Dişli çubuk ve stud cıvata standartları: DIN 975/976 ve ASTM A193/A320'nin sınıflarla, kaplamalarla ve sertifikasyonla eşleştirilmesi
Flanşlı boru hatları veya yapısal ankraj için sınıf seçimi, geçerli kodun emniyet gerilmeleri çerçevesine ve çalışma ortamına göre yapılır; spesifikasyon sistemleri arasındaki çekme dayanımı eşdeğerliğine göre değil. Ek hizmet koşulları (sour service) NACE MR0175'e göre en fazla 235 HV / 22 HRC ile A193 B7M'yi işaret eder; 150 C altındaki hidrojen/H2S hizmeti ise 22-35 HRC ile düşük sertlikte B7'ye veya NACE uyumlu sınıflara işaret eder. A193/A320 sınıflarının tek tek çekme dayanımı değerleri ve tüm DIN 975/976 boyut verileri standartların kendisinden alınmalıdır, çünkü bu kaynak kümesinde hiçbiri bunları yayımlamıyor.
Eşit çekme dayanımı neden B7'yi, bir ISO kalite sınıfı cıvatayı ve A4 paslanmaz çeliği birbirinin yerine kullanılabilir yapmaz
Basınçlı veya yüksek sıcaklık hizmetinde neyin kullanılabileceğine, geçerli kodun malzeme sınıfları ve emniyet gerilmeleri çerçevesi karar verir 6. Bir A193 B7 stud, bir ISO kalite sınıfı cıvata ve bir A4 paslanmaz cıvata farklı spesifikasyon sistemlerine aittir; çekme dayanımının eşit olması bunları ikame yapmaz 6. Basınçlı kap ve kazan bağlantıları sürekli çekme yükünü, yüksek sıcaklığı ve hidrojen üretebilecek proses akışkanlarını birleştirir ve kaynaklar sıcaklık ile ortam rejimlerini tek bir sınıf seçimi olarak değil ayrı ayrı ele alır 13. Bu yüzden sınıf, koda ve çalışma ortamına göre seçilmelidir; bir veri sayfasından alınan çekme dayanımı değerine göre değil. Kaynaklar farklı sıcaklık ve ortam rejimleri için farklı A193 sınıflarına işaret eder, ancak emniyet gerilmesi değerleri, derating eğrileri veya basınç ratingleri yayımlamaz; bu yüzden bunlardan sayısal bir hizmet limiti türetilemez 613. Bir sınıfı sabitlemeden önce kod sahibinden veya proje mühendisinden emniyet gerilmeleri temelini isteyin.
A193 sınıfını ve sertlik tavanını çalışma rejimine uydurmak
Belirleyici olan çalışma rejimidir, dayanım sınıfı değil. Ek (sour) hizmette NACE MR0175'e göre en fazla 235 HV / 22 HRC ile A193 B7M önerilir 13. 150 C altındaki hidrojen veya H2S hizmetinde kaynaklar, hizmete bağlı olarak 22-35 HRC ile sınırlı A193 B7 gibi düşük sertlikte alaşımlı çeliklere veya NACE uyumlu sınıflara işaret eder 13. Yüksek sıcaklıktaki hidrojen hizmetinde ise A193 B16 ve B7M gibi Cr-Mo ve Cr-Mo-V çelikleri önerilir 13. Buradaki kaldıraç sertliktir: hem ek hizmetteki tavan hem de düşük sıcaklıktaki hidrojen aralığı sertlik limiti olarak ifade edilir; bu da sınıf seçimini bir çekme değerine değil ortama bağlar 13. Hattınız sıcakta ıslak H2S veya hidrojen taşıyorsa, tedarikçinin doğru sınıfı fiyatlandırması ve geçerli kodun sayısal aralığı sağlaması için talebinizde rejimi ve sertlik tavanını belirtin.
Yüksek sertlikte bir stud'u gevrekleşme risk bölgesine sokan kaplamaları elemek
Hidrojen gevrekleşmesine duyarlılık dayanım ve sertlikle artar; yaklaşık 39 HRC (380 HV) spesifiye sertliğin üzerinde belirgin biçimde yükselir ve eşik, bileşim, temper sıcaklığı ve alt yapıya bağlı olarak yaklaşık +/-1 HRC oynar 2. Bu eşiğin üzerindeki elektrogalvanizli parçalar için 190-220 C'de 8-10 saatlik bir tavlama (fırınlama) önerilen asgari süredir ve 24 saate kadar gerekebilir; yaygın olan 4 saatlik tavlama yetersizdir, hatta zararlı bile olabilir, çünkü çinko hidrojen difüzyonunu etkince bloke eder 4. Dolayısıyla kaplama kararı ile sınıf kararı birbirine bağlıdır: stud ne kadar sertse, sürecin o kadar payı yoktur. Elektrogalvaniz, yüksek sertlik aralığındaki sementasyonlu (yüzey sertleştirmeli) vidalar için uygun olmayabilir 3. Spesifikasyonunuz yüksek sertlikte bir stud üzerinde elektrogalvaniz istiyorsa, sertifikadaki genel bir "fırınlanmış" notunu kabul etmek yerine tedarikçiden fırınlama sıcaklığını, bekleme süresini ve zaman aralığının sağlandığını gösteren zaman damgalı kayıtları isteyin.
