Cıvatalarda akma dayanımı vs çekme dayanımı: hangisi ön yüklemeyi, hangisi kopmayı belirler

Belirli bir ISO 898-1 sınıfı için akma dayanımı (Rp0.2/ReL) düşük değerdir ve ön yüklemeyi sınırlayan odur; çekme dayanımı (Rm) ise yüksek değerdir ve kopma sınırıdır 20, 24. Daha yüksek sınıflar ikisini de yükseltir ama minimum uzama ve kesit daralmasını düşürür; en güçlü kalite bu nedenle otomatik olarak en güvenli olan değildir 20. Kaynakların karara bağlamadığı şeyler — torulama yüküne göre zorunlu bir ön yükleme kesri, beyan edilmiş bir Rm/ReL oranı, ya da akmaya karşı kopmaya karşı emniyet katsayıları — sonda listelenmiştir.

Teklif İsteyin

Hangi sayı tasarım sınırıdır, hangisi kopma sınırıdır

Bir kalite standardı size tek bir mukavemet vermez; farklı seviyelerde iki değer verir. ISO 898-1 sınıflarında nominal Rm, 8.8, 10.9 ve 12.9 için 800, 1000 ve 1200 MPa'dır; nominal Rp0.2 ise aynı üç sınıf için 640, 900 ve 1080 MPa'dır 20, 24. Minimum değerler aynı sırayı izler: 8.8 için 640 MPa akma karşısında 800 MPa çekme, 10.9 için 940 karşısında 1040, 12.9 için 1100 karşısında 1220 20. İşte bu boşluk, bütün meseledir. Rp0.2, cıvatanın kalıcı olarak deforme olmaya başladığı noktayı işaretler ve sıkma sırasında cıvata üzerinde yaptığınız her şey için tavanı oluşturur — ön yükleme onun altında yaşar. Rm, cıvatanın gerçekten kırıldığı gerilmeyi işaretler ve bağlantının hizmette taşıyabileceği yükün sınırıdır 20, 24. Bir bağlantıyı yalnızca Rm ile boyutlandırmak, normal hizmeti yanlış sayıya göre boyutlandırmaktır: cıvata, tasarım değerine ulaşmadan çok önce akar. Bu iki değerden birini kullanmadan önce bir uyarı. Nominal ve minimum sütunları aynı sayı değildir; 10.9 cıvata için "1000 MPa" diyecek bir tasarım nominal değeri söylerken standart minimum 1040 MPa garanti eder 20, 24. Hesabınızın hangi sütunu kullandığına karar verin ve bunu teknik resimde belirtin.

Sınıfları yalnızca çekme dayanımına göre değil, tam özellik setine göre karşılaştırmak

Tabloyu aşağı doğru okumak yapılan takası gösterir. Her sınıf basamağı yaklaşık 200 MPa çekme ve 300 MPa akma satın alır; karşılığında minimum uzama ve kesit daralması verir 20. Uzama 8.8'de %12'den 12.9'da %8'e düşer, kesit daralması %52'den %44'e 20. Bu iki sayı, cıvatanın kopmadan önce ne kadar uzayıp boğumlandığını tanımlar — bağlantının çatlamak yerine yükü yeniden dağıtmasını sağlayan rezervdir. Bir 12.9 cıvata daha güçlü ve daha affetmezdir; standart bunu, mukavemetini verdiği aynı tabloda söyler 20.

Kalite (ISO 898-1)Minimum Rm / Rp0.2 / torulama yükü (MPa)Minimum uzama / kesit daralması (%)
8.8 (M16 ve altı)800 / 640 / 58012 / 52
8.8 (M16 üstü)830 / 660 / 60012 / 52
10.91040 / 940 / 83010 / 48
12.91220 / 1100 / 9708 / 44

