Rekgrens vs treksterkte in bouten: welke de voorspanning bepaalt, welke de breuk

Voor een gegeven ISO 898-1-klasse is de rekgrens (Rp0.2/ReL) de lagere waarde en degene die de voorspanning begrenst, terwijl de treksterkte (Rm) de hogere waarde is en de grens voor breuk 20, 24. Hogere klassen verhogen beide maar verlagen de minimale rek en de insnoering, dus de sterkste kwaliteit is niet automatisch de veiligste 20. Wat de bronnen niet beslechten — een verplicht voorspanningsfractie van de proefbelasting, een vermeld Rm/ReL-verhouding, of veiligheidsfactoren tegen vloeien versus breuk — staat onderaan opgesomd.

Offerte aanvragen

Welk getal de ontwerpgrens is en welke de breukgrens

Een kwaliteitsnorm geeft u niet één sterkte; hij geeft er twee, op verschillende niveaus. Voor ISO 898-1-klassen is de nominale Rm 800, 1000 en 1200 MPa voor 8.8, 10.9 en 12.9, terwijl de nominale Rp0.2 640, 900 en 1080 MPa is voor diezelfde drie klassen 20, 24. De minimale waarden volgen dezelfde volgorde: 8.8 is 800 MPa trek tegen 640 MPa rekgrens, 10.9 is 1040 tegen 940, en 12.9 is 1220 tegen 1100 20. Die kloof is de kern van de zaak. Rp0.2 markeert waar de bout permanent begint te vervormen, en is daarmee het plafond voor alles wat u bij het aandraaien met de bout doet — de voorspanning leeft eronder. Rm markeert de spanning waarbij de bout werkelijk breekt, en is daarmee de grens voor de belasting die de verbinding in bedrijf kan weerstaan 20, 24. Een verbinding alleen op Rm dimensioneren is het normale bedrijf op het verkeerde getal dimensioneren: de bout vloeit lang voordat de ontwerpwaarde is bereikt. Een kanttekening voordat u een van beide cijfers gebruikt. De nominale en minimale kolommen zijn niet hetzelfde getal, en een ontwerp dat "1000 MPa" noemt voor een 10.9-bout noemt de nominale waarde terwijl de norm 1040 MPa minimaal garandeert 20, 24. Bepaal welke kolom uw berekening gebruikt en vermeld dat op de tekening.

Kwaliteiten vergelijken op de volledige eigenschappenset, niet op treksterkte alleen

De tabel van boven naar beneden lezen toont de afweging. Elke klasstap koopt circa 200 MPa trek en 300 MPa rekgrens en betaalt daarmee minimale rek en insnoering 20. De rek daalt van 12% bij 8.8 naar 8% bij 12.9, en de insnoering van 52% naar 44% 20. Die twee getallen beschrijven hoeveel de bout rekt en insnoert voordat hij breekt — de reserve waarmee een verbinding belasting kan herverdelen in plaats van te scheuren. Een 12.9-bout is sterker en minder vergevingsgezind, en de norm zegt dat in dezelfde tabel die zijn sterkte noemt 20.

Kwaliteit (ISO 898-1)Minimale Rm / Rp0.2 / proefbelasting (MPa)Minimale rek / insnoering (%)
8.8 (tot M16)800 / 640 / 58012 / 52
8.8 (boven M16)830 / 660 / 60012 / 52
10.91040 / 940 / 83010 / 48
12.91220 / 1100 / 9708 / 44

