Sterktemerken op boutkoppen: wat strepen, cijfers en letters beweren — en hoe u de sterkteklasse verifieert voordat u een partij accepteert

Kopmarkeringen identificeren de sterkteklasse die een bout claimt: SAE-inchbouten gebruiken radiale strepen (drie strepen = Grade 5, zes strepen = Grade 8) 17, 10, metrische bouten dragen een sterkteklasse (property class) zoals 8.8 of 10.9 23, 27, en roestvaste bouten gebruiken een letter-cijfercode volgens ISO 3506 zoals A2-70 of A4-80 15. De markering is een eerste identificatiehulpmiddel, geen bewijs van klasse; acceptatie moet daarom steunen op een materiaaltestrapport met traceerbaarheid via smeltnummer en, bij veiligheidskritieke verbindingen, op hardheid- of proefbelastingstesten 20, 23, 24. De bronnen geven de markeerbepalingen van SAE J429, ISO 898-1, ASTM F3125 of ISO 3506 niet weer, dus de toepasselijke norm moet rechtstreeks worden geraadpleegd voor verplichte markeerelementen en eigenschapswaarden per klasse.

Offerte aanvragen

De kopmarkering is een claim, geen acceptatiebewijs

Een ingeslagen 10.9 of een reeks van zes radiale strepen vertelt u wat de bout claimt te zijn. Het vertelt u niet wat de bout is. Kopmarkeringen zijn slechts een deel van het identificatieproces: een bout kan de juiste sterktemarkering dragen en toch de vervanging zijn als de schroefdraad, lengte, het materiaal, de coating of de geometrie afwijken, en bij ontworpen of veiligheidskritieke samenstellingen gaat de apparatuurspecificatie of tekening vóór een visuele overeenkomst 20. Daarom is de markering het best te behandelen als de eerste trede van een verificatieladder, niet als het antwoord. De ladder loopt van de visuele controle van de kopmarkering, via het opvragen van het materiaaltestrapport en de hardheidstest, naar de proefbelastingstest wanneer de toepassing veiligheidskritiek is 23. Voor sommige klassen kan de markering de verificatie helemaal niet dragen: waar taaiheid wordt bereikt door specifieke mechanische bewerking, is visuele inspectie onmogelijk en is het materiaalcertificaat EN 10204 3.1 het bewijs van metallurgische integriteit 24. De bronnen stellen niet vast dat een specifieke markering in een gegeven partij is vervalst of foutief aangebracht, noch hoe vaak dat voorkomt — de praktische houding is dus verifiëren, zonder in een van beide richtingen aan te nemen.

Lees het merksysteem dat bij de bevestigingsfamilie hoort

Drie merksystemen dekken de meeste bouten die een ontvangstcontroleur ziet, en elk codeert de klasse anders. SAE-inchbouten dragen radiale strepen op de kop, en meer strepen betekent een sterkere bout: Grade 5 is gemarkeerd met drie radiale strepen en Grade 8 met zes 17, 10. Metrische bouten dragen een numerieke sterkteklasse zoals 8.8, 10.9 of 12.9, waarbij het cijfer vóór de komma maal 100 de minimale treksterkte in MPa benadert en het cijfer ná de komma maal 10 het percentage rekgrens ten opzichte van treksterkte benadert 23, 27. Roestvaste bouten gebruiken de letter-cijferaanduiding van ISO 3506, waarbij de letter de staalgroep identificeert (A2 = 304, A4 = 316) en het cijfer een tiende is van de minimale treksterkte in MPa — A4-80 is dus roestvast staal 316 met circa 800 MPa 15, 23. De afwezigheid van een markering is op zichzelf informatie: geen markering betekent doorgaans Grade 2 / klasse 4.6 of lager 23. De eerste beslissing is daarom bij welk systeem het onderdeel hoort, want een aantal strepen en een decimaal getal zijn geen onderling verwisselbare aflezingen. Draagt de kop noch een herkenbaar aantal strepen noch een klassecijfer, dan claimt de markering geen verifieerbare klasse en valt de partij terug op documentatie en testen.