Tork çoğunlukla sürtünmeyken ön yükleme hedefini belirlemek

Bağlantıyı bir arada tutan şey ön yüklemedir ve kalite tablosundan okunamayan tek büyüklüktür. Sebep mekaniktir: cıvata diş heliksi boyunca dönerken dönme hareketi doğrusal uzamaya dönüşür, ama uygulanan torkun çoğu cıvatayı germeye değil sürtünmeyi yenmeye harcanır. Bir dağılım, giriş torkunun yalnızca yaklaşık %10'unu ön yüklemeye yazar; yaklaşık %50 baş altı sürtünmesi, yaklaşık %40 ise diş sürtünmesi tarafından tüketilir 13. Bu paylaşım, aynı torkun nominal olarak özdeş iki bağlantıda farklı ön yükleme üretmesinin nedenini açıklar. Yağlayıcıyı değiştirirseniz sürtünmeyi değiştirirsiniz ve ön yükleme onunla birlikte oynar — düşük sürtünmeli bir yağlayıcı aynı ön yükleme için gereken torku düşürür 13. Kavrama kuvvetinin belirtildiği yerlerde sürtünme katsayısı, yüzey işleminin bir kazası değil kontrollü bir parametre olur. ISO 16047'ye göre tork-gerilme testi K faktörünü ölçer; yağlanmış sistemler için tipik hedef µ = 0.12-0.18'dir 14. Dolayısıyla ön yükleme hedefini sürtünme kontrollü bir tork problemi olarak ele alın. Tedarikçinize tork değerinin hangi sürtünme katsayısını varsaydığını ve genel bir tabloya değil gerçek bağlantıya göre doğrulanıp doğrulanmadığını sorun.

Ön yükleme ve son yük için tasarım esasını seçmek

İki ayrı kontrol gerekir, çünkü ön yükleme ve kopma farklı değerlerle sınırlanır. Ön yükleme akmada kalmalıdır, bu yüzden onu yöneten sayı Rp0.2'dir; bağlantının taşıyabileceği son yük Rm ile sınırlıdır 20, 24. Yanlış değere karşı emniyet katsayısı almak yaygın hatadır — Rm'e uygulanan bir katsayı cıvata akarken bile cömert görünür. Geniş dolaşımda olan bir yöntem, ön yüklemeyi çekme dayanımının 2-3 emniyet katsayısına bölünmüşü olarak kurar; 800 MPa'lık bir cıvata için katsayı 2'de 400 MPa verir 7. Bu bir üreticinin çekme gerilmesi yöntemidir. Ve önceki bölümdeki sürtünme tabanlı yaklaşım ile çeliştiğini bilmekte fayda var: ön yüklemeyi Rm'den türetirken, tork kanıtı fiilen elde edilen ön yüklemenin sürtünmeyle belirlendiğini söyler 7, 13. İkisi birbirinin yerine geçmez ve kaynaklar uzlaştırmaz. Yapabileceğiniz şey esasları açık tutmaktır. Ön yükleme değeriniz akmaya göre bir kesir mi, torulama yüküne göre bir kesir mi yoksa çekme dayanımına bölme mi; son yük kontrolünüzün hangi değeri kullandığını da belirtin. Müşteri şartnamesi bir ön yükleme kuralı adıyorsa o kural geçerlidir; buradaki kaynaklar varsayılan bir kural ortaya koymaz.

Daha yüksek kalite yorulma ömrü satın alır mı

Yorulmada sınıf basamağı kendini ödemeyi bırakır. Walcanmış dişli alaşımlı çelik cıvatalar için dayanım sınırı çekme dayanımının yaklaşık %7-12'si olarak raporlanır; diş kökünde gerilme yoğunlaşma katsayısı Kt = 3.5-4.5'tir 17. Bu bir kılavuz değeridir, standart zorunluluğu değildir; ama yön nettir: cıvatanın döngüsel hizmette tolere ettiği gerilme, gövdedeki sayının küçük bir kesridir. Diş formu yorulma ömrünü sınıftan daha çok oynatır. Walcanmış dişler kesilmiş dişlerin yaklaşık 2-3 katı yorulma ömrü verir; çünkü dişleme kökü soğuk şekillendirir ve basma kalıntı gerilme içinde bırakır 17. Ön yükleme de başka bir yoldan yardımcıdır: ön yüklemenin getirdiği yüksek ortalama gerilme cıvatanın gördüğü alternatif gerilme genliğini azaltır. Böylece döngüsel yük, cıvatayı döngüye sokmak yerine sıkılan parçalarla paylaşılır 17. Daha yüksek sınıflar sertleştikçe ayrıca çentik duyarlı hâle gelir; bu yorulmaya karşı çalışır, lehine değil 24. Bağlantınız yorulma-kritikse doğru sorular diş üretim yöntemi ve ön yükleme kontrolü üzerinedir; 12.9'un 10.9'u geçip geçmediği değil.

