Oznaczenia na łbie śrub: co obiecują linie, cyfry i litery — i jak zweryfikować klasę wytrzymałości przed przyjęciem partii
Oznaczenia na łbie identyfikują klasę, którą śruby deklaruje: śruby calowe SAE używają promienistych linii (trzy linie = Grade 5, sześć linii = Grade 8) 17, 10, śruby metryczne noszą klasę wytrzymałości w postaci liczbowej, np. 8.8 lub 10.9 23, 27, a śruby ze stali nierdzewnej używają kodu literowo-cyfrowego ISO 3506, np. A2-70 lub A4-80 15. Oznaczenie jest pomocą identyfikacyjną pierwszego rzutu, a nie dowodem klasy, więc przyjęcie powinno opierać się na świadectwie badań ze stalowni z identyfikowalnością według numeru wytopu, a w połączeniach krytycznych dla bezpieczeństwa — na badaniach twardości lub próbie obciążeniem dowodnym 20, 23, 24. Źródła nie przytaczają klauzul oznakowania z SAE J429, ISO 898-1, ASTM F3125 ani ISO 3506, więc właściwą normę należy konsultować bezpośrednio w zakresie obowiązkowych elementów oznakowania i wartości właściwości dla poszczególnych klas.
Oznaczenie na łbie to deklaracja, nie dowód do przyjęcia
Wybite 10.9 albo zestaw sześciu promienistych linii mówi, czym śruba deklaruje się być. Nie mówi, czym ona jest. Oznaczenia na łbie to tylko część procesu identyfikacji: śruba może mieć właściwe oznaczenie wytrzymałości, a mimo to być złym zamiennikiem, jeśli gwint, długość, materiał, powłoka lub geometria się różnią, a w zespołach projektowanych lub krytycznych dla bezpieczeństwa specyfikacja urządzenia albo rysunek mają pierwszeństwo przed zgodnością wizualną 20. Dlatego oznaczenie najlepiej traktować jako pierwszy szczebel drabiny weryfikacji, a nie odpowiedź. Drabina biegnie od wzrokowej kontroli oznaczenia na łbie, przez żądanie świadectwa badań ze stalowni i badanie twardości, do próby obciążeniem dowodnym tam, gdzie zastosowanie jest krytyczne dla bezpieczeństwa 23. Dla niektórych klas oznaczenie w ogóle nie może przenieść ciężaru weryfikacji: tam, gdzie ciągliwość uzyskuje się przez specyficzną obróbkę mechaniczną, badanie wzrokowe jest niemożliwe, a świadectwo EN 10204 3.1 jest dowodem integralności metalurgicznej 24. Źródła nie potwierdzają, że konkretne oznaczenie w danej partii jest podrobione albo nałożone błędnie, ani jak często to występuje — praktyczna postawa to weryfikacja, a nie zakładanie czegokolwiek w którąkolwiek stronę.
Odczytaj system oznakowania właściwy dla danej rodziny złączy
Trzy systemy oznakowania obejmują większość śrub, jakie widzi kontroler odbioru, i każdy koduje klasę inaczej. Śruby calowe SAE mają promieniste linie na łbie, a więcej linii oznacza mocniejszą śrubę: Grade 5 jest oznaczany trzema promienistymi liniami, a Grade 8 sześcioma 17, 10. Śruby metryczne noszą liczbową klasę wytrzymałości, np. 8.8, 10.9 lub 12.9, przy czym liczba przed kropką dziesiętną razy 100 przybliża minimalną wytrzymałość na rozciąganie w MPa, a liczba po kropce dziesiętnej razy 10 przybliża procentowy stosunek granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie 23, 27. Śruby ze stali nierdzewnej używają oznaczenia literowo-cyfrowego ISO 3506, w którym litera identyfikuje grupę stali (A2 = 304, A4 = 316), a liczba stanowi jedną dziesiątą minimalnej wytrzymałości na rozciąganie w MPa — więc A4-80 to stal nierdzewna 316 o około 800 MPa 15, 23. Brak oznaczenia sam w sobie jest informacją: brak oznaczenia zwykle oznacza Grade 2 / klasę 4.6 lub niższą 23. Pierwszą decyzją jest zatem ustalenie, do którego systemu należy część, bo liczba linii i liczba dziesiętna to nie są zamienne odczyty. Jeśli łeb nie ma ani rozpoznawalnej liczby linii, ani numeru klasy, oznaczenie nie deklaruje żadnej weryfikowalnej klasy, a partia wraca do rozstrzygnięcia dokumentacją i badaniami.
