Zinklamel vs. zinknikkel voor hoogsterkte bevestigingsmaterialen: wat de bronnen vaststellen over waterstof, zoutsproei, wrijving en specificaties

Voor een bevestigingsmateriaal van sterkteklasse 12.9 is zinklamel de enige coating in deze bronnen die gedocumenteerd is als niet-elektrolytisch zonder intern waterstofbrosheidsrisico, terwijl elektrolytisch zinknikkel een bake na het plateren vereist 12, 17, 195, 6. De bronnen laten geen rangschikking van beide systemen op zoutsproei toe en bevatten geen wrijvings-, temperatuur- of diktedata voor zink, PTFE of fosfateren. Die waarden en de genoemde GMW/Ford/luchtvaartspecificaties moeten dus komen van uw coater of uit de OEM-norm 14, 16, 17.

Offerte aanvragen

Coatings uitsluiten die een waterstofbeheersingsstap vereisen

Begin met de sterkteklasse, niet met de corrosiedoelstelling. Voor klasse 12.9 verdienen niet-elektrolytische systemen de voorkeur boven elektrolytisch plateren. Waar elektrolytisch plateren wordt gebruikt, is de minimale bake na het plateren 24 h tegenover 8 h voor klasse 10.9 6. Die ene voorwaarde schuift standaard verkrommen zink en zinknikkel van de shortlist, tenzij uw coater een gedocumenteerde bake uitvoert. De reden ligt in de procesroute. Elektrolytisch plateren ontwikkelt waterstof aan het oppervlak van het deel, dus zinknikkel heeft een brosheidsrisico dat na het plateren met een bake moet worden beheerst 5, 12. Zinklamel wordt aangebracht door dip-spin of spuiten en vervolgens getemperd, zonder zuurbeitsen en zonder elektrolytische reactie. De tempering bij 200–340 °C drijft bovendien restwaterstof af. Meerdere bronnen presenteren het systeem daarom als vrij van intern waterstofbrosheidsrisico 12, 16, 17, 19. Behandel dat als een procesclaim die u verifieert, niet als een eigenschap die u aanneemt. Vraag de coater om de temperingsregistraties en, voor de hoogste klassen, een verificatie van waterstofbrosheid zoals een duurzame belastingstest volgens ISO 15330 of ASTM F519 19, 3. De bronnen geven geen bake-temperatuur of tijdschema voor zinknikkel of zink. Dat gegeven op uw tekening moet dus uit de toepasselijke norm of van de coater komen.

Haalt zinklamel of zinknikkel uw zoutsproei-doel?

Van beide systemen heeft alleen zinklamel zoutsproei-cijfers die gekoppeld zijn aan een opgegeven dikte en testnorm. Bij de dikteklasse van 12 µm is GMW3359 Code A gewaardeerd op 720 h en TACOM 12424710 Method 4 op 700 h 17. Bredere cijfers lopen van tot 1000 h zonder roestrood, afhankelijk van laagopbouw en geometrie 16, tot circa 720–1500 h tot roestrood volgens ASTM B117/ISO 9227, afhankelijk van systeem en dikte 19. Zinknikkel komt in deze bronnen voor met een claim van meer dan 2000 h zoutsproei. Dat cijfer komt echter van een enkele pagina zonder opgegeven dikteklasse of testnorm 14. U kunt het niet op dezelfde schaal zetten als de zinklamel-cijfers, dus de bronnen stellen niet vast welk systeem wint op neutrale zoutsproei. Als uw tekening een zoutsproei-urengetal voor zinknikkel nodig heeft, vraag het dan bij de coater op in de door u gespecificeerde dikte en met uw testmethode.

Stel het aanhaalmoment in op basis van de gemeten wrijving van de coating, niet op blank staal

Een coating verandert de wrijvingscoëfficiënt, en wrijving bepaalt de K-factor die koppel omzet in klemkracht. Koppelwaarden geschreven voor blank staal overspannen een gesmeerde gecoate verbinding 7, 14. Hier wordt een coatingkeuze een ontwerpbeslissing voor de verbinding. Bekijk Berekening van boutvoorspanning en klemkracht: koppel, wrijving en aandraaimethode voordat u een montagekoppel vastlegt. De wrijving van zinklamel is afhankelijk van de toplaag, en de specificaties definiëren die in plaats van hem open te laten. TACOM 12424710 vereist een wrijvingscoëfficiënt van 0.13 ±0.03 volgens ISO 16047, en GMW3359 vereist een COF-bepaling bij de onderdeelgoedkeuring 17. Gerapporteerde banden liggen rond 0.09–0.16 afhankelijk van de toplaag 19, tegenover een typisch doelbereik van 0.12–0.18 voor gesmeerde systemen 3. Wijs elke coating af waarvan de wrijving niet volgens ISO 16047 op uw deel, met uw toplaag, is gekarakteriseerd. De bronnen geven geen K-factor of koppelwaarde voor zink, zinknikkel, PTFE of fosfateren, dus die getallen moeten gemeten of aangeleverd worden.