Hidrojenli veya korozif hizmette en üst sınıfları elemek

Hidrojen yüklenmiş hizmette kullanılabilir gerilme akmayı bir kesridir ve bu kesir sınıf yükseldikçe küçülür. Eşik gerilme, aynı hidrojen koşullarında 10.9 sınıfı için akmayı %60-85, 12.9 sınıfı için %40-65 olarak raporlanır 9. Yani daha güçlü kalitenin güvenli penceresi daha dardır — mukavemet tablosunun ima ettiğinin tersi. Rapor edilen mekanizma sertliktir: 10.9 sınıfı 32-39 HRC'de, duyarlılığın geçiş bölgesi olarak tanımlanan bir konumdadır; 12.9 sınıfı ise daha serttir ve çatlak başlangıcına kadar daha az iç hidrojen tolere eder 9. 12.9 sınıfı ayrıca çentiğe, gerilmeli korozyona ve hidrojen gevrekliğine daha duyarlı olarak tanımlanır; bu da onu belirli tasarımlara kısıtlar 24. 14.9 sınıfı daha da ileri gider — 12.9'da biten ISO 898-1 kapsamının dışına düşer ve onun için galvanizleme tipik olarak yasaktır, yalnızca elektrolitik olmayan kaplamalar kalır 27. Hidrojene maruz bir bağlantı için pratik hamle, 12.9'a başvurmadan önce daha büyük çaplı bir 10.9 cıvatanın yükü taşıyıp taşımayacağını kontrol etmektir. Bu takas, öneren kaynak risk azaltma stratejisi olarak sunulur; normatif bir şart olarak değil 9.

Teklifi kabul etmeden önce sertifikada olması gerekenler

Tasarım minimum değerlere dayanır; bu yüzden evrak minimum değerleri göstermelidir. Torulama yükü, akma dayanımı ve çekme dayanımı ayrı standart değerleridir ve her standart üçünü de belirtmez — örneğin SAE J429, akma dayanımını torulama yükü lehine atlar 11. Hesabınız Rp0.2 kullanıyorsa, yalnızca torulama yükü raporlayan bir sertifika onu doğrulamaz.

  • Sertifikanın sınıf için minimum Rm ve minimum Rp0.2'yi raporladığını, nominal değerleri değil, doğrulayın.
  • Sertifikanın hangi standarda göre düzenlendiğini ve o standardın akma dayanımı belirleyip belirtmediğini kontrol edin.
  • Hidrojene maruz yüksek mukavemetli bağlantı elemanları için çentikli kırılma dayanımının veya torulama yükünün %75'inde en az 200 saat süreli sürekli yükleme testi isteyin; arıza kabul edilmez.
  • Bağlantı kritikse artımlı kademeli yüklemeden gevreklik oranını isteyin — genel kullanım için 0.60 üzeri, kritik uygulamalar için 0.75 üzeri.
  • Yüksek sıcaklık veya korozif hizmet için tedarikçinin servis aralığı boyunca ne kadar ön yükleme kaybı beklediğini ve hangi denetim aralığını önerdiğini sorun.

Kaynakların ayrıştığı yerler

İki anlaşmazlık tasarım esasını etkiler ve hiçbiri bu setteki kaynaklar tarafından çözülmez. Birincisi ön yüklemenin nasıl türetileceğidir; ikincisi tasarladığınız sayıların nominal mi minimum mu olduğudur.

İhtilaflı konu (birimiyle)Bir kaynak şunu bildirirBir diğeri şunu bildirirAlıcının yapması gereken
Ön yükleme esası (yöntem)Ön yükleme = çekme dayanımı / emniyet katsayısı 2-3Ön yükleme sürtünme kontrollü torkla belirlenir; torkun ~%10'u ön yükleme olurTedarikçiye tork değerinin hangi esası varsaydığını sorun
10.9 sınıfı çekme / akma (MPa)~1000 çekme, ~900 akma1040 minimum çekme, 940 minimum akmaSertifikanın nominal mi minimum mu değer verdiğini doğrulayın
12.9 sınıfı çekme / akma (MPa)~1200 çekme, ~1080 akma1220 minimum çekme, 1100 minimum akmaSertifikanın nominal mi minimum mu değer verdiğini doğrulayın

Sıkça Sorulan Sorular

Cıvatalarda çekme dayanımı ile akma dayanımı arasındaki fark nedir ve her biri bağlantı tasarımını ve emniyet katsayısını nasıl etkiler?

Belirli bir ISO 898-1 sınıfı için akma dayanımı (Rp0.2/ReL) düşük değerdir ve ön yüklemeyi sınırlayan odur; çekme dayanımı (Rm) ise yüksek değerdir ve kopma sınırıdır. Daha yüksek sınıflar ikisini de yükseltir ama minimum uzama ve kesit daralmasını düşürür; en güçlü kalite bu nedenle otomatik olarak en güvenli olan değildir.

