Granica plastyczności vs wytrzymałość na rozciąganie w śrubach: co rządzi wstępnym naprężeniem, co zerwaniem

Dla danej klasy ISO 898-1 granica plastyczności (Rp0.2/ReL) jest wartością niższą i to ona ogranicza wstępne naprężenie, podczas gdy wytrzymałość na rozciąganie (Rm) jest wartością wyższą i granicą zerwania 20, 24. Wyższe klasy podnoszą obie wartości, ale obniżają minimalne wydłużenie i przewężenie, więc najmocniejszy gatunek nie jest automatycznie najbezpieczniejszy 20. Czego źródła nie rozstrzygają — obowiązkowego udziału wstępnego naprężenia w obciążeniu kontrolnym, podanej proporcji Rm/ReL ani współczynników bezpieczeństwa na płynięcie względem zerwania — jest wypisane na końcu.

Zapytanie ofertowe

Która liczba jest granicą projektową, a która granicą zerwania

Norma gatunku nie daje jednej wytrzymałości; daje dwie, na różnych poziomach. Dla klas ISO 898-1 nominalne Rm wynosi 800, 1000 i 1200 MPa dla 8.8, 10.9 i 12.9, a nominalne Rp0.2 — 640, 900 i 1080 MPa dla tych samych trzech klas 20, 24. Wartości minimalne mają tę samą kolejność: 8.8 to 800 MPa rozciągania przy 640 MPa granicy plastyczności, 10.9 to 1040 przy 940, a 12.9 to 1220 przy 1100 20. Ta luka to sedno sprawy. Rp0.2 oznacza punkt, w którym śruba zaczyna deformować się trwale, i jest więc sufitem dla wszystkiego, co robisz ze śrubą podczas dokręcania — wstępne naprężenie żyje poniżej. Rm oznacza naprężenie, przy którym śruba faktycznie pęka, i jest więc granicą obciążenia, które połączenie może przenieść w eksploatacji 20, 24. Wymiarowanie połączenia wyłącznie po Rm to wymiarowanie normalnej eksploatacji na złej liczbie: śruba popłynie na długo przed osiągnięciem wartości projektowej. Jedno zastrzeżenie, zanim użyjesz którejkolwiek z tych liczb. Kolumny wartości nominalnych i minimalnych to nie to samo, i projekt, który cytuje "1000 MPa" dla śruby 10.9, cytuje wartość nominalną, podczas gdy norma gwarantuje 1040 MPa minimalnie 20, 24. Ustal, której kolumny używa Twoje obliczenie, i zaznacz to na rysunku.

Porównywać gatunki po pełnym zbiorze właściwości, nie po samej wytrzymałości

Czytanie tabeli w dół pokazuje kompromis. Każdy stopień klasy kupuje około 200 MPa rozciągania i 300 MPa granicy plastyczności, a oddaje minimalne wydłużenie i przewężenie 20. Wydłużenie spada z 12% przy 8.8 do 8% przy 12.9, a przewężenie z 52% do 44% 20. Te dwie liczby opisują, jak bardzo śruba rozciąga się i przewęża przed zerwaniem — rezerwę, która pozwala połączeniu redystrybuować obciążenie zamiast pękać. Śruba 12.9 jest mocniejsza i mniej wybaczająca, i norma mówi to w tej samej tabeli, która podaje jej wytrzymałość 20.

Gatunek (ISO 898-1)Minimalne Rm / Rp0.2 / obciążenie kontrolne (MPa)Minimalne wydłużenie / przewężenie (%)
8.8 (do M16)800 / 640 / 58012 / 52
8.8 (powyżej M16)830 / 660 / 60012 / 52
10.91040 / 940 / 83010 / 48
12.91220 / 1100 / 9708 / 44

Ustalić cel wstępnego naprężenia, gdy moment to w większości tarcie

Wstępne naprężenie trzyma połączenie w całości — i jest jedyną wielkością, której nie odczytasz z tabeli gatunku. Powód jest mechaniczny: gdy śruba schodzi po helisie gwintu, ruch obrotowy staje się liniowym rozciągnięciem, ale większość przyłożonego momentu jest zużywana na pokonanie tarcia, a nie na rozciąganie śruby. Jeden z rozbiorów zapisuje tylko około 10% momentu wejściowego na wstępne naprężenie, przy czym około 50% pochłania tarcie pod łbem, a około 40% tarcie w gwincie 13. Ten podział tłumaczy, dlaczego ten sam moment daje różne wstępne naprężenia na dwóch nominalnie identycznych połączeniach. Zmienisz smar — zmienia się tarcie, a wraz z nim przesuwa się wstępne naprężenie; smar o niskim tarciu redukuje moment potrzebny do tej samej wartości naprężenia 13. Tam gdzie siła skręcająca jest wyspecyfikowana, współczynnik tarcia staje się parametrem sterowanym, a nie przypadkiem wykończenia powierzchni. Badanie moment-naprężenie według ISO 16047 mierzy współczynnik K, z typowym celem µ = 0.12-0.18 dla układów smarowanych 14. Traktuj więc cel wstępnego naprężenia jako problem momentu sterowanego tarciem. Zapytaj dostawcę, jaki współczynnik tarcia zakłada podany moment i czy został on zwalidowany na rzeczywistym połączeniu, a nie na ogólnej tabeli.

