Cıvata başı damgaları: çizgiler, rakamlar ve harfler neyi iddia eder — ve bir partiyi kabul etmeden önce sınıf nasıl doğrulanır
Baş damgaları, cıvatanın iddia ettiği sınıfı tanımlar: SAE inç serisi cıvatalar radyal çizgiler kullanır (üç çizgi = Grade 5, altı çizgi = Grade 8) 17, 10, metrik cıvatalar 8.8 veya 10.9 gibi sayısal bir özellik sınıfı taşır 23, 27, paslanmaz cıvatalar ise A2-70 veya A4-80 gibi ISO 3506 harf-rakam kodunu kullanır 15. Damga birinci basamak kimlik tespit yardımcısıdır, sınıfın kanıtı değildir; bu nedenle kabul, şarj numarası ile izlenebilirliğe sahip bir haddehane test raporuna ve güvenlik açısından kritik bağlantılarda sertlik ya da deneme yükü testine dayanmalıdır 20, 23, 24. Kaynaklar SAE J429, ISO 898-1, ASTM F3125 veya ISO 3506'nın damgalama maddelerini aktarmadığından, zorunlu damga unsurları ve sınıf başına özellik değerleri için ilgili standarda doğrudan başvurulmalıdır.
Baş damgası bir iddiadır, kabul kanıtı değildir
Damgalanmış bir 10.9 ya da altı radyal çizgiden oluşan bir dizi, cıvatanın ne olduğunu iddia ettiğini söyler; cıvatanın gerçekte ne olduğunu söylemez. Baş damgaları kimlik tespit sürecinin yalnızca bir parçasıdır: diş, boy, malzeme, kaplama veya geometri farklıysa doğru mukavemet damgasını taşıyan bir cıvata bile yanlış yedek olabilir; tasarlanmış ya da güvenlik açısından kritik montajlarda ekipman şartnamesi veya teknik resim görsel eşleşmeden önce gelir 20. Bu yüzden damga, cevap değil, doğrulama merdiveninin ilk basamağı olarak ele alınmalıdır. Merdiven; baş damgasının görsel kontrolünden, haddehane test raporunun talebine, sertlik testine ve uygulama güvenlik açısından kritikse deneme yükü testine uzanır 23. Bazı sınıflarda damga doğrulamayı hiçbir şekilde taşıyamaz: sünekliğin belirli bir mekanik işleme yoluyla sağlandığı durumlarda görsel muayene imkânsızdır ve EN 10204 3.1 malzeme sertifikası metalurjik bütünlüğün kanıtıdır 24. Kaynaklar, belirli bir partide herhangi bir damganın sahte ya da hatalı uygulandığını veya bunun ne sıklıkta gerçekleştiğini ortaya koymamaktadır — pratik tutum bu nedenle her iki yönde de varsayımda bulunmadan doğrulamaktır.
Bağlantı elemanı ailesine uyan damgalama sistemini okuyun
Üç damgalama sistemi, bir kabul denetçisinin göreceği cıvataların çoğunu kapsar ve her biri sınıfı farklı şekilde kodlar. SAE inç serisi cıvatalar başta radyal çizgiler taşır ve daha çok çizgi daha güçlü cıvata demektir: Grade 5 üç radyal çizgiyle, Grade 8 altı çizgiyle işaretlenir 17, 10. Metrik cıvatalar 8.8, 10.9 veya 12.9 gibi sayısal bir özellik sınıfı taşır; ondalık ayırıcıdan önceki rakamın 100 katı MPa cinsinden minimum çekme mukavemetini, sonraki rakamın 10 katı ise akma gerilmesinin çekme mukavemetine yüzdesel oranını yaklaşık olarak verir 23, 27. Paslanmaz cıvatalar ISO 3506 harf-rakam tanımını kullanır; harf çelik grubunu (A2 = 304, A4 = 316), rakam ise MPa cinsinden minimum çekme mukavemetinin onda birini gösterir — dolayısıyla A4-80, kabaca 800 MPa'lık 316 paslanmaz çeliktir 15, 23. Damganın olmaması da başlı başına bir bilgidir: damga olmaması genellikle Grade 2 / sınıf 4.6 veya altı anlamına gelir 23. Bu nedenle ilk karar, parçanın hangi sisteme ait olduğudur; çünkü bir çizgi sayısı ile ondalıklı bir sayı birbiriyle değiştirilebilir okumalar değildir. Başta tanınabilir bir çizgi sayısı da bir özellik sınıfı numarası da yoksa, damga doğrulanabilir bir sınıf iddia etmiyor demektir ve parti belge ile teste geri döner.
