Dobór klasy śruby: ISO 898-1 8.8/10.9/12.9 w porównaniu z ASTM A307 i A325

Zgodność z przepisami jest ważniejsza niż wytrzymałość: połączenie stal–stal objęte przepisami wymaga śruby konstrukcyjnej, więc A307 odpada niezależnie od ceny 23, 29. Poza tym wybór zależy od wymaganej wytrzymałości na rozciąganie/obciążenia dowodnego, od tego, czy połączenie jest sprężane wstępnie, oraz od tego, czy powłoka wymagana przez środowisko pracy jest w ogóle do przyjęcia dla danej klasy 21, 23, 7. Źródła nie określają kosztu jednostkowego, MOQ, terminów realizacji ani dokumentów certyfikacyjnych, więc te dane trzeba uzyskać od dostawcy.

Zapytanie ofertowe

Pierwsza weryfikacja: czy połączenie jest objęte przepisami?

Zanim porówna się wytrzymałość lub cenę, trzeba ustalić, co reguluje połączenie. Gdy połączenie stal–stal podlega przepisom DOT, AISC lub prawa budowlanego, zwykle wymagana jest śruba konstrukcyjna, np. A325, a zastąpienie jej zwykłą śrubą z łbem sześciokątnym stanowi naruszenie przepisów 23, 29. Ten jeden warunek wyklucza zwykłe śruby z łbem sześciokątnym z rozważania, niezależnie od tego, jak wypadną ich wartości wytrzymałości na rozciąganie. Dwa gatunki ASTM leżą po przeciwnych stronach tej granicy. A307 to śruba z niskowęglowego stalu do lekkich, statycznych, niekonstrukcyjnych zastosowań — kotwy (śruby kotwiące), podpory znaków, wsporniki o niskim obciążeniu — i nie jest przeznaczona do wysokowytrzymałościowych połączeń konstrukcyjnych 23, 30. A325 to hartowana i odpuszczana śruba konstrukcyjna z wzmocnionym łbem sześciokątnym (heavy hex), wykonana specjalnie do połączeń stal–stal montowanych z naciągiem wstępnym lub kontrolą naciągu 23, 30. A307 klasa A obejmuje budownictwo ogólne, a klasa B jest ukierunkowana na połączenia kołnierzowe rurociągów 30. Pierwsze pytanie brzmi więc nie „która jest silniejsza”, lecz „czy to połączenie jest konstrukcyjne według normy nadrzędnej”. Jeśli tak — klasy ISO 898-1 i A307 nie są zbiorem porównawczym; jeśli nie — gatunki konstrukcyjne są zwykle niepotrzebne.

Porównanie wytrzymałości klas kandydujących

Wytrzymałość to filtr stosowany po weryfikacji zgodności z przepisami. Klasy ISO rosną w przewidywalny sposób: 8.8 — 800 MPa, 10.9 — 1040 MPa i 12.9 — 1220 MPa minimalnej wytrzymałości na rozciąganie 18, 27, 21. Nominalne wartości 1000 i 1200 MPa w nazwach klas to oznaczenia handlowe, a nie limity certyfikatowe — kupujący powinni przyjmować rzeczywiste wymagania minimalne z obowiązującej edycji ISO 898-1 21. Po stronie ASTM A307 wypada znacznie poniżej pozostałych, na poziomie około 60 000 psi, i właśnie dlatego jest ograniczony do lekkich zastosowań statycznych 23, 30. A325 to klasa konstrukcyjna 120 ksi (825 MPa) 9, 14, 18. A490, wymieniony tutaj wyłącznie dla wyjaśnienia kompromisu względem A325, osiąga 150 ksi (1035 MPa) 9, 14, 18. Zastrzeżenie do wartości A325: źródła nie są zgodne co do jednej liczby. Niektóre podają wprost 120 ksi 9, 14, 18, a jedna raportuje 105 000 psi dla średnic do 1 cala i 90 000 psi powyżej 30. Tę rozbieżność omawia osobna sekcja poniżej.

