Normy prętów gwintowanych i szpil: przyporządkowanie DIN 975/976 i ASTM A193/A320 do klas, powłok i certyfikacji
Dla rurociągów kołnierzowych lub zakotwień konstrukcyjnych wybór klasy wynika z ramy naprężeń dopuszczalnych obowiązującego kodu oraz ze środowiska pracy, a nie z równoważności wytrzymałości na rozciąganie między systemami specyfikacji. Praca w środowisku kwaśnym wskazuje na A193 B7M o maksymalnie 235 HV / 22 HRC wg NACE MR0175, natomiast praca z wodorem/H2S poniżej 150 C wskazuje na niskotwardy B7 o 22-35 HRC lub klasy zgodne z NACE. Wartości wytrzymałościowe poszczególnych klas A193/A320 oraz wszystkie dane wymiarowe DIN 975/976 trzeba pobrać z samych norm, bo żadne źródło z tego zbioru ich nie publikuje.
Dlaczego równa wytrzymałość na rozciąganie nie czyni B7, śruby klasy ISO i staliwa A4 wymiennymi
W pracy pod ciśnieniem lub w podwyższonej temperaturze o tym, czego można użyć, decydują klasy materiałów i rama naprężeń dopuszczalnych obowiązującego kodu 6. Szpila A193 B7, śruby klasy ISO i śruby ze staliwa A4 należą do różnych systemów specyfikacji — taka sama wytrzymałość na rozciąganie nie czyni ich zamiennikami 6. Połączenia zbiorników ciśnieniowych i kotłów łączą utrzymujące się obciążenie rozciągające, podwyższoną temperaturę oraz czynniki procesowe mogące generować wodór, a źródła traktują zakresy temperatury i środowiska osobno, a nie jako jeden wybór klasy 13. Dlatego klasę trzeba dobrać względem kodu i środowiska pracy, a nie względem liczby wytrzymałości z karty katalogowej. Źródła wskazują różne klasy A193 dla różnych zakresów temperatury i środowiska, ale nie publikują wartości naprężeń dopuszczalnych, krzywych deklasyfikacji ani ratingów ciśnienia, więc nie da się z nich wyprowadzić liczbowej granicy pracy 613. Zapytaj posiadacza kodu lub inżyniera projektu o podstawę naprężeń dopuszczalnych, zanim ustalisz klasę.
Dopasowanie klasy A193 i górnej granicy twardości do reżimu pracy
Decyduje reżim pracy, nie klasa wytrzymałości. Do pracy kwaśnej wskazany jest A193 B7M o maksymalnie 235 HV / 22 HRC wg NACE MR0175 13. Poniżej 150 C w pracy z wodorem lub H2S źródła wskazują stale stopowe o niskiej twardości, jak A193 B7 ograniczony do 22-35 HRC zależnie od pracy, lub klasy zgodne z NACE 13. Do pracy z wodorem w podwyższonej temperaturze wskazane są stale Cr-Mo i Cr-Mo-V, takie jak A193 B16 i B7M 13. Twardość jest tu dźwignią: zarówno limit w pracy kwaśnej, jak i zakres dla wodoru w niskiej temperaturze wyrażone są jako limity twardości, co wiąże wybór klasy ze środowiskiem, a nie z liczbą wytrzymałości 13. Jeśli Twoja instalacja przewodzi mokry H2S lub wodór w podwyższonej temperaturze, podaj reżim i limit twardości w zapytaniu, by dostawca wycenił właściwą klasę, a obowiązujący kod dostarczył liczbowej obudowy.
Wykluczenie powłok, które wprowadzają wysoko-twardą szpilę w strefę ryzyka kruchości wodorowej
Podatność na kruchość wodorową rośnie z wytrzymałością i twardością i wyraźnie zwiększa się powyżej specyfikowanej twardości około 39 HRC (380 HV), przy czym próg waha się o około +/-1 HRC wraz ze składem chemicznym, temperaturą odpuszczania i substrukturą 2. Dla części cynkowanych galwanicznie powyżej tego progu minimalną zalecaną wartością jest wygrzewanie 8-10 godzin w 190-220 C, a czasem potrzebne jest do 24 godzin; częste 4-godzinne wygrzewanie jest niewystarczające i może nawet zaszkodzić, bo cynk skutecznie blokuje dyfuzję wodoru 4. Decyzja o powłoce i decyzja o klasie są więc sprzężone: im twardsza szpila, tym mniej marginesu ma proces. Cynkowanie galwaniczne może nie być odpowiednie dla śrub hartowanych powierzchniowo w wysokich zakresach twardości 3. Jeśli Twoja specyfikacja wymaga cynku galwanicznego na wysoko-twardej szpile, zażądaj od dostawcy temperatury wygrzewania, czasu wytrzymania i rejestrów z datownikiem potwierdzających zachowanie okna czasowego, zamiast akceptować ogólną adnotację "wygrzane" na certyfikacie.