Partiyle birlikte talep edilmesi gereken belgeler
Damga kimyasal bileşimi veya mekanik özellikleri kanıtlayamaz; haddehane test raporu, cıvataların geldiği belirli çelik şarjının gerçek bileşimini ve test sonuçlarını gösterir 23. Galvanizleme, gevremeye duyarlı ve konstrüksiyon uygulamalarında belge paketi tutarlı biçimde şarj numarası ile izlenebilirliğe sahip malzeme sertifikasyonu, süreç kayıtları ve test sonuçları etrafında şekillenir 5, 11, 25. Evrakı bu izlenebilirliği taşımayan bir partiyi reddedin.
- Belirli çelik şarjının kimyasal bileşimini ve mekanik test sonuçlarını gösteren haddehane test raporu (MTR) 23
- Çelik sınıfını, şarj numarasını, kimyasal bileşimi, mekanik özellikleri ve uygunluk teyidini belirten EN 10204 Tip 3.1 veya 3.2 malzeme sertifikası 11
- Bitmiş cıvatayı birincil çelik dökümüne geri bağlayan şarj numarası ile izlenebilirlik 24
- Isıl işlem kaydı: ostenitleme sıcaklığı, su verme (sertleştirme) ortamı, temper sıcaklığı ve süresi, fırın tanımlaması 11
- Kaplama kaydı ve varsa, başlangıç saati, fırın ayar değeri, parça sıcaklığı doğrulaması ve bekleme süresini içeren tavlama (baking) kaydı 11
- Doğrulama testi kaydı: test yöntemi, numune sayısı, test parametreleri, sonuçlar ve laboratuvar tanımlaması 11
- Konstrüksiyon sınıfı cıvatalar için projeye bağlı ekler: kimyasal bileşim raporları, mekanik test sonuçları, boyut ve diş muayenesi, kaplama doğrulaması, parti izlenebilirliği, damga doğrulaması ve üçüncü taraf muayenesi 25
Sertlik taraması ve deneme yükü: her test neyi kanıtlar
Sertlik bir tarama kontrolüdür, sınıf sertifikası değildir. Taşınabilir bir Rockwell sertlik ölçer, ısıl işlemin başın iddia ettiği sınıfa uyup uymadığı hakkında hızlı bir okuma sağlar; sınıf aralığının dışındaki değerler hatalı ısıl işlemi ya da sahte ürünü işaret eder 23. İki kaynak, 12.9 sınıfı için aynı 39-44 HRC aralığını vermektedir; bu da sertlik testinin o sınıf için tarama kontrolü olarak kullanılmasını destekler 23, 14. Sertlik testi tek başına çekme mukavemetini, deneme yükünü veya malzeme bileşimini kanıtlamaz 23. Bağlantı güvenlik açısından kritikse daha güçlü kontrol deneme yükü testidir: numune cıvatalar ISO 898-1'e göre belirtilen deneme yüküne maruz bırakılır ve yük kaldırıldıktan sonra kalıcı uzamanın sıfır olduğu kontrol edilir 23. Aşağıdaki sertlik aralıkları tedarikçi düzeyinde bir kaynaktan bildirilmektedir ve standardın zorunlu değerleri olarak değil, karşılaştırma amaçlı tarama bantları olarak ele alınmalıdır.
| Özellik sınıfı | Sertlik aralığı (HRC) | Alıcının yapması gereken |
|---|---|---|
| Sınıf 8.8 | 22-32 23 | Taşınabilir Rockwell ile tara; aralık dışındaysa partiyi alıkoy ve yeniden test iste 23 |
| Sınıf 10.9 | 32-39 23 | Taşınabilir Rockwell ile tara; aralık dışındaysa partiyi alıkoy ve yeniden test iste 23 |
| Sınıf 12.9 | 39-44 23, 14 | Taşınabilir Rockwell ile tara; serbest bırakmadan önce ISO 898-1 ile teyit et 23, 14 |
Baştaki sınıfın, atıf yapılan standardın kapsamında olup olmadığını kontrol edin
Baştaki bir sınıf numarası yalnızca ait olduğu standardın o sınıfı gerçekten kapsaması hâlinde anlamlıdır. 14.9 sınıfı, standardın ticari bağlantı elemanları için kapsamının yalnızca 12.9 sınıfına kadar uzandığı ISO 898-1 kapsamında değildir; ultra yüksek mukavemetli sınıflar NAS, AN ve MS serileri gibi havacılık standartları altında tanımlanır 9. 14.9 damgasını ISO 898-1 sınıfı olarak kabul eden bir alıcı, standardın yapmayan bir iddiasını kabul etmiş olur. Aynı kapsam sorunu standard aileleri arasında da görülür. SAE J429 Grade 8 ile ASTM A490 benzer mukavemet düzeylerine sahiptir ancak farklı standartlara göre (SAE J429 karşısında ASTM F3125) üretilir ve çelik konstrüksiyon uygulamalarında mühendislik onayı olmadan genellikle birbirinin yerine kullanılamaz 10. Bu nedenle bir damgasını sınıf olarak ele almadan önce, parçanın hangi standart ailesine göre satın alındığını ve o ailenin başa damgalanan sınıfı kapsayıp kapsamadığını teyit edin. Teknik resim veya ekipman şartnamesi bir standart adlandırıyorsa, geçerli olan o standarddır — baştaki sayı değil 20.