Dokumentacja, której należy żądać razem z partią
Oznaczenie nie może udowodnić składu chemicznego ani właściwości mechanicznych; świadectwo badań ze stalowni pokazuje rzeczywisty skład i wyniki badań konkretnego wytopu stali, z którego pochodzą śruby 23. W zastosowaniach cynkowniczych, podatnych na kruchość i konstrukcyjnych pakiet dokumentacyjny konsekwentnie koncentruje się wokół certyfikacji materiałowej z identyfikowalnością według numeru wytopu, zapisów procesu i wyników badań 5, 11, 25. Odrzucaj każdą partię, której dokumentacja nie niesie tej identyfikowalności.
- Świadectwo badań ze stalowni (MTR) ze składem chemicznym i wynikami badań mechanicznych konkretnego wytopu stali 23
- Certyfikat materiałowy typu EN 10204 3.1 lub 3.2, podający gatunek stali, numer wytopu, skład chemiczny, właściwości mechaniczne oraz potwierdzenie zgodności 11
- Identyfikowalność według numeru wytopu łącząca gotową śrubę z pierwotnym wytapianiem stali 24
- Zapis obróbki cieplnej: temperatura austenityzacji, ośrodek hartowania, temperatura i czas odpuszczania, identyfikacja pieca 11
- Zapis powłokowy oraz, gdzie dotyczy, zapis wypalania (baking) z godziną rozpoczęcia, nastawą pieca, weryfikacją temperatury detalu i czasem wygrzewania 11
- Zapis badań weryfikacyjnych: metoda badania, liczba próbek, parametry, wyniki i identyfikacja laboratorium 11
- Dla śrub konstrukcyjnych dodatki zależne od projektu: raporty składu chemicznego, wyniki badań mechanicznych, kontrola wymiarowa i gwintu, weryfikacja powłoki, identyfikowalność partii, kontrola oznakowania oraz inspekcja strony trzeciej 25
Wstępne badanie twardości i obciążenie dowodne: co dowodzi każde badanie
Twardość to badanie wstępne (screening), a nie certyfikat klasy. Przenośny twardościomierz Rockwella szybko pokazuje, czy obróbka cieplna odpowiada klasie deklarowanej na łbie; wartości poza zakresem klasy wskazują na niewłaściwą obróbkę cieplną albo podróbkę 23. Dwa źródła podają ten sam zakres 39-44 HRC dla klasy 12.9, co wspiera badanie twardości jako kontrolę wstępną dla tej klasy 23, 14. Samo badanie twardości nie dowodzi wytrzymałości na rozciąganie, obciążenia dowodnego ani składu materiału 23. Tam, gdzie połączenie jest krytyczne dla bezpieczeństwa, mocniejszą kontrolą jest próba obciążeniem dowodnym: śruby z próby poddaje się specyfikowanemu obciążeniu dowodnemu wg ISO 898-1 i sprawdza brak trwałego wydłużenia po zdjęciu obciążenia 23. Poniższe zakresy twardości pochodzą od źródła na poziomie dostawcy i należy je traktować jako pasma porównawcze do badania wstępnego, a nie jako obowiązkowe wartości normy.
| Klasa wytrzymałości | Zakres twardości (HRC) | Co powinien zrobić kupujący |
|---|---|---|
| Klasa 8.8 | 22-32 23 | Badanie wstępne przenośnym Rockwellem; poza zakresem — zatrzymać partię i zażądać ponownego badania 23 |
| Klasa 10.9 | 32-39 23 | Badanie wstępne przenośnym Rockwellem; poza zakresem — zatrzymać partię i zażądać ponownego badania 23 |
| Klasa 12.9 | 39-44 23, 14 | Badanie wstępne przenośnym Rockwellem; przed zwolnieniem potwierdzić względem ISO 898-1 23, 14 |
Sprawdź, czy klasa na łbie mieści się w zakresie normy, na którą się powołujesz
Numer klasy na łbie ma sens tylko wtedy, gdy norma, do której należy, faktycznie tę klasę obejmuje. Klasa 14.9 nie jest objęta normą ISO 898-1, której zakres dla standardowych komercyjnych złączy sięga tylko klasy 12.9; klasy o skrajnie wysokiej wytrzymałości są specyfikowane w normach lotniczych i kosmicznych, takich jak serie NAS, AN i MS 9. Kupujący, który przyjmuje oznaczenie 14.9 jako klasę ISO 898-1, akceptuje deklarację, której norma nie czyni. Ten sam problem zakresu występuje między rodzinami norm. SAE J429 Grade 8 i ASTM A490 mają podobne poziomy wytrzymałości, ale są wytwarzane według różnych norm (SAE J429 wobec ASTM F3125) i w konstrukcjach stalowych na ogół nie są zamienne bez akceptacji projektanta 10. Zanim więc potraktujesz oznaczenie jako klasę, potwierdź, względem której rodziny norm kupowana jest część i czy ta rodzina obejmuje klasę wybitą na łbie. Jeśli rysunek albo specyfikacja urządzenia wskazuje normę, ta norma rozstrzyga — nie liczba na łbie 20.