Het voorspanningsdoel vaststellen wanneer het koppel vooral wrijving is

De voorspanning houdt de verbinding bij elkaar, en het is de enige grootheid die u niet uit de kwaliteittabel kunt aflezen. De reden is mechanisch: terwijl de bout langs de schroefdraadhelix draait, wordt rotatie lineaire rek, maar het grootste deel van het toegepaste koppel gaat op aan wrijving, niet aan het rekken van de bout. Eén uitsplitsing schrijft slechts circa 10% van het ingestelde koppel toe aan voorspanning, met circa 50% voor kopwrijving en circa 40% voor draadwrijving 13. Die verdeling verklaart waarom hetzelfde koppel op twee nominale identieke verbindingen verschillende voorspanning geeft. Verandert u het smeermiddel, dan verandert de wrijving, en de voorspanning beweegt mee — een laagfriktioneel smeermiddel verlaagt het koppel dat voor dezelfde voorspanning nodig is 13. Waar de klemkracht is gespecificeerd, wordt de wrijvingscoëfficiënt een geregelde parameter in plaats van een toeval van de oppervlakteafwerking. Koppel-voorspanningstesten volgens ISO 16047 meten de K-factor, met typische doelwaarde µ = 0.12-0.18 voor gesmeerde systemen 14. Behandel het voorspanningsdoel dus als een wrijvingsgestuurd koppelprobleem. Vraag uw leverancier welke wrijvingscoëfficiënt het koppelcijfer aanneemt en of dit op de werkelijke verbinding is gevalideerd in plaats van op een generieke tabel.

De ontwerpbasis kiezen voor voorspanning en voor uiterste belasting

U hebt twee afzonderlijke controles nodig, want voorspanning en breuk worden door verschillende waarden begrensd. De voorspanning moet onder de rekgrens blijven, dus Rp0.2 is het bepalende getal; de uiterste belasting die de verbinding kan dragen wordt door Rm begrensd 20, 24. Een veiligheidsfactor tegen de verkeerde waarde aanleggen is de veelgemaakte fout — een factor op Rm oogt genereus terwijl de bout al vloeit. Een breed verspreide methode stelt voorspanning vast als treksterkte gedeeld door een veiligheidsfactor van 2-3, wat voor een bout van 800 MPa bij factor 2 op 400 MPa uitkomt 7. Dat is een trekspanningsmethode van een fabrikant. En het is de moeite waard te weten dat hij botst met de wrijvingsbenadering uit de vorige paragraaf: hij leidt de voorspanning uit Rm af, terwijl de koepelevidentie zegt dat de werkelijk bereikte voorspanning door de wrijving wordt bepaald 7, 13. Ze zijn niet uitwisselbaar en de bronnen verzoenen ze niet. Wat u kunt doen is de basen expliciet houden. Geef aan of uw voorspanningscijfer een fractie van de rekgrens is, van de proefbelasting, of een deling door de treksterkte, en geef aan welke waarde uw uiterste-belastingcontrole gebruikt. Noemt de klantspecificatie een voorspanningsregel, dan is die leidend; de bronnen hier stellen geen standaardregel vast.

Of een hogere kwaliteit vermoeiingsleven koopt

Bij vermoeiing loont de klassenstap niet meer. De vermoeiingsgrens voor bouten van gelegeerd staal met gewalste draad wordt gerapporteerd op circa 7-12% van de treksterkte, met een kerfspanningsconcentratiefactor aan de draadvoet van Kt = 3.5-4.5 17. Dat is een gidscijfer en geen normwaarde, maar de richting is duidelijk: de spanning die de bout in cyclische dienst tolereert is een kleine fractie van het getal op de kop. Draadvorm beïnvloedt het vermoeiingsleven meer dan klasse. Gewalste draden worden gerapporteerd circa 2-3 keer het vermoeiingsleven van gesneden draden te geven, omdat walsen de draadvoet koudvervormt en in druk-eigenspanning achterlaat 17. Ook voorspanning helpt, via een andere route: een hogere gemiddelde spanning door voorspanning verlaagt de wisselspanningsamplitude die de bout ziet. Zo wordt de cyclische belasting gedeeld met de geklemden delen in plaats van dat de bout wordt belast 17. Hogere klassen worden bovendien kerfgevoeliger naarmate ze harder worden, wat tegen vermoeiing werkt in plaats van ervoor 24. Is uw verbinding vermoeiingskritisch, dan gaan de juiste vragen over het draadproductieproces en de voorspanningsbeheersing, niet over of 12.9 beter is dan 10.9.