Wybrać podstawę projektową dla wstępnego naprężenia i dla obciążenia granicznego

Potrzebujesz dwóch oddzielnych sprawdzeń, bo wstępne naprężenie i zerwanie są ograniczane przez różne wartości. Wstępne naprężenie musi pozostać poniżej granicy plastyczności, więc Rp0.2 jest liczbą, która nią rządzi; obciążenie graniczne, które połączenie może przenieść, jest ograniczone przez Rm 20, 24. Przyjęcie współczynnika bezpieczeństwa względem złej wartości to typowy błąd — współczynnik przyłożony do Rm wygląda hojnie, podczas gdy śruba już płynie. Jedna z szeroko krążących metod ustala wstępne naprężenie jako wytrzymałość na rozciąganie podzieloną przez współczynnik bezpieczeństwa 2-3, co dla śruby 800 MPa przy współczynniku 2 daje 400 MPa 7. To metoda naprężenia rozciągającego jednego producenta. I warto wiedzieć, że pozostaje w konflikcie z podejściem tarciowym z poprzedniej sekcji: wywodzi wstępne naprężenie z Rm, podczas gdy dowody dotyczące momentu mówią, że faktycznie uzyskane naprężenie wyznacza tarcie 7, 13. Nie są zamienne, a źródła ich nie godzą. Co możesz zrobić, to utrzymać podstawy wprost. Określ, czy Twoja wartość wstępnego naprężenia to udział granicy plastyczności, udział obciążenia kontrolnego, czy dzielenie przez wytrzymałość na rozciąganie, i określ, której wartości używa Twoje sprawdzenie na obciążenie graniczne. Jeśli specyfikacja klienta nazywa regułę wstępnego naprężenia, ta reguła rządzi; źródła tutaj nie ustanawiają domyślnej.

Czy wyższy gatunek kupuje trwałość zmęczeniową

Zmęczenie to miejsce, w którym stopień klasy przestaje się opłacać. Granica zmęczenia dla śrub ze stali stopowych z gwintem walcowanym jest raportowana na około 7-12% wytrzymałości na rozciąganie, przy współczynniku koncentracji naprężeń u dna gwintu Kt = 3.5-4.5 17. To liczba z poradnika, a nie wartość narzucona normą, ale kierunek jest jasny: naprężenie, które śruba toleruje w obciążeniu cyklicznym, to mały ułamek liczby na łbie. Kształt gwintu przesuwa trwałość zmęczeniową bardziej niż klasa. Gwinty walcowane dają według raportów około 2-3 razy większą trwałość zmęczeniową niż gwinty cięte, bo walcowanie zgnębia na zimno dno gwintu i pozostawia je w szczątkowych naprężeniach ściskających 17. Wstępne naprężenie też pomaga, inną drogą: wyższe naprężenie średnie z wstępnego naprężenia redukuje amplitudę naprężeń zmiennych, którą widzi śruba. Obciążenie cykliczne jest wtedy dzielone z dokręconymi częściami zamiast cyklicznie obciążać śrubę 17. Wyższe klasy stają się ponadto bardziej wrażliwe na karby w miarę twardnienia, co działa przeciwko zmęczeniu, a nie za nim 24. Jeśli Twoje połączenie jest krytyczne zmęczeniowo, właściwe pytania dotyczą trasy produkcji gwintu i kontroli wstępnego naprężenia, a nie tego, czy 12.9 bije 10.9.