Wybór między cynkowaniem galwanicznym, ogniowym i powłoką z łusek cynku
Cynk galwaniczny jest ekonomiczny i łatwo dostępny, ale może nie nadawać się dla śrub hartowanych powierzchniowo o wysokiej twardości i wymaga kontroli wygrzewania części podatnych 3. Cynkowanie ogniowe łączników wysokowytrzymałych budzi udokumentowane obawy: komitet ASTM F16 zakazał cynkowania ogniowego śrub konstrukcyjnych A490 w Ameryce Północnej po awariach lat 70. przypisywanych korozji naprężeniowej, podczas gdy cynkowanie śrub ISO 898-1 klasy 10.9 pozostało w Europie i gdzie indziej praktyką standardową 3. Powłoki z łusek cynku eliminują trawienie kwaśne i elektrolityczne wydzielanie wodoru oraz utwardzają się w 200-340 C z przygodnym odgazowaniem. Zapewniają typowo 720-1500 h do rdzy czerwonej w neutralnej mgle solnej przy 6-15 µm na warstwę, typowym współczynniku tarcia 0.09-0.16 i pracy do około 300 C 17. Dla wysokowytrzymałej szpili w środowisku korozyjnym właśnie ta kombinacja czyni łuski cynku drogą, która nie dodaje etapu wodorowego do procesu 17. Cynk galwaniczny pozostaje odpowiedni do budowy wnętrz, środowisk suchych, zastosowań lekkoobciążonych i ograniczonej ekspozycji na wilgoć, według dokumentacji jednego z dostawców powołującej się na ASTM F1941 18. Żadne źródło z tego zbioru nie ustala obowiązkowej powłoki dla danej klasy ani pracy — traktuj wybór jako kompromis między agresywnością korozji, twardością i kontrolami procesu, które potrafisz zweryfikować.
ASTM F2329 kontra ASTM A153 przy cynkowaniu ogniowym: co daje dodatkowa weryfikacja
Obie specyfikacje regulują cynkowanie ogniowe elementów odwirowywanych po zanurzeniu w cynku, a F2329 w wielu procedurach odsyła do metod badań A153 8. Różnica leży w ciężarze weryfikacji: F2329 dodaje obowiązkowe badania przyczepności na każdej partii, bardziej złożone pobieranie próbek odróżniające partie od lotów produkcyjnych, wyższe minimalne grubości powłoki dla małych łączników i śrub A394, obowiązkowe chłodzenie wodą oraz opcjonalne obróbki końcowe 10. Jeden z dostawców szacuje dopłatę na 10-25% względem A153 i rekomenduje F2329 tylko tam, gdzie uzasadniają to krytyczne zastosowania konstrukcyjne, łączniki wysokowytrzymałe lub rygorystyczna dokumentacja 10. Skorzystaj z tabeli, by zdecydować, czy Twoje połączenie mieści się w tej kategorii.
| Specyfikacja cynkowania ogniowego | Co dodaje względem drugiej | Kiedy kupujący powinien ją określić |
|---|---|---|
| ASTM A153 | Specyfikacja bazowa; F2329 odsyła do jej metod badań 8 | Ogólne osprzęt budowlany w zastosowaniach niekrytycznych 10 |
| ASTM F2329 | Obowiązkowe badanie przyczepności na partię; bardziej złożone pobieranie próbek 10 | Krytyczne zastosowania konstrukcyjne lub łączniki wysokowytrzymałe 10 |
| ASTM F2329 | Wyższe minimalne grubości: 1.5 wobec 1.4 mils dla małych łączników 10 | Małe łączniki poniżej 3/8 in, gdzie grubość powłoki ma znaczenie 10 |
| ASTM F2329 | Śruby A394: 2.8 wobec 2.1 mils średniej grubości powłoki 10 | Zespoły wysokowytrzymałych śrub A394 10 |
| ASTM F2329 | Obowiązkowe chłodzenie wodą; opcjonalna obróbka chromianowa lub fosforanowa 10 | Gdy wymagana jest obróbka końcowa lub udokumentowana zgodność procesu 10 |
| ASTM F2329 | Zadeklarowana dopłata 10-25% względem A153 10 | Gdy ciężar inspekcji jest uzasadniony przez połączenie 10 |
Co musi zawierać zapytanie ofertowe, by wycena wróciła na Twoich podstawach
Zapytanie brzmiące tylko "śruba nierdzewna M16" czy "śruba wysokowytrzymała M20" nie wystarcza do wiarygodnej wyceny technicznej 20. Podaj każdy z poniższych punktów, by dostawca nie musiał za Ciebie zakładać klasy, powłoki ani certyfikatu.