Kontrole przyjęcia, których oznaczenie nie pokrywa
Oznaczenie na łbie nie pokrywa zgodności wymiarowej ani gwintowej, a żadne źródło w tym zestawie nie przytacza klauzul systemów oznakowania SAE J429, ISO 898-1, ASTM F3125 ani ISO 3506. Zweryfikuj te punkty względem właściwej normy, zamiast wnioskować je z łba.
- Potwierdzić obecne elementy oznakowania (identyfikacja producenta, oznaczenie klasy, symbol źródła, numer partii) względem właściwej normy — źródła nie podają, które są obowiązkowe, opcjonalne czy zabronione 20, 25
- Zweryfikować zgodność wymiarową i gwintu względem właściwej normy; oznaczenie na łbie nie potwierdza żadnej z nich 20, 25
- Potwierdzić, że rysunek lub specyfikacja urządzenia mają pierwszeństwo przed zgodnością wizualną w zespołach krytycznych dla bezpieczeństwa 20
- Dla śrub konstrukcyjnych potwierdzić, że kontrola oznakowania i identyfikowalność partii mieszczą się w zakresie inspekcji 25
Rozważenie kosztu drogi weryfikacji
Weryfikacja kosztuje, a źródła podają tylko jedno konkretne porównanie kosztów dla drogi o dużej dokumentacji. ASTM F2329 niesie premię kosztową 10-25% względem ASTM A153 4. Premia jest uzasadniona, gdy zastosowaniem jest krytyczne połączenie konstrukcyjne, złącze wysokowytrzymałe albo gdy wymagana jest rygorystyczna dokumentacja jakości 4. Dla ogólnej armatury budowlanej w zastosowaniach niekrytycznych ASTM A153 zapewnia odpowiednie zapewnienie jakości przy uproszczonych zakupach i niższym koszcie 4. Ta sama logika dotyczy drabiny weryfikacji: kontrola oznaczenia jest bezpłatna, świadectwo ze stalowni to zapytanie o dokumenty, a badanie twardości lub próba obciążeniem dowodnym dodaje czas laboratorium i koszt. Źródła nie podają progów wolumenu, od których badania po stronie dostawcy stają się opłacalne, ani wpływu różnych podejść do weryfikacji na termin dostawy — te rozstrzygnięcia trzeba więc ustalać z dostawcą, a nie odczytywać z tabeli.
Dwie liczby, w których źródła się sprzeczają
Dwa konflikty liczbowe mają znaczenie, jeśli zamierzasz zacytować wytrzymałość na rozciąganie albo równoważność klas w decyzji o przyjęciu. Tabela żadnego ze źródeł nie powinna być traktowana jako wiążąca wartość klasy; właściwą normę należy sprawdzić bezpośrednio.
| Sporny punkt z jednostką | Jedno źródło podaje | Inne podaje | Co powinien zrobić kupujący |
|---|---|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie klasy metrycznej 8.8 (MPa) | 400 MPa 16 | 800 MPa 6 | Nie cytować żadnej; sprawdzić bezpośrednio ISO 898-1 16, 6 |
| Wytrzymałość na rozciąganie SAE Grade 5 (psi) | 120,000 psi minimum 17 | 70 ksi 16 | Nie cytować żadnej; sprawdzić bezpośrednio SAE J429 17, 16 |
Najczęściej zadawane pytania
Co identyfikują oznaczenia na łbie śrub (promieniste linie, cyfry, litery) — i jak kupujący mogą zweryfikować klasę złącza tylko na podstawie oznaczenia na łbie?