De hoogste klassen uitsluiten bij waterstof- of corrosieve dienst

In waterstofbeladen dienst is de bruikbare spanning een fractie van de rekgrens, en die fractie krimpt naarmate de klasse stijgt. De drempelspanning wordt gerapporteerd op 60-85% van de rekgrens voor klasse 10.9 tegen 40-65% voor klasse 12.9 onder dezelfde waterstofcondities 9. De sterkere kwaliteit heeft dus het kleinere veilige venster — het tegenovergestelde van wat de sterkte-tabel suggereert. Het gerapporteerde mechanisme is hardheid: klasse 10.9 ligt op 32-39 HRC, in wat als overgangszone van gevoeligheid wordt omschreven, terwijl klasse 12.9 harder is en minder interne waterstof tolereert voordat scheurvorming begint 9. Klasse 12.9 wordt verder omschreven als gevoeliger voor kerven, spanningscorrosie en waterstofbrosheid, wat zijn gebruik beperkt tot specifieke ontwerpen 24. Klasse 14.9 gaat nog verder — hij valt buiten het toepassingsbereik van ISO 898-1, dat bij 12.9 stopt, en elektrolytisch verzinken is er doorgaans verboden, zodat alleen niet-elektrolytische coatings overblijven 27. Voor een aan waterstof blootgestelde verbinding is de praktische stap te controleren of een 10.9-bout met grotere diameter de belasting draagt voordat u naar 12.9 grijpt. Die afweging wordt door de bron die hem doet als risicoreductiestrategie gepresenteerd, niet als normeis 9.

Wat het certificaat moet tonen voordat u de offerte accepteert

Het ontwerp rust op minimumwaarden, dus de documentatie moet minimumwaarden tonen. Proefbelasting, rekgrens en treksterkte zijn aparte genormaliseerde waarden, en niet elke norm specificeert alle drie — SAE J429 laat de rekgrens bijvoorbeeld weg ten gunste van de proefbelasting 11. Gebruikt uw berekening Rp0.2, dan verifieert een certificaat dat alleen proefbelasting rapporteert die niet.

  • Bevestigen dat het certificaat de minimale Rm en de minimale Rp0.2 voor de klasse rapporteert, geen nominale waarden.
  • Controleren tegen welke norm het certificaat is uitgegeven en of die norm een rekgrens voorschrijft.
  • Voor aan waterstof blootgestelde hoogvaste bevestigingsmaterialen een duurbelastingproef eisen op 75% van de kerfbreeksterkte of proefbelasting gedurende minimaal 200 uur, zonder toegestane uitval.
  • Waar de verbinding kritisch is, de brosheidsverhouding uit de incrementele trapbelasting opvragen — boven 0.60 voor algemeen gebruik, boven 0.75 voor kritische toepassingen.
  • Voor hoge-temperatuur- of corrosieve dienst opvragen welk voorspanningsverlies de leverancier over het service-interval verwacht en welk inspectie-interval wordt aanbevolen.

Waar de bronnen het oneens zijn

Twee meningsverschillen raken de ontwerpbasis, en geen van beide wordt door de bronnen van deze set opgelost. Het eerste is hoe de voorspanning überhaupt moet worden afgeleid; het tweede of de getallen waarop u ontwerpt nominaal of minimaal zijn.

Betwist punt (met eenheid)Eén bron meldtEen andere meldtWat de koper moet doen
Voorspanningsbasis (methode)Voorspanning = treksterkte / veiligheidsfactor 2-3Voorspanning bepaald door wrijvingsgestuurd koppel; ~10% van het koppel wordt voorspanningDe leverancier vragen welke basis het koppelcijfer aanneemt
Klasse 10.9 trek / rekgrens (MPa)~1000 trek, ~900 rekgrens1040 minimale trek, 940 minimale rekgrensBevestigen of het certificaat nominale of minimale waarden noemt
Klasse 12.9 trek / rekgrens (MPa)~1200 trek, ~1080 rekgrens1220 minimale trek, 1100 minimale rekgrensBevestigen of het certificaat nominale of minimale waarden noemt

Veelgestelde vragen

Wat is het verschil tussen treksterkte en rekgrens bij bouten, en hoe beïnvloedt elk het verbindingontwerp en veiligheidsfactor?

Voor een gegeven ISO 898-1-klasse is de rekgrens (Rp0.2/ReL) de lagere waarde en degene die de voorspanning begrenst, terwijl de treksterkte (Rm) de hogere waarde is en de grens voor breuk. Hogere klassen verhogen beide maar verlagen de minimale rek en de insnoering, dus de sterkste kwaliteit is niet automatisch de veiligste.

Zijn de bronnen het eens over de basis van de voorspanningsberekening?