Documentatie die bij de partij moet worden geëist

De markering kan de chemische samenstelling of mechanische eigenschappen niet bewijzen; het materiaaltestrapport toont de werkelijke samenstelling en testresultaten van de specifieke staalsmelt waaruit de bouten afkomstig zijn 23. Over verzinktoepassingen, brosheidgevoelige en constructietoepassingen heen draait het documentatiepakket consistent om materiaalcertificering met traceerbaarheid via smeltnummer, procesregistraties en testresultaten 5, 11, 25. Wijs elke partij af waarvan de papieren die traceerbaarheid niet dragen.

  • Materiaaltestrapport (MTR) met chemische samenstelling en mechanische testresultaten van de specifieke staalsmelt 23
  • Materiaalcertificaat volgens EN 10204 type 3.1 of 3.2, met vermelding van staalsoort, smeltnummer, chemische samenstelling, mechanische eigenschappen en bevestiging van conformiteit 11
  • Traceerbaarheid via smeltnummer die de voltooide bout koppelt aan de primaire staalsmelt 24
  • Warmtebehandelingsregistratie: austenitiseertemperatuur, blusmedium, ontlaattemperatuur en -tijd, ovenidentificatie 11
  • Coatingregistratie en, waar van toepassing, bake-registratie met starttijdstip, oveninstelwaarde, verificatie van de onderdelentemperatuur en duur van het houdtraject 11
  • Registratie van verificatietesten: testmethode, aantal proefstukken, testparameters, resultaten en laboratoriumidentificatie 11
  • Voor constructiebouten projectafhankelijke toevoegingen: rapporten van chemische samenstelling, mechanische testresultaten, dimensionale en draadcontrole, coatingverificatie, partijtraceerbaarheid, merkontrole en inspectie door derden 25

Hardheidscreening en proefbelasting: wat elke test bewijst

Hardheid is een screeningcontrole, geen klassecertificaat. Een draagbare Rockwelltester geeft snel uitsluitsel of de warmtebehandeling past bij de klasse die de kop claimt; waarden buiten het klassebereik wijzen op een onjuiste warmtebehandeling of nabootsing 23. Twee bronnen noemen hetzelfde bereik van 39-44 HRC voor klasse 12.9, wat de hardheidstest als screeningcontrole voor die klasse ondersteunt 23, 14. De hardheidstest alleen bewijst geen treksterkte, proefbelasting of materiaalsamenstelling 23. Waar de verbinding veiligheidskritiek is, is de sterkere controle de proefbelastingstest: steekproefbouten worden belast op de gespecificeerde proefbelasting volgens ISO 898-1 en gecontroleerd op nul blijvende rek na wegneming van de belasting 23. De onderstaande hardheidsbereiken komen van een bron op leverancierniveau en moeten worden behandeld als vergelijkingsbanden voor screening, niet als de verplichte waarden van de norm.

SterkteklasseHardheidsbereik (HRC)Wat de koper moet doen
Klasse 8.822-32 23Screenen met draagbare Rockwell; buiten het bereik de partij aanhouden en een hertest vragen 23
Klasse 10.932-39 23Screenen met draagbare Rockwell; buiten het bereik de partij aanhouden en een hertest vragen 23
Klasse 12.939-44 23, 14Screenen met draagbare Rockwell; vóór vrijgave verifiëren tegen ISO 898-1 23, 14

Controleer of de klasse op de kop binnen het toepassingsbereik van de aangehaalde norm valt

Een klascijfer op een kop is alleen zinvol als de norm waartoe het behoort die klasse werkelijk dekt. Klasse 14.9 valt niet onder ISO 898-1, waarvan het toepassingsbereik voor standaard commerciële bevestigingen slechts tot klasse 12.9 reikt; ultrasterke klassen worden gespecificeerd onder ruimtevaartnormen zoals de NAS-, AN- en MS-series 9. Een koper die een 14.9-markering als ISO 898-1-klasse accepteert, accepteert een claim die de norm niet doet. Hetzelfde bereikprobleem doorkruist normfamilies. SAE J429 Grade 8 en ASTM A490 hebben vergelijkbare sterkteniveaus maar worden volgens verschillende normen gemaakt (SAE J429 tegenover ASTM F3125) en zijn in staalconstructies doorgaans niet uitwisselbaar zonder goedkeuring van een constructeur 10. Bevestig dus, voordat u een markering als klasse behandelt, tegen welke normfamilie het onderdeel wordt ingekocht en of die familie de klasse op de kop dekt. Noemt de tekening of apparatuurspecificatie een norm, dan is die norm leidend — niet het cijfer op de kop 20.