- Norma i wydanie, typ śruby, średnica, długość i skok gwintu 20
- Materiał i klasa wytrzymałości 20
- Powłoka, pasywacja lub smar — wraz z oznaczeniem smaru, jeśli potrzebna jest przewidywalna relacja momentu i naciągu 920
- Ilość i roczne zapotrzebowanie 20
- Temperatura pracy i środowisko korozyjne 20
- Opis połączenia lub zastosowania oraz wymagany moment lub naciąg wstępny 20
- Dobór nakrętki i podkładki 20
Skąd naprawdę pochodzą wartości wytrzymałościowe i wymiarowe decydujące o kwalifikacji
Obciążenie dowodowe, granica plastyczności i wytrzymałość na rozciąganie to wartości minimalne ustalone przez normę, które łącznik musi spełnić, by kwalifikować się jako klasa. Nie każda norma przewiduje wszystkie trzy badania 11. Dlatego wartości decydujące o kwalifikacji trzeba odczytać z wydania normy wskazanego w zamówieniu, a nie z tabeli zbiorczej. Klasa 12.9 wg ISO 898-1 ma na przykład minimalną wytrzymałość na rozciąganie 1220 MPa i minimalną granicę plastyczności (obciążenie dowodowe) 1100 MPa przy 39-44 HRC (385-435 HV) 12. Sama norma ostrzega też przed podatnością na korozję naprężeniową w środowiskach korozyjnych 12. Ten artykuł nie podaje odpowiednich wartości dla klas A193/A320 ani DIN 975/976, bo żadne źródło z tego zbioru ich nie publikuje. Pisząc zapytanie, wskaż normę i wydanie i poproś dostawcę o wycenę względem specyfikowanych wartości minimalnych tego wydania, by certyfikat dało się sprawdzić względem tego samego dokumentu.
Gdzie źródła się różnią i co sprawdzić przed zamówieniem
Dwie rozbieżności mają znaczenie przy zamówieniu wysokowytrzymałych szpil: czy cynkowanie ogniowe jest dopuszczalne na wysokowytrzymałej śrubie i czy standardowa część Grade 8 lub 10.9 w ogóle wymaga wygrzewania. Obie zmieniają to, co trafia do zamówienia — utrzymuj więc obie pozycje widoczne i weryfikuj względem normy projektu.
| Sporny punkt (z jednostką) | Jedno źródło podaje | Inne podaje | Co powinien zrobić kupujący |
|---|---|---|---|
| Cynkowanie ogniowe wysokowytrzymałych śrub konstrukcyjnych (dopuszczalność) | ASTM F16 zakazało go dla A490 w Ameryce Północnej po awariach SCC w latach 70. 3 | Cynkowanie śrub konstrukcyjnych ISO 898-1 klasy 10.9 pozostało w Europie praktyką standardową 3 | Potwierdź, jaka praktyka regionalna i jaka norma projektu obowiązują Twoje połączenie 3 |
| Konieczność wygrzewania dla Grade 8 / 10.9 (godziny) | Standardowe części Grade 8 i 10.9 nie wymagają wygrzewania 4 | Tabela wygrzewania podaje 4 h dla Grade 8 / 8.8 i 8 h dla Grade 10 / 10.9 jako minima 22 | Zapytaj dostawcę, jakiej normy przestrzega adnotacja o wygrzewaniu 422 |
Najczęściej zadawane pytania
Jak normy prętów gwintowanych i szpil (DIN 975/976, ASTM A193/A320, B7/B7M) przypisują się do klas, powłok i zastosowań, takich jak rurociągi kołnierzowe i zakotwienia konstrukcyjne?
Dla rurociągów kołnierzowych lub zakotwień konstrukcyjnych wybór klasy wynika z ramy naprężeń dopuszczalnych obowiązującego kodu oraz ze środowiska pracy, a nie z równoważności wytrzymałości na rozciąganie między systemami specyfikacji. Praca kwaśna wskazuje A193 B7M o maksymalnie 235 HV / 22 HRC wg NACE MR0175, a praca z wodorem/H2S poniżej 150 C — niskotwardy B7 o 22-35 HRC lub klasy zgodne z NACE.