De bronnen zijn het oneens: de ene meldt "Voorspanning = treksterkte / veiligheidsfactor (2-3), d.w.z. gebaseerd op Rm (S7)", terwijl de andere meldt "De voorspanning wordt bepaald door wrijvingsgestuurd koppel waarbij slechts ~10% van het koppel voorspanning wordt, d.w.z. gebaseerd op wrijving en doelklemkracht (S13, S14)". Behandel het verschil als signaal: verifieer de specifieke waarde voor uw maat en toepassing bij de leverancier voordat u bestelt.

Zijn de bronnen het eens over nominale vs minimale trek-/rekgrenswaarden voor de klassen 10.9 en 12.9?

De bronnen zijn het oneens: de ene meldt "10.9: ~1000 MPa trek, ~900 MPa rekgrens; 12.9: ~1200 MPa trek, ~1080 MPa rekgrens (S24)", terwijl de andere meldt "10.9: minimaal 1040 MPa trek, minimaal 940 MPa rekgrens; 12.9: minimaal 1220 MPa trek, minimaal 1100 MPa rekgrens (S20)". Behandel het verschil als signaal: verifieer de specifieke waarde voor uw maat en toepassing bij de leverancier voordat u bestelt.

Wat is niet vastgesteld over treksterkte vs rekgrens bij bevestigingsmaterialen?

Geen enkele bron noemt de Rm/ReL-verhouding expliciet voor enige kwaliteit — die moet uit de twee waarden worden berekend. Geen enkele bron noemt een verplicht voorspanningsdoel van 65-90% van de proefbelasting, of een spreidingspercentage koppel-naar-voorspanning. Waar dit voor uw order telt, vraagt u de leverancier om de specifieke test- of databladwaarde in plaats van een algemene claim te accepteren.

Bronnen · 28
  1. 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  2. 2 www.fasteneref.com fasteneref.com
  3. 3 www.structuremag.org structuremag.org
  4. 4 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
  5. 5 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
  6. 6 www.structuremag.org structuremag.org
  7. 7 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  8. 8 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  9. 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  10. 10 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  11. 11 wilsongarner.com wilsongarner.com
  12. 12 kebafastenings.com kebafastenings.com
  13. 13 www.nord-lock.com nord-lock.com
  14. 14 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  15. 15 kebafastenings.com kebafastenings.com
  16. 16 kebafastenings.com kebafastenings.com
  17. 17 engicalchub.com engicalchub.com
  18. 18 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  19. 19 oceanplayer.com oceanplayer.com
  20. 20 andrewsfasteners.uk andrewsfasteners.uk
  21. 21 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
  22. 22 www.kenenghardware.com kenenghardware.com
  23. 23 kebafastenings.com kebafastenings.com
  24. 24 www.chinastainless-steel.com chinastainless-steel.com
  25. 25 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  26. 26 kenenghardware.com kenenghardware.com
  27. 27 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
  28. 28 prochemwater.com prochemwater.com

Offerte aanvragen

Ontvang fabrieksprijzen rechtstreeks van geverifieerde fabrikanten.

Wat u in uw aanvraag moet opnemen

  • ✓ Norm en sterkteklasse (bijv. DIN 912, ISO 4762, klasse 8.8) — of een tekening voor speciale onderdelen.
  • ✓ Maten, lenges en schroefdraadtype (metrisch of inch).
  • ✓ Hoeveelheid per maat en uw gewenste leverdatum.
  • ✓ Bestemmingsland, plus eventuele eisen aan coating of afwerking.
  • ✓ Documenten die u bij de zending nodig heeft (bijv. een fabriekskeuringscertificaat), zodat de offerte deze meeneemt.
  • ✓ Uw aanvraag gaat rechtstreeks per e-mail naar het fabrieksteam en krijgt binnen 24 uur antwoord.
  • ✓ Fabrieksprijzen rechtstreeks
  • ✓ Standaard- en maatwerkspecificaties
  • ✓ Directe export vanaf de fabriek aan kopers in Europa, Azië, Amerika en het Midden-Oosten
  • ✓ Ondersteuning voor de volledige bevestigingsfamilie

We gebruiken uw gegevens uitsluitend om uw aanvraag te beantwoorden — zie onze Privacyverklaring voor alles wat het formulier verzamelt.