Wykluczyć najwyższe klasy w środowisku wodorowym lub korozyjnym

W środowisku nasyconym wodorem użyteczne naprężenie to ułamek granicy plastyczności, i ten ułamek kurczy się wraz ze wzrostem klasy. Naprężenie progowe raportuje się na 60-85% granicy plastyczności dla klasy 10.9 wobec 40-65% dla klasy 12.9 w tych samych warunkach wodorowych 9. Mocniejszy gatunek ma więc mniejsze bezpieczne okno — odwrotność tego, co sugeruje tabela wytrzymałości. Raportowanym mechanizmem jest twardość: klasa 10.9 mieści się w 32-39 HRC, w opisywanej jako przejściowa strefie podatności, podczas gdy klasa 12.9 jest twardsza i toleruje mniej wodoru wewnętrznego przed zainicjowaniem pęknięcia 9. Klasę 12.9 opisuje się też jako bardziej wrażliwą na karby, korozję naprężeniową i kruchość wodorową, co ogranicza ją do szczególnych konstrukcji 24. Klasa 14.9 idzie jeszcze dalej — wypada poza zakres ISO 898-1, który kończy się na 12.9, a galwanizowanie jest dla niej typowo zakazane, pozostawiając tylko powłoki nieelektrolityczne 27. Dla połączenia narażonego na wodór praktycznym ruchem jest sprawdzenie, czy śruba 10.9 o większej średnicy przeniesie obciążenie, zanim sięgniesz po 12.9. Tę wymianę przedstawia jako strategię redukcji ryzyka źródło, które ją proponuje, nie wymóg normowy 9.

Co certyfikat musi wykazać, zanim przyjmiesz ofertę

Projekt opiera się na wartościach minimalnych, więc dokumentacja musi wykazywać wartości minimalne. Obciążenie kontrolne, granica plastyczności i wytrzymałość na rozciąganie to odrębne wartości normatywne, i nie każda norma specyfikuje wszystkie trzy — SAE J429 pomija na przykład granicę plastyczności na rzecz obciążenia kontrolnego 11. Jeśli Twoje obliczenie używa Rp0.2, certyfikat raportujący wyłącznie obciążenie kontrolne go nie weryfikuje.

  • Potwierdzić, że certyfikat raportuje minimalne Rm i minimalne Rp0.2 dla klasy, a nie wartości nominalne.
  • Sprawdzić, wg której normy wystawiono certyfikat i czy ta norma w ogóle określa granicę plastyczności.
  • Dla wysokowytrzymałościowych łączników narażonych na wodór wymagać badania obciążeniem długotrwałym na 75% wytrzymałości na zerwanie z karbem lub obciążenia kontrolnego przez co najmniej 200 godzin, bez dopuszczonych uszkodzeń.
  • Gdzie połączenie jest krytyczne, zapytać o współczynnik kruchości z obciążenia schodkowego inkrementalnego — powyżej 0.60 dla ogólnego zastosowania, powyżej 0.75 dla zastosowań krytycznych.
  • Dla pracy w podwyższonej temperaturze lub korozyjnej zapytać, jakiej utraty wstępnego naprężenia dostawca się spodziewa w interwale eksploatacji i jaki interwał przeglądów zaleca.

Gdzie źródła się różnią

Dwie rozbieżności dotykają podstawy projektowej, i żadna nie jest rozstrzygnięta przez źródła tego zestawu. Pierwsza dotyczy tego, jak w ogóle należy wywodzić wstępne naprężenie; druga — czy liczby, po których projektujesz, są nominalne czy minimalne.

Punkt sporny (z jednostką)Jedno źródło podajeInne podajeCo powinien zrobić kupujący
Podstawa wstępnego naprężenia (metoda)Wstępne naprężenie = wytrzymałość na rozciąganie / współczynnik bezpieczeństwa 2-3Wstępne naprężenie wyznaczone tarciem sterowanym momentem; ~10% momentu staje się wstępnym naprężeniemZapytać dostawcę, jaką podstawę zakłada podany moment
Klasa 10.9 rozciąganie / granica plastyczności (MPa)~1000 rozciąganie, ~900 granica plastyczności1040 minimalnie rozciąganie, 940 minimalnie granica plastycznościPotwierdzić, czy certyfikat podaje wartości nominalne czy minimalne
Klasa 12.9 rozciąganie / granica plastyczności (MPa)~1200 rozciąganie, ~1080 granica plastyczności1220 minimalnie rozciąganie, 1100 minimalnie granica plastycznościPotwierdzić, czy certyfikat podaje wartości nominalne czy minimalne

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest różnica między wytrzymałością na rozciąganie a granicą plastyczności w śrubach i jak każda wpływa na projektowanie połączenia i współczynnik bezpieczeństwa?

Dla danej klasy ISO 898-1 granica plastyczności (Rp0.2/ReL) jest wartością niższą i to ona ogranicza wstępne naprężenie, podczas gdy wytrzymałość na rozciąganie (Rm) jest wartością wyższą i granicą zerwania. Wyższe klasy podnoszą obie wartości, ale obniżają minimalne wydłużenie i przewężenie, więc najmocniejszy gatunek nie jest automatycznie najbezpieczniejszy.