Dwingt de coating tot een wijziging van de schroefdraadpassing?

Beide kandidaatsystemen zijn dunne-filmsystemen, dus de vraag naar de schroefdraadpassing wordt beantwoord door de dikteklasse die u specificeert, niet door de coatingfamilie. Zinklamel wordt gecoteerd op 5–8 µm voor twee-laags Grade A en 8–12 µm voor drie-laags Grade B 16, en ook op 6–15 µm per laag, met minimale invloed op de schroefdraadpassing 19 14. Zinknikkel wordt gecoteerd op 8–14 µm inclusief passivering en toplaag 5, en één pagina beweert dat 10–15 µm het naboren van moeren overbodig maakt 14. Die laatste claim is de waarneming van één bron, geen regel waarop u een tekening vrijgeeft. Specificeer de dikteklasse en bevestig de passing met GO/NO-GO kalibers op het gecoate deel 3. De bronnen bevatten geen dikte- of schroefdraaddata voor zink, PTFE of fosfateren, dus die coatings vereisen een eigen kalibercontrole.

Temperatuur- en vloeistofblootstelling: wat gedekt is en wat niet

Alleen zinklamel heeft temperatuur- en vloeistofdata in deze bronverzameling. De continue bedrijfstemperatuur wordt gerapporteerd tot circa 300 °C 8, 19. Eén coatingleverancier noemt tot 250 °C temperatuurbestendigheid en circa 300 °C temperingstemperatuur 16. De vloeistofbestendigheid wordt opgegeven tegen UV, brandstoffen, oliën, organische oplosmiddelen, biodiesel, koelvloeistof en remvloeistof 16. Als uw bevestigingsmateriaal dicht bij een warmtebron zit of met bedrijfsvloeistoffen in aanraking komt, is juist die breedte de reden waarom zinklamel op de shortlist blijft. Voor zink, zinknikkel, PTFE en fosfateren geven de bronnen helemaal geen temperatuur- of automobielvloeistofdata. Elke onder-de-motorkap-claim voor die coatings moet dus worden onderbouwd door de coater of de OEM-norm voordat deze op een tekening gaat.

Kosten: behandel de veelvoud als plafond, niet als prijsverhouding

De enige kostenvergelijking in de bronnen zet zinklamel op ongeveer twaalf keer de kosten van fosfateren met olie 17. Dezelfde bron schrijft een deel van dat verschil toe aan haar eigen veel lagere zinklamel-volume. Het veelvoud weerspiegelt dus een laagvolumeprijs, geen stabiele verhouding om mee te budgetteren 17. Gebruik het als signaal dat zinklamel tegenover een fosfaat-oliebasis aan de hoge kant zit, en vraag vervolgens offertes op uw eigen volume. De bronnen bevatten geen kosten-, MOQ- of levertijddata voor zink, zinknikkel, PTFE of fosfateren. Een volledige kostenrangschikking van de vijf coatings kan op basis van deze bronnen dus niet worden opgesteld.

Welke OEM- en luchtvaartspecificaties de bronnen daadwerkelijk documenteren

Twee automotivespecificaties komen voor met gedefinieerde eisen. GMW3359 Code A geldt bij 12 µm met een zoutsproeiwaardering van 720 h en COF-bepaling volgens ISO 16047. TACOM 12424710 Method 4 geldt bij 12 µm met een waardering van 700 h en een COF van 0.13 ±0.03 17. Die twee kunt u citeren met cijfers erachter. Een secundaire bron beweert dat verschillende grote automotive-OEM's veiligheidskritische hoogsterkte bevestigingsmaterialen naar zinklamel hebben omgezet en dat het de standaard is voor klasse 12.9 15. Die claim komt van een B2B-verkopersblog: behandel hem als leverancierspositie, niet als bewijs van een actuele OEM-specificatie. Wat de waterstof- en plateerproeven zelf betreft, zijn ASTM F1940, ASTM F519, ISO 15330, ASTM F1624 en ASTM B633 de normen die in de bronverzameling worden genoemd 4. Geen enkele bron behandelt GMW 3044, Ford WSS-M21P17/P26, AMS 2417 of AMS 2440, en geen enkele dekt coatergoedkeuring volgens IATF 16949 of AS9100 af. Schaf die normen en de certificeringsbewijzen van de coater rechtstreeks aan. Voor controles op programmaniveau, zie Eisen aan bevestigingsmaterialen voor automotive- (IATF 16949/GMW) en luchtvaartprogramma's (AS9100/NASM).