Gatunek / klasaMinimalna wytrzymałość na rozciąganieMinimalna granica plastyczności lub umowna granica plastyczności 0,2%
ASTM A307~60 000 psi 23, 30Nie podano w źródłach
ASTM A325120 ksi (825 MPa) 9, 14, 18635 MPa 18
ISO 898-1 klasa 8.8800 MPa 18, 27640 MPa 18, 27
ISO 898-1 klasa 10.91040 MPa 21940 MPa (umowna granica plastyczności 0,2%) 21
ISO 898-1 klasa 12.91220 MPa 211100 MPa (umowna granica plastyczności 0,2%) 21

Czy połączenie jest sprężane wstępnie, czy tylko dociągnięte ręcznie?

Kolejna decyzja dotyczy tego, jak połączenie przenosi obciążenie. Połączenie sprężone wstępnie projektuje się tak, aby siła zacisku przewyższała obciążenie robocze; jeśli ten warunek jest spełniony, śruba nigdy nie doświadcza cyklicznego obciążenia eksploatacyjnego i unika się zmęczenia materiału 2. To mechanizm stojący za konstrukcyjnymi połączeniami z naciągiem wstępnym i dlatego klasę konstrukcyjną oraz sposób montażu specyfikuje się łącznie, a nie wybiera osobno. A325 jest przeznaczona do konstrukcyjnych połączeń stal–stal montowanych z naciągiem wstępnym lub kontrolą naciągu, natomiast A307 — do lekkich obciążeń statycznych, takich jak kotwy i podpory znaków 23, 30. Jeśli połączenie jest jedynie dociągnięte ręcznie (snug-tight), mechanizm sprężenia wstępnego nie działa i wymóg klasy konstrukcyjnej zwykle odpada — ale potwierdź to względem normy nadrzędnej, a nie wyłącznie na podstawie wytrzymałości śruby. Powiązana pułapka: SAE klasa 8 ma wytrzymałość zbliżoną do A490, lecz jest wyrabiana według innej normy i w zastosowaniach konstrukcyjnych ze stali zwykle nie jest wymienna z A325/A490 bez zatwierdzenia przez konstruktora 7, 13. Śruba pozornie mocniejsza nie zastępuje właściwej normy.

Dobierz powłokę do środowiska i klasy

Powłoka to nie wybór kosmetyczny, a w klasach wysokowytrzymałościowych jest ograniczana przez sam materiał. Stale hartowane o wyższej wytrzymałości pochłaniają wodór podczas trawienia kwasem i galwanizowania i mogą pękać; środkiem zaradczym jest odpuszczanie po czyszczeniu lub galwanizowaniu albo śrutowanie/piaskowanie z krótkim czyszczeniem błyskawicznym, a nieelektrolityczne powłoki łuskowe cynkowe (zinc-flake) są często preferowane od galwanicznych przy śrubach wysokowytrzymałościowych 3, 19, 20. To ograniczenie widać najwyraźniej przy A490: tradycyjne cynkowanie ogniowe jest dla niego co do zasady niezalecane ze względu na ryzyko kruchości wodorowej, podczas gdy A325 jest powszechnie cynkowana 7, 9, 18. Jeśli środowisko pracy wymaga cynkowania ogniowego, już samo to może przechylić wybór z powrotem na A325. Co do samego środowiska schemat jest prosty. Praca na zewnątrz, w warunkach otwartych, nadmorskich lub chemicznych wskazuje na cynkowanie ogniowe lub stal nierdzewną, a cynkowanie galwaniczne pozostaje zarezerwowane do wnętrz i warunków suchych 16, 22. Kontakt z drewnem impregnowanym ciśnieniowo wymaga HDG lub stali nierdzewnej, ponieważ złącza cynkowane galwanicznie szybko korodują w kontakcie z nowoczesnymi impregnatami ACQ/CA 16, 29. Tam, gdzie śruba wysokowytrzymałościowa musi być pokryta galwanicznie lub ogniowo, określ kontrolę kruchości w zamówieniu, zamiast zostawiać to wykonawcy powłok.

Określ nakrętkę i podkładkę razem ze śrubą

Nakrętka i podkładka są częścią decyzji o klasie, a nie czymś drugorzędnym. Niedopasowana klasa śruby i nakrętki kończy się awarią na nakrętce — śruba klasy 8 z nakrętką klasy 2 to klasyczny przypadek — dlatego osprzęt współpracujący należy specyfikować w tym samym wierszu co śrubę 29.