Elektrogalvaniz, sıcak daldırma galvaniz ve çinko pul (zinc flake) arasında seçim
Elektrogalvaniz ekonomik ve kolay bulunur, ancak yüksek sertlikteki sementasyonlu vidalar için uygun olmayabilir ve duyarlı parçalarda fırınlama kontrolleri gerektirir 3. Yüksek dayanımlı bağlantı elemanlarının sıcak daldırma galvanizi belgelenmiş endişeler taşır: ASTM F16 komitesi, 1970'lerde gerilmeli korozyona atfedilen arızaların ardından Kuzey Amerika'da A490 yapı cıvatlarının sıcak daldırma galvanizini yasakladı; buna karşılık ISO 898-1 sınıf 10.9 yapı cıvatlarının galvanizi Avrupa'da ve başka yerlerde standart uygulama olarak kaldı 3. Çinko pul kaplamalar asitli dağlama ve elektrolitik hidrojen oluşumunu ortadan kaldırır ve 200-340 C'de tesadüfi gaz alma ile kürlenir. Nötr tuz püskürtme testinde tipik olarak 6-15 µm katmanla 720-1500 saate kadar kızıl pas direnci, tipik olarak 0.09-0.16 sürtünme katsayısı ve yaklaşık 300 C'ye kadar kullanım sağlar 17. Korozyonlu bir ortamda yüksek dayanımlı bir stud için süreç hidrojen adımı eklemeyen yol olarak çinko pulu öne çıkaran tam da bu bileşimdir 17. Elektrogalvaniz, ASTM F1941'e atıf yapan bir tedarikçinin belgelerine göre iç mekan yapıları, kuru ortamlar, hafif yük uygulamaları ve sınırlı nem maruziyeti için uygunluğunu sürdürür 18. Bu kaynak kümesinde hiçbiri belirli bir sınıf veya hizmet için zorunlu bir kaplama ortaya koymaz; seçimi, korozyon şiddeti, sertlik ve doğrulayabildiğiniz proses kontrolleri arasında bir denge olarak ele alın.
Sıcak daldırma galvanizde ASTM F2329 ile ASTM A153 karşılaştırması: ek doğrulama ne kazandırır
Her iki spesifikasyon da çinkoya daldırıldıktan sonra santrifüjlenen donanımların sıcak daldırma galvanizini düzenler ve F2329 birçok prosedür için A153'ün test yöntemlerine atıf yapar 8. Fark, doğrulama yükündedir: F2329 her parti için zorunlu yapışma testleri, parti üretimlerinden üretim partilerini ayıran daha karmaşık örnekleme, küçük bağlantı elemanları ve A394 cıvatlar için daha yüksek minimum kaplama kalınlıkları, zorunlu suya havuzlama ve isteğe bağlı son işlemler ekler 10. Bir tedarikçi primini A153'e göre %10-25 olarak belirtir ve F2329'u yalnızca kritik yapısal uygulamaların, yüksek dayanımlı bağlantı elemanlarının veya titiz dokümantasyonun bunu haklı çıkardığı yerde önerir 10. Biriminizin bu kategoriye girip girmediğine tabloyu kullanarak karar verin.
| Galvaniz spesifikasyonu | Diğerine göre ne ekler | Alıcının ne zaman belirtmesi gerekir |
|---|---|---|
| ASTM A153 | Temel spesifikasyon; F2329 test yöntemlerine atıf yapar 8 | Kritik olmayan uygulamalarda genel inşaat donanımı 10 |
| ASTM F2329 | Parti başına zorunlu yapışma testi; daha karmaşık örnekleme 10 | Kritik yapısal veya yüksek dayanımlı cıvata uygulamaları 10 |
| ASTM F2329 | Daha yüksek minimum kalınlıklar: küçük bağlantı elemanlarında 1.5 yerine 1.4 mils 10 | Kalınlığın önemli olduğu 3/8 in altındaki küçük bağlantı elemanları 10 |
| ASTM F2329 | A394 cıvatlar: ortalama 2.8 yerine 2.1 mils kaplama 10 | Yüksek dayanımlı A394 cıvata takımları 10 |
| ASTM F2329 | Zorunlu suya havuzlama; opsiyonel kromat veya fosfat son işlemi 10 | Son işlem veya belgelenmiş proses uyumu gerektiğinde 10 |
| ASTM F2329 | A153'e göre belirtilen %10-25 maliyet primi 10 | İnspeksiyon yükünün birim tarafından haklı çıkarıldığı durumlarda 10 |
Teklifin sizin temeliniz üzere dönmesi için talebin neleri taşıması gerekir
Yalnızca "M16 paslanmaz cıvata" ya da "M20 yüksek dayanımlı cıvata" diyen bir talep, güvenilir bir teknik teklif için yeterli değildir 20. Tedarikçinin sizin adınıza bir sınıf, kaplama veya sertifika üstlenememesi için aşağıdakilerin her birini belirtin.