Acceptatiecontroles die de markering niet dekt

De kopmarkering dekt geen dimensionale of draadconformiteit, en geen enkele bron in deze set geeft de markeersysteembepalingen van SAE J429, ISO 898-1, ASTM F3125 of ISO 3506 weer. Verifieer deze punten tegen de toepasselijke norm in plaats van ze van de kop af te leiden.

  • De aanwezige markeerelementen (fabrikantidentificatie, klassemarkering, bronsymbool, partijnummer) toetsen aan de toepasselijke norm — de bronnen geven niet aan welke verplicht, optioneel of verboden zijn 20, 25
  • Dimensionale en draadconformiteit verifiëren tegen de toepasselijke norm; de kopmarkering stelt geen van beide vast 20, 25
  • Bevestigen dat de tekening of apparatuurspecificatie bij veiligheidskritieke samenstellingen vóór de visuele overeenkomst gaat 20
  • Voor constructiebouten bevestigen dat merkontrole en partijtraceerbaarheid deel uitmaken van het inspectiebereik 25

De kosten van de verificatieroute afwegen

Verifiëren kost geld, en de bronnen geven precies één concrete kostenvergelijking voor de documentintensieve route. ASTM F2329 brengt een kostenopslag van 10-25% mee ten opzichte van ASTM A153 4. Die opslag is gerechtvaardigd wanneer de toepassing een kritische constructieverbinding is, een hoogsterkte bevestiging, of strenge kwaliteitsdocumentatie vereist 4. Voor algemeen bouwhardware in niet-kritiek gebruik biedt ASTM A153 adequate kwaliteitsborging met vereenvoudigde inkoop en lagere kosten 4. Dezelfde logica geldt voor de verificatieladder: de merkontrole is gratis, het materiaaltestrapport is een documentaanvraag, en hardheid- of proefbelastingstesten kosten laboratoriumtijd en geld. De bronnen geven geen volumedrempels waarboven testen door de leverancier rendabel wordt, noch de doorlooptijdgevolgen van verschillende verificatiebenaderingen; die afwegingen moeten dus met de leverancier worden gemaakt en niet uit een tabel worden gelezen.

Twee cijfers waar de bronnen over twisten

Twee numerieke conflicten zijn van belang als u een treksterkte of een klasse-equivalentie wilt citeren in een acceptatiebeslissing. De tabel van geen enkele bron moet worden behandeld als de autoritatieve klassewaarde; de toepasselijke norm moet rechtstreeks worden geraadpleegd.

Betwist punt met eenheidEén bron meldtEen andere meldtWat de koper moet doen
Treksterkte van metrische klasse 8.8 (MPa)400 MPa 16800 MPa 6Geen van beide citeren; ISO 898-1 rechtstreeks raadplegen 16, 6
Treksterkte van SAE Grade 5 (psi)120,000 psi minimaal 1770 ksi 16Geen van beide citeren; SAE J429 rechtstreeks raadplegen 17, 16

Veelgestelde vragen

Wat identificeren sterktemerken op boutkoppen (radiale strepen, cijfers, letters) — en hoe kunnen kopers de sterkteklasse van de bevestiging verifiëren op basis van alleen de kopmarkering?

Kopmarkeringen identificeren de klasse die de bout claimt: SAE-inchbouten gebruiken radiale strepen (drie strepen = Grade 5, zes strepen = Grade 8), metrische bouten een sterkteklasse zoals 8.8 of 10.9, en roestvaste bouten een letter-cijfercode volgens ISO 3506 zoals A2-70 of A4-80. De markering is een eerste identificatiehulpmiddel, geen bewijs van klasse; acceptatie moet daarom steunen op een materiaaltestrapport met traceerbaarheid via smeltnummer en, bij veiligheidskritieke verbindingen, op hardheid- of proefbelastingstesten.