Oznaczenia na łbie identyfikują klasę, którą śruba deklaruje: śruby calowe SAE używają promienistych linii (trzy linie = Grade 5, sześć linii = Grade 8), śruby metryczne klasy wytrzymałości jak 8.8 lub 10.9, a śruby ze stali nierdzewnej kodu literowo-cyfrowego ISO 3506 jak A2-70 lub A4-80. Oznaczenie to pomoc identyfikacyjna pierwszego rzutu, nie dowód klasy, więc przyjęcie powinno opierać się na świadectwie badań ze stalowni z identyfikowalnością według numeru wytopu, a w połączeniach krytycznych dla bezpieczeństwa — na badaniach twardości lub próbie obciążeniem dowodnym.
Czy źródła zgadzają się co do wartości wytrzymałości na rozciąganie dla metrycznej klasy 8.8?
Zebrane źródła są sprzeczne: jedno podaje "wytrzymałość na rozciąganie klasy 8.8 wynosi 400 MPa (tabela S16)", a inne "wytrzymałość na rozciąganie stali klasy 8.8 wynosi 800 MPa (przykład naciągu S6)". Potraktuj rozbieżność jako sygnał: przed zamówieniem zweryfikuj u dostawcy konkretną wartość dla Twojego wymiaru i warunków pracy.
Czy źródła zgadzają się co do wartości wytrzymałości na rozciąganie dla klas SAE?
Zebrane źródła są sprzeczne: jedno podaje "SAE Grade 5 = 120,000 psi minimum, Grade 2 = 74,000 psi minimum (S17)", a inne "SAE Grade 5 = 70 ksi, Grade 8 = 80 ksi (tabela S16)". Potraktuj rozbieżność jako sygnał: przed zamówieniem zweryfikuj u dostawcy konkretną wartość dla Twojego wymiaru i warunków pracy.
Czego nie ustalono w zakresie „Oznaczenia na łbie złączy i identyfikacja klas: przewodnik kompletny”?
Żadne źródło nie przytacza faktycznych klauzul systemów oznakowania SAE J429, ISO 898-1, ASTM F3125 ani ISO 3506. Żadne źródło nie podaje pełnej tabeli odwzorowania oznaczenie–klasa z rozciąganiem, granicą plastyczności i materiałem dla każdej klasy. Tam, gdzie ma to znaczenie dla Twojego zamówienia, poproś dostawcę o konkretną wartość z badania lub karty katalogowej, zamiast akceptować ogólną deklarację.
Strony powiązane
Źródła · 29
- 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 2 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 3 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 4 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 5 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 6 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
- 7 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 8 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 10 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 11 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 12 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 13 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 14 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 15 www.chinastainless-steel.com chinastainless-steel.com
- 16 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
- 17 www.cyclonebolt.com cyclonebolt.com
- 18 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 19 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
- 20 www.fastenereng.com fastenereng.com
- 21 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 22 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
- 23 princefastener.com princefastener.com
- 24 anankafasteners.com anankafasteners.com
- 25 flybearindustrial.com flybearindustrial.com
- 26 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
- 27 www.fastenersplus.com fastenersplus.com
- 28 kebafastenings.com kebafastenings.com
- 29 wilsongarner.com wilsongarner.com
Zapytanie ofertowe
Uzyskaj ceny bezpośrednio od producenta — od zweryfikowanych dostawców.
Co powinno znaleźć się w Twoim zapytaniu ofertowym
- ✓ Norma i klasa wytrzymałości (np. DIN 912, ISO 4762, klasa 8.8) — w przypadku części niestandardowych dołącz rysunek.
- ✓ Wymiary, długości i rodzaj gwintu (metryczny lub calowy).
- ✓ Ilość dla każdego wymiaru oraz oczekiwany termin dostawy.
- ✓ Kraj docelowy oraz wymagania dotyczące powłoki lub wykończenia powierzchni.
- ✓ Dokumenty, które mają być dołączone do przesyłki (np. świadectwo kontroli materiałowej), aby znalazły się w wycenie.
- ✓ Twoje zapytanie trafia bezpośrednio pocztą e-mail do zespołu fabryki, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.
- ✓ Ceny bezpośrednio od producenta
- ✓ Specyfikacje standardowe i niestandardowe
- ✓ Eksport bezpośrednio z fabryki do klientów w Europie, Azji, Ameryce i na Bliskim Wschodzie
- ✓ Obsługa pełnej rodziny łączników