Czy źródła są zgodne co do cynkowania ogniowego wysokowytrzymałych śrub konstrukcyjnych?
Zebrane źródła się różnią: jedno podaje, że "komitet ASTM F16 zakazał cynkowania ogniowego śrub konstrukcyjnych ASTM A490 w Ameryce Północnej po awariach w latach 70. przypisywanych korozji naprężeniowej", a drugie, że "w Europie i gdzie indziej cynkowanie śrub konstrukcyjnych ISO 898-1 klasy 10.9 pozostało praktyką standardową, przy czym przewodnik DSV zaleca czyszczenie mechaniczne zamiast trawienia kwaśnego". Potraktuj rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla swojego wymiaru i zastosowania u dostawcy przed zamówieniem.
Czy źródła są zgodne co do konieczności wygrzewania standardowych łączników Grade 8 i klasy 10.9?
Zebrane źródła się różnią: jedno podaje, że "części takie jak standardowe łączniki Grade 8 i klasy 10.9 nie wymagają wygrzewania, choć specyfikacje takie jak ASTM B633 często wymagają go niepotrzebnie", a drugie, że "tabela wygrzewania podaje 4 h w 190 C dla Grade 8 / 8.8 i 8 h dla Grade 10 / 10.9 jako minima". Potraktuj rozbieżność jako sygnał: zweryfikuj konkretną wartość dla swojego wymiaru u dostawcy przed zamówieniem.
Czego nie ustalono w kwestii prętów gwintowanych i szpil: norm, klas i zastosowań?
Minimalne wartości wytrzymałości na rozciąganie, granicy plastyczności i wydłużenia dla poszczególnych klas A193/A320 (B7, B7M, B8, B8M, B16, L7) — pobierz je z wydania normy wskazanego w zamówieniu. Klasy wytrzymałości, wymagania wymiarowe, kształt gwintu i tolerancje długości DIN 975 i DIN 976 oraz treści ASME B18.31.2 / B18.2.1 — żadne źródło z tego zbioru ich nie obejmuje. Gdy ma to znaczenie dla Twojego zamówienia, poproś dostawcę o konkretną wartość z badania lub karty katalogowej zamiast ogólnego twierdzenia.
Strony powiązane
Źródła · 22
- 1 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 2 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 3 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 4 www.boltcouncil.org boltcouncil.org
- 5 www.engineeringtoolbox.com engineeringtoolbox.com
- 6 www.fasteneref.com fasteneref.com
- 7 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 8 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 9 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 10 www.hotdipgalvanizing.com hotdipgalvanizing.com
- 11 wilsongarner.com wilsongarner.com
- 12 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 13 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 14 www.modusadvanced.com modusadvanced.com
- 15 andrewsfasteners.uk andrewsfasteners.uk
- 16 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 17 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
- 18 intercorpusa.com intercorpusa.com
- 19 www.nord-lock.com nord-lock.com
- 20 www.fasteneref.com fasteneref.com
- 21 www.blueribbonfastener.com blueribbonfastener.com
- 22 www.trojansf.co.uk trojansf.co.uk
Zapytanie ofertowe
Uzyskaj ceny bezpośrednio od producenta — od zweryfikowanych dostawców.
Co powinno znaleźć się w Twoim zapytaniu ofertowym
- ✓ Norma i klasa wytrzymałości (np. DIN 912, ISO 4762, klasa 8.8) — w przypadku części niestandardowych dołącz rysunek.
- ✓ Wymiary, długości i rodzaj gwintu (metryczny lub calowy).
- ✓ Ilość dla każdego wymiaru oraz oczekiwany termin dostawy.
- ✓ Kraj docelowy oraz wymagania dotyczące powłoki lub wykończenia powierzchni.
- ✓ Dokumenty, które mają być dołączone do przesyłki (np. świadectwo kontroli materiałowej), aby znalazły się w wycenie.
- ✓ Twoje zapytanie trafia bezpośrednio pocztą e-mail do zespołu fabryki, a odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin.
- ✓ Ceny bezpośrednio od producenta
- ✓ Specyfikacje standardowe i niestandardowe
- ✓ Eksport bezpośrednio z fabryki do klientów w Europie, Azji, Ameryce i na Bliskim Wschodzie
- ✓ Obsługa pełnej rodziny łączników