- Standart ve baskı, cıvata tipi, çap, boy ve diş adımı 20
- Malzeme ve kalite sınıfı 20
- Kaplama, pasivasyon veya kayganlaştırıcı — öngörülebilir bir tork-ön yükleme ilişkisi gerekiyorsa kayganlaştırıcı tanımının da dahil edilmesi 920
- Miktar ve yıllık talep 20
- Çalışma sıcaklığı ve korozyon ortamı 20
- Birleşim veya uygulama tanımı ile tork ya da ön yükleme gereksinimi 20
- Somun ve pul eşleşmesi 20
Nitelikleyen dayanım ve boyut değerleri gerçekte nereden gelir
Kanıt yükü, akma dayanımı ve çekme dayanımı, bir bağlantı elemanının sınıf veya kalite olarak nitelenebilmesi için karşılaması gereken, bir standart tarafından belirlenen asgari değerlerdir. Her standart üç testi de şart koşmaz 11. Bu yüzden nitelikleyen değerler, özet tablodan değil siparişte adı geçen standart baskısından okunmalıdır. Örneğin ISO 898-1 sınıf 12.9; 39-44 HRC (385-435 HV) sertlikte 1220 MPa minimum çekme dayanımı ve 1100 MPa minimum akma (kanıt) gerilmesi taşır 12. Ve standart, korozyonlu ortamlarda gerilmeli korozyon duyarlılığı konusunda kendisi uyarır 12. Bu makale, A193/A320 sınıfları veya DIN 975/976 için eşdeğer değerleri taşımaz, çünkü bu kaynak kümesinde hiçbiri bunları yayımlamıyor. Talebi yazarken standart ve baskıyı adlandırın ve tedarikçiden o baskının spesifiye asgari değerlerine göre teklif vermesini isteyin; böylece sertifika aynı belgeye göre doğrulanabilir.
Kaynakların uyuşmadığı yerler ve sipariş öncesi doğrulanacaklar
Yüksek dayanımlı bir stud siparişi için iki uyuşmazlık önemlidir: yüksek dayanımlı bir cıvata üzerinde sıcak daldırma galvanizin kabul edilebilir olup olmadığı ve standart bir Grade 8 veya 10.9 parçanın fırınlamaya gerek olup olmadığı. Her ikisi de siparişe yazılanı değiştirir; bu yüzden her iki pozisyonu görünür tutun ve proje standartınıza göre doğrulayın.
| İhtilaflı konu (birimiyle) | Bir kaynak bildiriyor | Başka bir kaynak bildiriyor | Alıcı ne yapmalı |
|---|---|---|---|
| Yüksek dayanımlı yapı cıvatlarında sıcak daldırma galvaniz (kabul edilebilirlik) | ASTM F16, 1970'lerdeki SCC arızalarının ardından Kuzey Amerika'da A490 için yasakladı 3 | ISO 898-1 sınıf 10.9 yapı cıvatlarının galvanizi Avrupa'da standart uygulama olarak kaldı 3 | Birliğinizi hangi bölgesel uygulamanın ve hangi proje standardının yönettiğini teyit edin 3 |
| Grade 8 / 10.9 için fırınlama gerekliliği (saat) | Standart Grade 8 ve 10.9 parçaların fırınlamaya ihtiyacı yok 4 | Fırınlama tablosu Grade 8 / 8.8 için 4 h, Grade 10 / 10.9 için 8 h asgari süre veriyor 22 | Tedarikçiye fırınlama notunun hangi standardı izlediğini sorun 422 |
Sıkça Sorulan Sorular
Dişli çubuk ve stud cıvata standartları (DIN 975/976, ASTM A193/A320, B7/B7M) sınıflarla, kaplamalarla ve flanşlı boru hattı ile yapısal ankraj gibi uygulamalarla nasıl eşleşir?