Damganın kapsamadığı kabul kontrolleri
Baş damgası boyutsal veya diş uygunluğunu taşımaz ve bu kayıt kümesindeki hiçbir kaynak SAE J429, ISO 898-1, ASTM F3125 veya ISO 3506'nın damgalama sistemi maddelerini aktarmaz. Bunları baştan çıkarım yapmak yerine ilgili standarda göre doğrulayın.
- Mevcut damga unsurlarını (üretici tanımlaması, sınıf damgası, kaynak sembolü, parti numarası) ilgili standarda göre teyit edin — hangilerinin zorunlu, isteğe bağlı veya yasak olduğu kaynaklarda belirtilmemiştir 20, 25
- Boyutsal ve diş uygunluğunu uygulanan standarda göre doğrulayın; baş damgası ikisini de ortaya koymaz 20, 25
- Güvenlik açısından kritik montajlarda teknik resmin veya ekipman şartnamesinin görsel eşleşmeden önce geldiğini teyit edin 20
- Konstrüksiyon sınıfı cıvatalar için damga doğrulamasının ve parti izlenebilirliğinin muayene kapsamında yer aldığını teyit edin 25
Doğrulama yolunun maliyetini tartın
Doğrulama para tutar ve kaynaklar, belge yoğun yol için tek bir somut maliyet karşılaştırması verir. ASTM F2329, ASTM A153'ye göre 10-25% maliyet primi taşır 4. Bu prim, uygulama kritik bir konstrüksiyon bağlantısı, yüksek mukavemetli bir bağlantı elemanı olduğunda veya titiz kalite belgelenmesi gerektirdiğinde haklıdır 4. Kritik olmayan kullanımdaki genel inşaat donanımı için ASTM A153, sadeleştirilmiş tedarik ve daha düşük maliyetle yeterli kalite güvencesi sağlar 4. Aynı mantık doğrulama merdiveni için de geçerlidir: damga kontrolü ücretsizdir, haddehane test raporu bir evrak talebidir, sertlik ya da deneme yükü testi ise laboratuvar süresi ve maliyet ekler. Kaynaklar, tedarikçi tarafından yapılan testin maliyet açısından mantıklı hâle geldiği hacim eşiklerini, farklı doğrulama yaklaşımlarının teslim süresine etkilerini ise vermemektedir; bu ödünleşimler bu nedenle tablodan okunmak yerine tedarikçiyle çözülmelidir.
Kaynakların çeliştiği iki sayı
Bir kabul kararında çekme mukavemeti ya da sınıf eşdeğerliği aktaracaksanız, iki sayısal çelişki önem taşır. Hiçbir kaynağın tablosu yetkili sınıf değeri olarak ele alınmamalıdır; ilgili standarda doğrudan başvurulmalıdır.
| Tartışmalı kalem (birimiyle) | Bir kaynağa göre | Bir diğerine göre | Alıcının yapması gereken |
|---|---|---|---|
| Metrik 8.8 sınıfının çekme mukavemeti (MPa) | 400 MPa 16 | 800 MPa 6 | İkisini de aktarmayın; ISO 898-1'e doğrudan bakın 16, 6 |
| SAE Grade 5 çekme mukavemeti (psi) | 120,000 psi minimum 17 | 70 ksi 16 | İkisini de aktarmayın; SAE J429'a doğrudan bakın 17, 16 |
Sıkça Sorulan Sorular
Cıvata başı damgaları (radyal çizgiler, rakamlar, harfler) neyi tanımlar — ve alıcılar yalnızca baş damgasından bağlantı elemanının sınıfını nasıl doğrulayabilir?