  • Podaj klasę śruby i pasującą klasę nakrętki łącznie na rysunku i w RFQ (zapytaniu ofertowym) 29.
  • Dla A325/A490 określ nakrętki sześciokątne wzmocnione (heavy hex) i podkładki hartowane 14, 30.
  • Potwierdź obecność podkładki w każdym połączeniu konstrukcyjnym — jej pominięcie zmniejsza powierzchnię podparcia i zwiększa ryzyko przeciągnięcia 29.
  • Poproś dostawcę o potwierdzenie klasy własności lub oznaczenia ASTM nakrętki, którą dostarczy, ponieważ źródła tego nie ustalają 14, 29, 30.

Czy wyższa klasa konstrukcyjna jest warta ceny?

Na jedynej osi kosztowej, którą źródła faktycznie poruszają, A325 jest tańsza niż A490, a o A325 mówi się, że jest wystarczająca dla wielu komercyjnych projektów budowlanych 9. A490 daje około 25% więcej wytrzymałości na rozciąganie niż A325 7 i jest zwykle wybierana tylko tam, gdzie wymagania konstrukcyjne żądają maksymalnej wydajności 9. Praktyczny wniosek: płacić za wyższą klasę tylko tam, gdzie wymaga tego projekt, bo mocniejsze złącze nie zawsze jest konieczne i może niepotrzebnie podnieść koszt projektu 7. Warto też odnotować, że ASTM F3125 połączyła A325, A490, F1852 i F2280 w jedną normę wysokowytrzymałościowych śrub konstrukcyjnych, choć rynek nadal używa nazw A325/A490 6, 7. Źródła nie podają kosztu jednostkowego ani czynników kosztowych według klasy przy określonym wolumenie, więc rzeczywistą różnicę ceny dla twojego zamówienia trzeba uzyskać od dostawcy.

Czego wymagać od dostawcy, zanim RFQ zostanie zamknięte

Dostępność może mieć większe znaczenie niż różnica ceny: opóźnione zamówienie (back-order) na śrubę konstrukcyjną kosztuje więcej w opóźnieniu niż różnica na sztukę 10. Źródła ustalają, że klasa 8.8 jest szeroko magazynowana od M5 do M64 z krótkimi terminami realizacji 27, ale nie podają porównywalnych danych o terminach ani MOQ dla klas konstrukcyjnych, więc te trzeba zapytać wprost.

  • Zapytaj o termin realizacji i MOQ (minimalną wielkość zamówienia) dla konkretnej klasy i średnicy, których potrzebujesz 10.
  • Potwierdź oznaczenie klasy na łbie śruby — klasy metryczne są wytłoczone, a łeb bez oznaczenia należy przy braku certyfikatu materiałowego traktować jako najniższą klasę 27.
  • Zażądaj certyfikatu materiałowego lub certyfikatu badań, który łączy dostarczoną partię ze specyfikowaną klasą 27.
  • Zapytaj, czy określona powłoka jest nakładana przez dostawcę we własnym zakładzie, czy zlecana podwykonawcy, bo kontrola kruchości zależy od procesu 3, 19.

Gdzie źródła różnią się co do wytrzymałości A325

Publikowane wartości dla A325 nie są zgodne. Dowody nie rozstrzygają, która wartość obowiązuje dla danej średnicy bez obowiązującej tabeli ASTM F3125/A325, więc kupujący nie powinien przytaczać w specyfikacji pojedynczej liczby z nagłówka. Zamiast tego przywołaj normę i średnicę, a wartość niech poda tabela nadrzędna.

Minimalna wytrzymałość na rozciąganie A325 (ksi)Jedno źródło podajeInne źródło podajeCo powinien zrobić kupujący
Minimalna wytrzymałość na rozciąganie A325 (ksi)120 ksi (825 MPa) 9, 14, 18105 ksi (≤1 cal) / 90 ksi (>1 cal) 30Sięgnij do obowiązującej tabeli F3125/A325 dla rzeczywistej średnicy, zanim napiszesz specyfikację 30.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różnią się klasy śrub (8.8, 10.9, 12.9, A307, A325) pod względem wytrzymałości, zastosowania i kosztów i jak powinien wybrać kupujący?