Kaynaklar ön yükleme hesabının esası konusunda hem fikir mi?

Kaynaklar ayrışır: biri "Ön yükleme = çekme dayanımı / emniyet katsayısı (2-3), yani Rm tabanlı (S7)" derken diğeri "Ön yükleme sürtünme kontrollü torkla belirlenir ve torkun yalnızca ~%10'u ön yükleme olur, yani sürtünme ve hedef kavrama kuvveti tabanlıdır (S13, S14)" der. Farkı bir sinyal olarak görün: sipariş vermeden önce boyut ve uygulamanıza özgü değeri tedarikçiyle doğrulayın.

Kaynaklar 10.9 ve 12.9 sınıfları için nominal vs minimum çekme/akma değerleri konusunda hem fikir mi?

Kaynaklar ayrışır: biri "10.9: ~1000 MPa çekme, ~900 MPa akma; 12.9: ~1200 MPa çekme, ~1080 MPa akma (S24)" derken diğeri "10.9: minimum 1040 MPa çekme, minimum 940 MPa akma; 12.9: minimum 1220 MPa çekme, minimum 1100 MPa akma (S20)" der. Farkı bir sinyal olarak görün: sipariş vermeden önce boyut ve uygulamanıza özgü değeri tedarikçiyle doğrulayın.

Bağlantı elemanlarında çekme dayanımı vs akma dayanımı hakkında ne kanıtlanmamıştır?

Hiçbir kaynak herhangi bir kalite için Rm/ReL oranını açıkça vermez — bu iki değerden hesaplanmalıdır. Hiçbir kaynak torulama yükünün %65-90'ı şeklinde zorunlu bir ön yükleme hedefi ya da tork-ön yükleme dağılım yüzdesi vermez. Siparişiniz için bu önemliyse, genel bir iddiayı kabul etmek yerine tedarikçiden spesifik test veya veri sayfası değerini isteyin.

Kaynaklar · 28
  1. 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  2. 2 www.fasteneref.com fasteneref.com
  3. 3 www.structuremag.org structuremag.org
  4. 4 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  5. 5 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  6. 6 www.structuremag.org structuremag.org
  7. 7 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  8. 8 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  9. 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  10. 10 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  11. 11 wilsongarner.com wilsongarner.com
  12. 12 kebafastenings.com kebafastenings.com
  13. 13 www.nord-lock.com nord-lock.com
  14. 14 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  15. 15 kebafastenings.com kebafastenings.com
  16. 16 kebafastenings.com kebafastenings.com
  17. 17 engicalchub.com engicalchub.com
  18. 18 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  19. 19 oceanplayer.com oceanplayer.com
  20. 20 andrewsfasteners.uk andrewsfasteners.uk
  21. 21 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  22. 22 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  23. 23 kebafastenings.com kebafastenings.com
  24. 24 www.chinastainless-steel.com chinastainless-steel.com
  25. 25 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  26. 26 kenenghardware.com kenenghardware.com
  27. 27 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  28. 28 prochemwater.com prochemwater.com

Teklif İsteyin

Doğrulanmış üreticilerden fabrika çıkışı fiyat alın.

Talebinize eklemeniz gerekenler

  • ✓ Standart ve mukavemet sınıfı (ör. DIN 912, ISO 4762, sınıf 8.8) — özel parçalar için teknik resim.
  • ✓ Ölçüler, boylar ve diş tipi (metrik veya inç).
  • ✓ Her ölçü için adet ve hedef teslim tarihi.
  • ✓ Varış ülkesi ve varsa kaplama veya yüzey işlemi gereksinimi.
  • ✓ Sevkiyatla birlikte ihtiyaç duyduğunuz belgeler (ör. döküm analiz sertifikası) — teklife dahil edilmeleri için.
  • ✓ Talebiniz e-postayla doğrudan fabrika ekibine ulaşır ve 24 saat içinde yanıt alır.
  • ✓ Fabrika çıkışı fiyatlandırma
  • ✓ Standart ve özel ölçüler
  • ✓ Avrupa, Asya, Amerika ve Orta Doğu'daki alıcılara fabrikadan doğrudan ihracat
  • ✓ Tüm bağlantı elemanı ailelerinde tam destek

Bilgilerinizi yalnızca talebinizi yanıtlamak için kullanırız — formun topladığı her şey için Gizlilik Bildirimi sayfımıza bakın.