, które mają być dołączone do przesyłki (np. świadectwo kontroli materiałowej), aby znalazły się w wycenie.
- ✓ Twoje zapytanie trafia bezpośrednio pocztą e-mail do zespołu fabryki, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.
- ✓ Ceny bezpośrednio od producenta
- ✓ Specyfikacje standardowe i niestandardowe
- ✓ Eksport bezpośrednio z fabryki do klientów w Europie, Azji, Ameryce i na Bliskim Wschodzie
- ✓ Obsługa pełnej rodziny łączników