Zgodność z przepisami jest ważniejsza niż wytrzymałość: połączenie stal–stal objęte przepisami wymaga śruby konstrukcyjnej, więc A307 odpada niezależnie od ceny. Poza tym wybór zależy od wymaganej wytrzymałości na rozciąganie/obciążenia dowodnego, od tego, czy połączenie jest sprężane wstępnie, oraz od tego, czy powłoka wymagana przez środowisko jest do przyjęcia dla danej klasy.

Czy źródła są zgodne co do wartości minimalnej wytrzymałości na rozciąganie A325?

Zgromadzone źródła się różnią: jedno podaje "120 ksi (825 MPa)", a inne "120/105 ksi". Traktuj tę rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla swojego wymiaru u dostawcy przed zamówieniem, żeby nie być zaskoczonym.

Czego nie ustalono na temat klas śrub i ich zastosowań: jak wybrać właściwą śrubę do zadania?

Żadne źródło nie podaje osobnych wartości wytrzymałości dla A307 klasa A i klasa B ani rozróżnień między A325 Typ 1 i Typ 3. Żadne źródło nie podaje klas własności nakrętek ISO 898-2 ani oznaczeń ASTM A563/A194 nakrętek i podkładek. Tam, gdzie ma to znaczenie dla twojego zamówienia, poproś dostawcę o konkretną wartość z badania lub karty katalogowej, zamiast przyjmować ogólne twierdzenie.

Źródła · 30
  1. 1 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  2. 2 www.nord-lock.com nord-lock.com
  3. 3 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  4. 4 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  5. 5 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  6. 6 www.structuremag.org structuremag.org
  7. 7 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  8. 8 wilsongarner.com wilsongarner.com
  9. 9 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  10. 10 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  11. 11 galvanizeit.org galvanizeit.org
  12. 12 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  13. 13 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  14. 14 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  15. 15 wilsongarner.com wilsongarner.com
  16. 16 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  17. 17 wilsongarner.com wilsongarner.com
  18. 18 www.tradego-fasteners.com tradego-fasteners.com
  19. 19 kebafastenings.com kebafastenings.com
  20. 20 wilsongarner.com wilsongarner.com
  21. 21 flybearfastener.com flybearfastener.com
  22. 22 kebafastenings.com kebafastenings.com
  23. 23 threadlineproducts.com threadlineproducts.com
  24. 24 www.cyclonebolt.com cyclonebolt.com
  25. 25 www.wilsongarner.com wilsongarner.com
  26. 26 www.fastenright.com fastenright.com
  27. 27 princefastener.com princefastener.com
  28. 28 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  29. 29 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  30. 30 threadlineproducts.com threadlineproducts.com

Zapytanie ofertowe

Uzyskaj ceny bezpośrednio od producenta — od zweryfikowanych dostawców.

Co powinno znaleźć się w Twoim zapytaniu ofertowym

  • ✓ Norma i klasa wytrzymałości (np. DIN 912, ISO 4762, klasa 8.8) — w przypadku części niestandardowych dołącz rysunek.
  • ✓ Wymiary, długości i rodzaj gwintu (metryczny lub calowy).
  • ✓ Ilość dla każdego wymiaru oraz oczekiwany termin dostawy.
  • ✓ Kraj docelowy oraz wymagania dotyczące powłoki lub wykończenia powierzchni.
  • ✓ Dokumenty, które mają być dołączone do przesyłki (np. świadectwo kontroli materiałowej), aby znalazły się w wycenie.
  • ✓ Twoje zapytanie trafia bezpośrednio pocztą e-mail do zespołu fabryki, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.
  • ✓ Ceny bezpośrednio od producenta
  • ✓ Specyfikacje standardowe i niestandardowe
  • ✓ Eksport bezpośrednio z fabryki do klientów w Europie, Azji, Ameryce i na Bliskim Wschodzie
  • ✓ Obsługa pełnej rodziny łączników

Wykorzystujemy Twoje dane wyłącznie do odpowiedzi na Twoje zapytanie — wszystkie dane, które zbiera formularz, opisuje Informacja o ochronie danych.