Baş damgaları cıvatanın iddia ettiği sınıfı tanımlar: SAE inç serisi cıvatalar radyal çizgiler kullanır (üç çizgi = Grade 5, altı çizgi = Grade 8), metrik cıvatalar 8.8 veya 10.9 gibi bir özellik sınıfı taşır, paslanmaz cıvatalar ise A2-70 veya A4-80 gibi ISO 3506 harf-rakam kodu kullanır. Damga birinci basamak kimlik tespit yardımcısıdır, sınıfın kanıtı değildir; kabul bu nedenle şarj numarası ile izlenebilirliğe sahip bir haddehane test raporuna ve güvenlik açısından kritik bağlantılarda sertlik ya da deneme yükü testine dayanmalıdır.
Kaynaklar metrik özellik sınıfı 8.8'in çekme mukavemeti değeri konusunda hemfikir mi?
Derlenen kaynaklar hemfikir değildir: biri "8.8 sınıfının çekme mukavemeti 400 MPa'dır (S16 tablosu)" derken diğeri "8.8 sınıfı çeliğin çekme mukavemeti 800 MPa'dır (S6 ön yük örneği)" demektedir. Çelişkiyi bir sinyal olarak değerlendirin: sipariş vermeden önce ölçünüz ve kullanım koşulunuz için spesifik değeri tedarikçiyle doğrulayın.
Kaynaklar SAE sınıflarının çekme mukavemeti değerleri konusunda hemfikir mi?
Derlenen kaynaklar hemfikir değildir: biri "SAE Grade 5 = 120,000 psi minimum, Grade 2 = 74,000 psi minimum (S17)" derken diğeri "SAE Grade 5 = 70 ksi, Grade 8 = 80 ksi (S16 tablosu)" demektedir. Çelişkiyi bir sinyal olarak değerlendirin: sipariş vermeden önce ölçünüz ve kullanım koşulunuz için spesifik değeri tedarikçiyle doğrulayın.
Bağlantı elemanı baş damgası ve sınıf tanımlaması: eksiksiz kılavuz konusunda ne kanıtlanmamıştır?
Hiçbir kaynak SAE J429, ISO 898-1, ASTM F3125 veya ISO 3506'nın fiilî damgalama sistemi maddelerini aktarmamaktadır. Hiçbir kaynak her sınıf için çekme, akma ve malzemeyi içeren eksiksiz bir damga-sınıf eşleme tablosu sunmamaktadır. Bu, siparişiniz açısından önemliyse genel bir iddiayı kabul etmek yerine tedarikçiden spesifik test veya veri sayfası değerini isteyin.
İlgili Sayfalar
Kaynaklar · 29
- 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 2 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 3 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 4 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 5 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 6 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
- 7 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 8 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 10 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 11 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 12 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 13 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 14 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 15 www.chinastainless-steel.com chinastainless-steel.com
- 16 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
- 17 www.cyclonebolt.com cyclonebolt.com
- 18 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 19 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
- 20 www.fastenereng.com fastenereng.com
- 21 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 22 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
- 23 princefastener.com princefastener.com
- 24 anankafasteners.com anankafasteners.com
- 25 flybearindustrial.com flybearindustrial.com
- 26 nutsandbolts.com nutsandbolts.com
- 27 www.fastenersplus.com fastenersplus.com
- 28 kebafastenings.com kebafastenings.com
- 29 wilsongarner.com wilsongarner.com
Teklif İsteyin
Doğrulanmış üreticilerden fabrika çıkışı fiyat alın.
Talebinize eklemeniz gerekenler
- ✓ Standart ve mukavemet sınıfı (ör. DIN 912, ISO 4762, sınıf 8.8) — özel parçalar için teknik resim.
- ✓ Ölçüler, boylar ve diş tipi (metrik veya inç).
- ✓ Her ölçü için adet ve hedef teslim tarihi.
- ✓ Varış ülkesi ve varsa kaplama veya yüzey işlemi gereksinimi.
- ✓ Sevkiyatla birlikte ihtiyaç duyduğunuz belgeler (ör. döküm analiz sertifikası) — teklife dahil edilmeleri için.
- ✓ Talebiniz e-postayla doğrudan fabrika ekibine ulaşır ve 24 saat içinde yanıt alır.
- ✓ Fabrika çıkışı fiyatlandırma
- ✓ Standart ve özel ölçüler
- ✓ Avrupa, Asya, Amerika ve Orta Doğu'daki alıcılara fabrikadan doğrudan ihracat
- ✓ Tüm bağlantı elemanı ailelerinde tam destek