Zijn de bronnen het eens over de treksterktewaarde van metrische klasse 8.8?

De verzamelde bronnen zijn het oneens: de ene meldt "treksterkte van klasse 8.8 is 400 MPa (tabel S16)" terwijl de andere meldt "treksterkte van 8.8-staal is 800 MPa (voorspanvoorbeeld S6)". Behandel de tegenstelling als signaal: verifieer de specifieke waarde voor uw maat en toepassing bij de leverancier voordat u bestelt.

Zijn de bronnen het eens over treksterktewaarden van SAE-klassen?

De verzamelde bronnen zijn het oneens: de ene meldt "SAE Grade 5 = 120,000 psi minimaal, Grade 2 = 74,000 psi minimaal (S17)" terwijl de andere meldt "SAE Grade 5 = 70 ksi, Grade 8 = 80 ksi (tabel S16)". Behandel de tegenstelling als signaal: verifieer de specifieke waarde voor uw maat en toepassing bij de leverancier voordat u bestelt.

Wat is niet vastgesteld over Kopmarkering van bevestigingen en klasse-identificatie: een complete gids?

Geen enkele bron geeft de werkelijke markeersysteembepalingen van SAE J429, ISO 898-1, ASTM F3125 of ISO 3506 weer. Geen enkele bron levert een volledige markering-naar-klasse-tabel met treksterkte, rekgrens en materiaal voor elke klasse. Waar dat voor uw bestelling telt, vraagt u de leverancier om de specifieke test- of gegevensbladwaarde in plaats van een algemene claim te accepteren.

Bronnen · 29
  1. 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  2. 2 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  3. 3 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  4. 4 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  5. 5 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  6. 6 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  7. 7 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  8. 8 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  9. 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  10. 10 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  11. 11 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  12. 12 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  13. 13 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  14. 14 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  15. 15 www.chinastainless-steel.com chinastainless-steel.com
  16. 16 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  17. 17 www.cyclonebolt.com cyclonebolt.com
  18. 18 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  19. 19 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  20. 20 www.fastenereng.com fastenereng.com
  21. 21 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  22. 22 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  23. 23 princefastener.com princefastener.com
  24. 24 anankafasteners.com anankafasteners.com
  25. 25 flybearindustrial.com flybearindustrial.com
  26. 26 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
  27. 27 www.fastenersplus.com fastenersplus.com
  28. 28 kebafastenings.com kebafastenings.com
  29. 29 wilsongarner.com wilsongarner.com

Offerte aanvragen

Ontvang fabrieksprijzen rechtstreeks van geverifieerde fabrikanten.

Wat u in uw aanvraag moet opnemen

  • ✓ Norm en sterkteklasse (bijv. DIN 912, ISO 4762, klasse 8.8) — of een tekening voor speciale onderdelen.
  • ✓ Maten, lenges en schroefdraadtype (metrisch of inch).
  • ✓ Hoeveelheid per maat en uw gewenste leverdatum.
  • ✓ Bestemmingsland, plus eventuele eisen aan coating of afwerking.
  • ✓ Documenten die u bij de zending nodig heeft (bijv. een fabriekskeuringscertificaat), zodat de offerte deze meeneemt.
  • ✓ Uw aanvraag gaat rechtstreeks per e-mail naar het fabrieksteam en krijgt binnen 24 uur antwoord.
  • ✓ Fabrieksprijzen rechtstreeks
  • ✓ Standaard- en maatwerkspecificaties
  • ✓ Directe export vanaf de fabriek aan kopers in Europa, Azië, Amerika en het Midden-Oosten
  • ✓ Ondersteuning voor de volledige bevestigingsfamilie

We gebruiken uw gegevens uitsluitend om uw aanvraag te beantwoorden — zie onze Privacyverklaring voor alles wat het formulier verzamelt.