Flanşlı boru hattı veya yapısal ankraj için sınıf seçimi, geçerli kodun emniyet gerilmeleri çerçevesine ve çalışma ortamına göre yapılır; spesifikasyon sistemleri arasındaki çekme dayanımı eşdeğerliğine göre değil. Ek hizmet, NACE MR0175'e göre en fazla 235 HV / 22 HRC ile A193 B7M'yi; 150 C altındaki hidrojen/H2S hizmeti ise 22-35 HRC ile düşük sertlikte B7'yi veya NACE uyumlu sınıfları işaret eder.
Kaynaklar, yüksek dayanımlı yapı cıvatlarının sıcak daldırma galvanizi konusunda hemfikir mi?
Toplanan kaynaklar hemfikir değil: biri "ASTM F16 komitesinin 1970'lerdeki SCC kaynaklı arızaların ardından Kuzey Amerika'da ASTM A490 yapı cıvatlarının sıcak daldırma galvanizini yasakladığını", diğeri ise "Avrupa'da ve başka yerlerde ISO 898-1 sınıf 10.9 yapı cıvatlarının galvanizinin standart uygulama olarak kaldığını; DSV kılavuzunun asitli dağlama yerine mekanik temizlik öngördüğünü" bildiriyor. Uyuşmazlığı bir sinyal olarak değerlendirin: sipariş vermeden önce ölçünüz ve uygulamanız için spesifik değeri tedarikçiyle doğrulayın.
Kaynaklar, standart Grade 8 ve sınıf 10.9 bağlantı elemanlarında fırınlama gerekliliği konusunda hemfikir mi?
Toplanan kaynaklar hemfikir değil: biri "standart Grade 8 ve sınıf 10.9 parçalar gibi parçaların fırınlamaya ihtiyaç duymadığını; ASTM B633 gibi spesifikasyonların bunu sıkça gereksiz yere şart koştuğunu", diğeri ise "fırınlama tablosunun Grade 8 / 8.8 için 190 C'de 4 h ve Grade 10 / 10.9 için 8 h asgari süreler listelediğini" bildiriyor. Uyuşmazlığı bir sinyal olarak değerlendirin: sipariş vermeden önce ölçünüz için spesifik değeri tedarikçiyle doğrulayın.
Dişli çubuk ve stud cıvatlar: standartlar, sınıflar ve uygulamalar konusunda ne kanıtlanmamıştır?
B7, B7M, B8, B8M, B16 veya L7 için A193/A320 sınıflarının tek tek minimum çekme, akma ve uzama değerleri — bunları siparişte adı geçen standart baskısından alın. DIN 975 ve DIN 976'nın dayanım sınıfları, boyut gereksinimleri, diş formu ve boy toleransları ile ASME B18.31.2 / B18.2.1 içerikleri — bu kaynak kümesinde hiçbiri bunları kapsamıyor. Siparişiniz için önemliyse, genel bir iddia yerine tedarikçiden spesifik test veya veri sayfası değerini isteyin.
İlgili Sayfalar
Kaynaklar · 22
- 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 2 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 3 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 4 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 5 www.engineeringtoolbox.com engineeringtoolbox.com
- 6 www.fasteneref.com fasteneref.com
- 7 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 8 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 10 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 11 wilsongarner.com wilsongarner.com
- 12 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 13 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 14 www.modusadvanced.com modusadvanced.com
- 15 andrewsfasteners.uk andrewsfasteners.uk
- 16 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 17 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 18 intercorpusa.com intercorpusa.com
- 19 www.nord-lock.com nord-lock.com
- 20 www.fasteneref.com fasteneref.com
- 21 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 22 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
Teklif İsteyin
Doğrulanmış üreticilerden fabrika çıkışı fiyat alın.
Talebinize eklemeniz gerekenler
- ✓ Standart ve mukavemet sınıfı (ör. DIN 912, ISO 4762, sınıf 8.8) — özel parçalar için teknik resim.
- ✓ Ölçüler, boylar ve diş tipi (metrik veya inç).
- ✓ Her ölçü için adet ve hedef teslim tarihi.
- ✓ Varış ülkesi ve varsa kaplama veya yüzey işlemi gereksinimi.
- ✓ Sevkiyatla birlikte ihtiyaç duyduğunuz belgeler (ör. döküm analiz sertifikası) — teklife dahil edilmeleri için.
- ✓ Talebiniz e-postayla doğrudan fabrika ekibine ulaşır ve 24 saat içinde yanıt alır.
- ✓ Fabrika çıkışı fiyatlandırma
- ✓ Standart ve özel ölçüler
- ✓ Avrupa, Asya, Amerika ve Orta Doğu'daki alıcılara fabrikadan doğrudan ihracat
- ✓ Tüm bağlantı elemanı ailelerinde tam destek