Waar de bronnen het oneens zijn over zinklamel-cijfers

Twee zinklamel-cijfers botsen tussen bronnen, en beide bepalen wat u op een tekening zet. Houd beide waarden zichtbaar en beslis ze aan de hand van de data van uw eigen coater in plaats van er een te kiezen.

Omstreden punt (met eenheid)Eén bron meldtEen andere meldtWat de koper moet doen
Maximale continue bedrijfstemperatuur van zinklamel (°C)Tot 250 °C 16~300 °C continue bedrijfstemperatuur 8, 19Vraag de coater naar de nominale grens van het specifieke systeem bij uw dikte.
Wrijvingscoëfficiënt van zinklamel (ISO 16047)0.09–0.16 afhankelijk van toplaag 190.13 ±0.03 volgens TACOM 12424710 17Specificeer het COF-band dat uw verbinding nodig heeft en laat het op uw deel meten.

Veelgestelde vragen

Hoe presteren zink, zinknikkel, zinklamel, PTFE en fosfateren op corrosiebescherming, wrijvingscoëfficiënt, waterstofbrosheidsrisico en naleving van automotive- (bijv. GMW, Ford) en luchtvaartspecificaties?

Voor een bevestigingsmateriaal van sterkteklasse 12.9 is zinklamel de enige coating in deze bronnen die gedocumenteerd is als niet-elektrolytisch zonder intern waterstofbrosheidsrisico, terwijl elektrolytisch zinknikkel een bake na het plateren vereist. De bronnen laten geen rangschikking van beide op zoutsproei toe en bevatten geen wrijvings-, temperatuur- of diktedata voor zink, PTFE of fosfateren.

Zijn de bronnen het eens over de maximale continue bedrijfstemperatuur van zinklamel?

De verzamelde bronnen zijn het oneens: één meldt "~250 °C (S16)", een andere "~300 °C continue bedrijfstemperatuur (S8, S19)". Behandel het verschil als signaal: verifieer de specifieke waarde voor uw maat en toerental bij de leverancier voordat u bestelt.

Zijn de bronnen het eens over het COF-bereik van zinklamel?

De verzamelde bronnen zijn het oneens: één meldt "0.09–0.16 (S19)", een andere "0.12–0.18 gesmeerd doelbereik (S3)". Behandel het verschil als signaal: verifieer de specifieke waarde voor uw maat en toerental bij de leverancier voordat u bestelt.

Wat moet een koper bevestigen voordat hij een offerte aanvraagt?

Vraag de leverancier om modelspecifieke bewijzen en noteer de voorwaarde die uw aankoopbeslissing zou veranderen. Vraag het volledige specificatieblad op met eenheden, testomstandigheden en configuratie-aannames. Stuur dezelfde afgebakende eisen naar elke shortlist-leverancier, zodat de antwoorden vergelijkbaar zijn op de voorwaarden die voor uw toepassing tellen.

Bronnen · 19
  1. 1 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  2. 2 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  3. 3 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  4. 4 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  5. 5 wilsongarner.com wilsongarner.com
  6. 6 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  7. 7 wilsongarner.com wilsongarner.com
  8. 8 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  9. 9 wilsongarner.com wilsongarner.com
  10. 10 galvanizeit.org galvanizeit.org
  11. 11 kebafastenings.com kebafastenings.com
  12. 12 kebafastenings.com kebafastenings.com
  13. 13 www.pemnet.com pemnet.com
  14. 14 epcland.com epcland.com
  15. 15 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  16. 16 www.leist.de leist.de
  17. 17 wilsongarner.com wilsongarner.com
  18. 18 intercorpusa.com intercorpusa.com
  19. 19 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk

Offerte aanvragen

Ontvang fabrieksprijzen rechtstreeks van geverifieerde fabrikanten.

Wat u in uw aanvraag moet opnemen

  • ✓ Norm en sterkteklasse (bijv. DIN 912, ISO 4762, klasse 8.8) — of een tekening voor speciale onderdelen.
  • ✓ Maten, lenges en schroefdraadtype (metrisch of inch).
  • ✓ Hoeveelheid per maat en uw gewenste leverdatum.
  • ✓ Bestemmingsland, plus eventuele eisen aan coating of afwerking.
  • ✓ Documenten die u bij de zending nodig heeft (bijv. een fabriekskeuringscertificaat), zodat de offerte deze meeneemt.
  • ✓ Uw aanvraag gaat rechtstreeks per e-mail naar het fabrieksteam en krijgt binnen 24 uur antwoord.
  • ✓ Fabrieksprijzen rechtstreeks
  • ✓ Standaard- en maatwerkspecificaties
  • ✓ Directe export vanaf de fabriek aan kopers in Europa, Azië, Amerika en het Midden-Oosten
  • ✓ Ondersteuning voor de volledige bevestigingsfamilie

We gebruiken uw gegevens uitsluitend om uw aanvraag te beantwoorden — zie onze Privacyverklaring voor alles wat het formulier verzamelt.