Czy źródła są zgodne co do podstawy obliczania wstępnego naprężenia?

Źródła są rozbieżne: jedno podaje "Wstępne naprężenie = wytrzymałość na rozciąganie / współczynnik bezpieczeństwa (2-3), czyli na bazie Rm (S7)", a inne "Wstępne naprężenie wyznaczone tarciem sterowanym momentem, gdzie tylko ~10% momentu staje się wstępnym naprężeniem, czyli na bazie tarcia i docelowej siły skręcającej (S13, S14)". Traktuj rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla Twojego wymiaru i zastosowania u dostawcy przed zamówieniem.

Czy źródła są zgodne co do wartości nominalnych vs minimalnych rozciągania/granicy plastyczności dla klas 10.9 i 12.9?

Źródła są rozbieżne: jedno podaje "10.9: ~1000 MPa rozciągania, ~900 MPa granicy plastyczności; 12.9: ~1200 MPa rozciągania, ~1080 MPa granicy plastyczności (S24)", a inne "10.9: min. 1040 MPa rozciągania, min. 940 MPa granicy plastyczności; 12.9: min. 1220 MPa rozciągania, min. 1100 MPa granicy plastyczności (S20)". Traktuj rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla Twojego wymiaru i zastosowania u dostawcy przed zamówieniem.

Czego nie ustalono o wytrzymałości na rozciąganie vs granicy plastyczności w łącznikach?

Żadne źródło nie podaje wprost proporcji Rm/ReL dla żadnego gatunku — trzeba ją wyliczyć z dwóch wartości. Żadne nie podaje obowiązkowego celu wstępnego naprężenia 65-90% obciążenia kontrolnego ani procentu rozrzutu moment-wstępne naprężenie. Gdy to ma znaczenie dla Twojego zamówienia, żądaj od dostawcy konkretnej wartości badania lub z karty katalogowej zamiast akceptować ogólne twierdzenie.

Źródła · 28
  1. 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  2. 2 www.fasteneref.com fasteneref.com
  3. 3 www.structuremag.org structuremag.org
  4. 4 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  5. 5 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  6. 6 www.structuremag.org structuremag.org
  7. 7 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  8. 8 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  9. 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  10. 10 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  11. 11 wilsongarner.com wilsongarner.com
  12. 12 kebafastenings.com kebafastenings.com
  13. 13 www.nord-lock.com nord-lock.com
  14. 14 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  15. 15 kebafastenings.com kebafastenings.com
  16. 16 kebafastenings.com kebafastenings.com
  17. 17 engicalchub.com engicalchub.com
  18. 18 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  19. 19 oceanplayer.com oceanplayer.com
  20. 20 andrewsfasteners.uk andrewsfasteners.uk
  21. 21 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  22. 22 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  23. 23 kebafastenings.com kebafastenings.com
  24. 24 www.chinastainless-steel.com chinastainless-steel.com
  25. 25 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  26. 26 kenenghardware.com kenenghardware.com
  27. 27 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  28. 28 prochemwater.com prochemwater.com

Zapytanie ofertowe

Uzyskaj ceny bezpośrednio od producenta — od zweryfikowanych dostawców.

Co powinno znaleźć się w Twoim zapytaniu ofertowym

  • ✓ Norma i klasa wytrzymałości (np. DIN 912, ISO 4762, klasa 8.8) — w przypadku części niestandardowych dołącz rysunek.
  • ✓ Wymiary, długości i rodzaj gwintu (metryczny lub calowy).
  • ✓ Ilość dla każdego wymiaru oraz oczekiwany termin dostawy.
  • ✓ Kraj docelowy oraz wymagania dotyczące powłoki lub wykończenia powierzchni.
  • ✓ Dokumenty, które mają być dołączone do przesyłki (np. świadectwo kontroli materiałowej), aby znalazły się w wycenie.
  • ✓ Twoje zapytanie trafia bezpośrednio pocztą e-mail do zespołu fabryki, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.
  • ✓ Ceny bezpośrednio od producenta
  • ✓ Specyfikacje standardowe i niestandardowe
  • ✓ Eksport bezpośrednio z fabryki do klientów w Europie, Azji, Ameryce i na Bliskim Wschodzie
  • ✓ Obsługa pełnej rodziny łączników

Wykorzystujemy Twoje dane wyłącznie do odpowiedzi na Twoje zapytanie — wszystkie dane, które zbiera formularz, opisuje Informacja o ochronie danych.